DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 16  >   CYWILIZACJA

Piotr Doerre

Od "postpolityki" do hołoty bezbożników


Przerażający spektakl chrystofobii, którego byliśmy świadkami w nocy 9 sierpnia na Trakcie Królewskim w Warszawie, to chyba najważniejszy epizod walki o krzyż przed Pałacem Prezydenckim, która przez cały miesiąc zajmowała opinię publiczną w naszym kraju. Stanowił on swoiste ostrzeżenie, pokazując, do czego prowadzi stosowanie wszelkich dostępnych chwytów w walce politycznej. Przede wszystkim jednak był pierwszym tak drastycznym wystąpieniem przeciwko obecności Krzyża w przestrzeni publicznej od czasów głębokiego komunizmu.
 

Ojczyzna nasza przedstawia dziś smutne widowisko irracjonalnego agonu dwóch splecionych ze sobą w śmiertelnym uścisku obozów partyjnych, dla których ważniejsze jest unicestwienie przeciwnika niż ocalenie wspólnoty politycznej, takie zaś nastawienie jest prostą drogą do znicestwienia narodu – komentuje sytuację, w której znalazła się Polska, prof. Jacek Bartyzel. – Ci agoniści są jak Niebiescy i Zieloni, grupujący popleczników jednego bądź drugiego zaprzęgu rydwanów, którzy z tą samą zajadłością przez setki lat rozszarpywali Cesarstwo Bizantyjskie. Są jak gwelfowie i gibelini, lecz tacy, którzy już nawet nie pamiętają, o co spierali się ich przodkowie, ale pozostała im zapiekła nienawiść.

Prawo i Sprawiedliwość zawsze było partią-projektem Jarosława Kaczyńskiego, jednak początkowo łączyło wiele rozmaitych nurtów ideowych, środowisk politycznych i indywidualności. Gdy po prawej stronie sceny politycznej zabrakło tej partii konkurentów, nastąpił proces jej monolityzacji i umacniania pozycji prezesa, połączony z pozbywaniem się niepotrzebnych już „na tym etapie” środowisk i liderów, co w szczególny sposób dotknęło – paradoksalnie – katolicko-konserwatywny nurt w łonie PiS. Zwieranie szeregów wokół „wodza”, zrozumiałe, bo wymuszone przez coraz zacieklejszą kampanię nienawiści rozpętaną przez środowiska liberalno-lewicowe, w ostatnim okresie, zwłaszcza po katastrofie smoleńskiej przybrało jednak zatrważającą, sekciarską wręcz formę.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Co najmniej 207 zabitych i blisko 500 rannych – to krwawy bilans ośmiu eksplozji na Sri Lance. Cierpienie i śmierć chrześcijan w wymowny sposób obrazuje zdjęcie, jakie obiegło media elektroniczne w Wielką Niedzielę. Grafikę prezentujemy poniżej.

 
 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.