DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jan Tarnawa

Od Gotfryda de Bouillon do Jana III Sobieskiego


Krucjaty to chyba najbarwniejszy, budzący największe emocje i najbardziej fascynujący fenomen w dziejach chrześcijaństwa. Nic więc dziwnego, że cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem miłośników historii.

Z pewnością więc znajdzie czytelników właśnie wydana książka naszego redakcyjnego kolegi, prof. Grzegorza Kucharczyka. Praca Zbrojne pielgrzymki. Historia wypraw krzyżowych nie ogranicza się do prezentacji dziejów samych tylko średniowiecznych wypraw europejskiego rycerstwa do Ziemi Świętej. To pogłębiona analiza przyczyn, przebiegu i skutków wielowiekowych zmagań Krzyża z półksiężycem, od ekspansji Arabów na ziemie Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, przez właściwe krucjaty, następnie rekonkwistę Półwyspu Iberyjskiego, podbój Bałkanów przez Imperium Ottomańskie i walki o basen Morza Śródziemnego, aż do powstrzymania – przynajmniej do naszych czasów – ekspansji islamu w Europie przez Jana III Sobieskiego pod murami Wiednia.

Warto zauważyć, że szata graficzna Zbrojnych pielgrzymek stawia je w gronie najlepiej wydanych książek historycznych roku. Barwne ilustracje pokrywające jej stronice opatrzono bogatymi podpisami, poruszającymi rozmaite wątki poboczne, aneksy zaś (poświęcone na przykład zakonom rycerskim), sprawiają, że pasjonujący wykład zamienia się w kompetentny podręcznik.

Książka do nabycia na stronie: www.ksiegarnia.piotrskarga.pl

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.

 
 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.