DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Od piątku zmiany w prokuraturze. Ziobro zastąpi Seremeta

Od piątku zmiany w prokuraturze.  Ziobro zastąpi Seremeta
Zbigniew Ziobro. Fot. ms.gov.pl

Od piątku 4 marca szef resortu sprawiedliwości będzie równocześnie sprawował funkcję najwyższego zwierzchnika prokuratury. Oznacza to koniec kadencji Andrzeja Seremeta i przejęcie jego obowiązków przez ministra Zbigniewa Ziobrę.  
Reforma wprowadzona przez rząd PiS zakłada między innymi, iż Prokurator Generalny uzyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. Może również wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia, występować do odpowiednich służb o przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych dotyczących prowadzonych śledztw. Uzyskuje kompetencje znoszenia klauzuli tajności nałożonych przez inne instytucje.

Nowy ustrój Prokuratury zakłada zmianę nazwy jej najwyższego szczebla – z Generalnej na Krajową. Z kolei prokuratury apelacyjne zastąpione zostaną regionalnymi. Wraz z wejściem w życie reformy kończą się kadencje funkcyjnych prokuratorów prokuratury powszechnej.


Stworzone zostaną stanowiska zastępców prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz ds. wojskowych.


Zmiany mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o swoich obywateli – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.


Chcemy, aby prokuratura stała się na nowo narzędziem skutecznym i sprawnym, aby nie działała tak, jak widzieliśmy to w sprawie Amber Gold, czy SKOK Wołomin. – Chcemy, by prokuratura stała na straży bezpieczeństwa Polaków i wszystkich traktowała równo – dodał minister Ziobro. – Władza poprzez zmianę ustawy o prokuraturze będzie działać pod bardzo ścisłą kontrolą. Kontrolą polskiego parlamentu, kontrolą przedstawicieli narodu, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach – obiecywał.

 

Jak informuje resort sprawiedliwości, w departamencie ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK powstaną wydziały zamiejscowe do prowadzenia najpoważniejszych i międzynarodowych postępowań przygotowawczych. Utworzony zostanie także wydział zajmujący się terroryzmem. Wydział Spraw Wewnętrznych poprowadzi natomiast postępowania przygotowawcze dotyczące najpoważniejszych przestępstw popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.


Prokuratury regionalne powstałe na miejsce apelacyjnych staną się wyspecjalizowanymi centrami, zwalczającymi najpoważniejszą przestępczość finansowo-skarbową oraz skierowaną przeciwko obrotowi gospodarczemu względem mienia wielkiej wartości. W prokuraturach okręgowych powstaną wydziały właściwe w sprawach ścigania poważnej przestępczości kryminalnej oraz gospodarczej. 


Ustawa pozwala Prokuratorowi Generalnemu zarządzić przejęcie i prowadzenie na poziomie Prokuratury Krajowej (niezależnie od właściwości miejscowej i rzeczowej prokuratury), sprawy o obszernym materiale dowodowym, zawiłej pod względem faktycznym lub prawnym.


Nowe prawo zakłada także likwidację kadencyjności oraz Krajowej Rady Prokuratury. Prokurator Generalny oraz Prokurator Krajowy będą mogli bezpośrednio kształtować politykę kadrową w podległych im jednostkach. Jednoznacznie zostanie przez to określona odpowiedzialność kierownictwa prokuratury za jej działanie. Oświadczenia majątkowe prokuratorów z zasady będą jawne.


Podobnie - według zapowiedzi przedstawicieli rządu - przejrzyste staną się postępowania dyscyplinarne. Rozszerzono również branżowy samorząd poprzez stworzenie Krajowej Rady Prokuratorów oraz Zgromadzenia prokuratorów Prokuratury Krajowej a także zwiększono udział w zgromadzeniach prokuratorów przedstawicieli Prokuratur Rejonowych, zgodnie z postulatami środowiska.

 

RoM

ms.gov.pl, tvp.info

 


DATA: 2016-03-03 18:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

no panie Ziobro, liczymy na Pana; liczymy, że złodzieje, którzy rozkradali Polskę, szybko oddadzą skradzione w 100%, do tego dostaną karę (może być finansowa, ale taka, żeby zabolała); liczymy, że w końcu "weekendowy samobójca" trafi tam, gdzie już dawno powinien być (najlepiej: do piachu, ale brak zasadniczego przepisu o karze śmierci, niech spowoduje przynajmniej "zakwaterowanie" w jakiś kamieniołomach do końca życia); a w ramach uszczelniania systemy fiskalnego liczymy, że zostanie naliczony podatek, wraz z odsetkami, od 15 mln dolarów, co to za wcale nie ciężką, a niech i tam, pracę wzięli towarzysze Miller i Kwaśniewski od zleceniodawców z USA; liczymy, że, jak już daje się to zauważyć, złodzieje i bandyci będą się budzić w nocy oblani potem, będą się moczyć, dostawać drżączki i w ogóle - tak właśnie ma to wyglądać w realu, nie tylko na piśmie; jest tylko jedno ale - przepisy muszą przestać być kryminogenne, bo jak to się nie zmieni, to nic z tego nie będzie;
ponad 4 lata temu / JARO
 
Panie Prezydencie, Pani Premier - dziękujemy!! Czekaliśmy na normalność wiele lat. Po wyborze Kwaśniewskiego, który kłamał, że jest magistrem. Papież Jan Paweł II był załamany i powiedział: Polacy tak zdecydowali ale odłożyli dojście do dobrobytu na 25-30 lat. PO/PSL realizowała zasadę Urbana:rząd się wyżywi - dlatego ok. 3 miliony Polaków wyjechało za chlebem.
ponad 4 lata temu / SA
 
Ziobro - najmocniejszy atut rządów po 1945 roku. Naród polski czeka na rozliczenia i powrót zawłaszczonych bezprawnie majątków do Polaków !
ponad 4 lata temu / z nadzieją
 
Miejmy nadzieję na szybkie akcje obezwładniające ośmiornicę mafijną która opletła Polskę i szybkie procesy mafii gospodarczych, a jest ich bez liku ! Trzeba modlitwy za Polskę i rząd by dali radę i się jednocześnie nie dali ! Trzeba także modlitwy za kapłanów bo oni są ważnym elementem elit polskich !
ponad 4 lata temu / Modlitwa za rząd
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.