DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Od polityki „kontroli urodzeń” do przymusu rozmnażania? Chińskie problemy z demografią

Od polityki „kontroli urodzeń” do przymusu rozmnażania? Chińskie problemy z demografią
fot. pixabay.com

Niedawne odstąpienie przez Chińczyków od polityki kontroli urodzeń może stanowić jedynie krok przejściowy. Zdaniem Stephena Moshera z Population Research Institute niewykluczone, że docelowo dojdzie do przymusu rozmnażania. Wszystko po to, by zrealizować sen przewodniczącego Xi Jinpinga o globalnej dominacji Chin.

 

Gdy w 2011 roku chiński minister zdrowia Gao Qiang odwiedził Stany Zjednoczone, powiedział amerykańskim kongresmenom, że wskutek kontroli ludności Chiny „wyeliminowały z populacji” 400 milionów osób – a więc więcej niż wynosi cała populacja Stanów Zjednoczonych. Wzbudziło to przerażenie kongresmenów.

 

Obecne władze Chin odeszły już od tej polityki i deklarują odstąpienie od ingerencji w tej kwestii. Steven Mosher zastanawia się nad przyczynami tego stanu rzeczy. Jego zdaniem nie wynikają one ani z niepokoju o los chińskich kobiet, ani z wyrzutów sumienia z powodu rzezi dziesiątków milionów dzieci wskutek aborcji i dzieciobójstwa.

 

Przyczyny zmiany polityki są ekonomiczne i polityczne. Jak zauważa naukowiec, w Chinach dochodzi do problemów ekonomicznych wskutek niedostatecznej populacji. Statystyki mówią, że do 2030 roku aż 1/4 Chińczyków znajdzie się w wieku powyżej 60 lat. 

 

Tymczasem już w 2016 roku niedobór pracowników wyniósł 4 miliony, a liczba ta będzie stale rosnąć. Gospodarka zaś spowalnia. To właśnie skłoniło – przekonuje ekspert – przewodniczącego chińskiej partii komunistycznej Xi Jinpinga do zmiany polityki demograficznej. Władze Chin dążą do realizacji snu o globalnej dominacji gospodarczej, a niedobór młodych pracowników stoi im na przeszkodzie.

 

Do zmian polityki demograficznej doszło już w 2015 roku. Xi Jinping zezwolił wówczas na posiadanie dwójki dzieci. Nie przyniosło to jednak zamierzonego efektu. Wskaźnik urodzin wciąż bowiem spadał. Niewykluczone zatem, że dopuszczenie rozmnażania według własnej woli również nie rozwiąże problemów. Co wówczas?

 

Niewykluczone, że państwo zmusi wówczas do rodzicielstwa. Wszak już przewodniczący Mao Tse Tung na początku lat 50. zadekretował, że to partia, a nie ludzie decydują o rozmiarze rodziny. Biorąc pod uwagę chińskie tradycje kontroli ludności, można zatem podejrzewać – zdaniem Stevena Moshera – że wolność reprodukcyjna to tylko krok na drodze do przymusu posiadania dzieci w celu zapewnienia gospodarczej hegemonii.

 

Warto zauważyć, że 4 maja w Wielkiej Hali Ludu Xi Jinping bronił prawdziwości marksizmu. Obiecywał jednocześnie dostosować go do chińskiej rzeczywistości. Co więcej, Chińczycy sfinansowali pomnik Karola Marksa w Trewirze, gdzie urodził się autor „Manifestu Komunistycznego”. W maju odbyła się także dwutygodniowa sesja upamiętniająca Karola Marksa dla najwyższych urzędników państwowych. To śmiałe odwoływanie się do marksizmu nie wróży dobrze przyszłości chińskich rodzin. 

 

Źródła: pop.org / pch24.pl 

 

mjend

 

 

 


DATA: 2018-06-22 10:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przygotowania do wojny idą pełną parą. Czas na zwiększenie substancji biologicznej narodu chińskiego. Rosjanie będą musieliśmy oddać połowę terytorium zaraz po tym jak Chiny zajmą całe Indochiny.
8 miesięcy temu / STAVROS
 
bronienie marksizmu --> Chiny znów w oparach absurdu...czy to dobrze?
8 miesięcy temu / pytanie
 
To jest szansa na dobry biznes dla Unii Europejskiej. Niech Bruksela podpisze z Chinami umowę na import ubogacaczy kulturowych którzy napływają szerokim strumieniem do Europy. Chińczycy zostaną ''ubogaceni'' i demografia im się poprawi. Wszak ubogacacze znani są ze swej nieokiełznanej chuci. My już prawie wszystko mamy Made in China to niech teraz Chińczycy mają coś Made in Europe. Refugees Export Welcome !
8 miesięcy temu / Napoleon
 
nie wyszło im z prostego powodu ,ich kultura preferowała męskiego potomka,jedno dziecko -dziewczynka to był dla ich macho dramat ,potem z kolei okazało się że kobiet jest za mało ,nie nakazy nie zakazy tylko rozsądek ,strasznie się zaplątali
8 miesięcy temu / lil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.