DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Od cenniejszych upominków należy zapłacić podatek. Komunijne prezenty na celowniku skarbówki

Od cenniejszych upominków należy zapłacić podatek. Komunijne prezenty na celowniku skarbówki
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

„Rzeczpospolita” przypomina, że od komunijnych prezentów również musi zostać odprowadzona danina na rzecz państwa. „Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek” – przypomina doradca podatkowy, Paweł Satkiewicz.

 

„Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek. Są wprawdzie zwolnienia, ale nietrudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby, np. rodzic chrzestny. Albo pieniądze są przekazywane w kopercie, a nie na konto – mówi „Rzeczpospolitej” Satkiewicz.

 

Na wielkość podatku składa się wartość prezentu od jednej osoby oraz stopień pokrewieństwa. Według wytycznych Ministerstwa Finansów, podatek należy odprowadzić od prezentów, których łączna wartość przekracza 9637 zł od jednej osoby. Na tą kwotę składają się także wszystkie darowizny przekazane od tej osoby przez ostatnie 5 lat. Powyższy limit dotyczy sytuacji gdzie darczyńcą jest krewny dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii. W przypadku osoby niespokrewnionej, np. znajomego, limit ten wynosi zaledwie 4902 zł.

 

Podatku można uniknąć jeżeli fakt przekazania darowizny zostanie zgłoszony w odpowiednim urzędzie do 6 miesięcy, oraz gdy środki zostaną przekazane przelewem na konto bankowe lub pocztą. Darowizna w postaci gotówki podlega opodatkowaniu z automatu. – Źródłem problemów są często darowizny otrzymane w formie gotówkowej, nieudokumentowane i niezgłoszone do urzędu. By uniknąć kłopotów, wpłaty powinny wpływać na konto. W praktyce jednak dzieci otrzymują zwykle na tyle niewysokie kwoty, że pozostają one poza zainteresowaniem fiskusa – mówi doradca podatkowy Artur Sadowski

 

W przypadku niezapłacenia odpowiedniego podatku, rodzicu dziecka grozi kara grzywny. Weryfikacja prawidłowości wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatku od spadków i darowizn może następować w toku prowadzonych przez organy podatkowe czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych.

 

„Typowanie obszarów do kontroli odbywa się co do zasady na podstawie analizy ryzyka lub na podstawie ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. Ministerstwo poinformowało też, że ogólne wpływy z podatku od spadków i darowizn wyniosły ponad 246 mln zł w 2015 r.” – podaje „Rzeczpospolita”.

 

Źródło: rp.pl

PR


DATA: 2019-05-13 11:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale co jest w tym dziwnego? WIadomo, że to jest nieściagalne, ale ma uzasadnienie. A co do prezentów, to nie tylko kasa. Fajnie sprawdzają się również inne, takie jak np. rzeczy w pamiątkowym stylu. Jaki problem dać komuś np. fotoalbum, coś w stylu tych gotowych, pamiątkowych, z Empik Foto? Kwestia jedymie personalizacji i tyle, a przynajmniej pokażecie w ten sposób, że się chociaż trochę wysililiście.
ponad 1 rok temu / kataro
 
@Kopciuszek - i właśnie tu tkwi problem - Pani zamiast zauważyć, że problem leży w fatalnym kształcie państwa, które to państwo uzurpuje sobie prawo do zabierania człowiekowi wszystkiego i kontrolowania wszystkich jego ruchów to rzuca jakieś frazesy rodem z komunistycznych pism sugerując, że winni są "bogacze". Obrzydliwe.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
@karol - ależ Pan manipuluje. Jeśli Pan nie jest w stanie znaleźć w dokumentach soborowych czy posoborowych encyklikach właściwego rozumienia Mszy czy Eucharystii i czepia się Pan poszczególnych sformułowań, prawdopodobnie wyciągniętych z kontekstu to naprawdę niezbyt ładnie. Sprawa jest prosta - albo mówimy, że po SVII Kościół zachował ciągłość, ale pewne elementy nie są fortunne i wymagają korekt z takim podejściem się zgadzam albo mówimy jak Pan, że nastąpiła redefinicja tak podstawowych kwestii jak rozumienie Mszy czy Eucharystii i Kościół niejako "skończył się" wraz z SVII. Tertium non datur, dlatego nie rozumiem co Pan imputuje - że mamy od SVII samych heretyków?
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Łoj! Biedne dzieciaki bogaczy, będą skromniejsze prezenty by nie przekroczyć kwoty wolnej. Ooo jaka szkoooda. Może lepiej wrzucić w koszty jako cele reprezentacyjne. Dobra księgowa coś wymyśli. ;
ponad 1 rok temu / Kopciuszek
 
@karol, duzo bylo pomagierow podczas II Soboru Watykanskiego i "fachowcow" od uzuropwania sobie prawa do ingerencji w sprawy KOSCIOLA PANA NASZEGO. Byla tez watacha przebrana w owcze skory i mamy tego o w c e, a ze kaprawe to widac.
ponad 1 rok temu / Jara
 
Słusznie domaga się Janusz Korwin-Mikke, żeby zlikwidować podatek dochodowy - to jest fantazja urzędników. Narzędzie dręczenia człowieka - masz się rozliczać ze wszystkiego... Powinna być danina, jak dawniej.
ponad 1 rok temu / łucznik Izydor
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.