DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Od 10 października cała Polska stanie się „żółtą strefą” z „czerwonymi wyjątkami”. Wracają maseczki!

Od 10 października cała Polska stanie się „żółtą strefą” z „czerwonymi wyjątkami”. Wracają maseczki!
fot. REUTERS/Charles Platiau/File Photo/ FORUM

Od 10 października w całym kraju zostają wprowadzone obostrzenia obowiązujące dla strefy żółtej – powiedział w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

Mija prawie 7 miesięcy od wdrożenia pierwszych obostrzeń. Dzisiaj musimy się zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny z II falą, korzystając z doświadczeń, których nabraliśmy oraz doświadczeń innych krajów. Za nami czas dużych wyrzeczeń –  mówił szef rządu.

 

Wtedy zadziałaliśmy błyskawicznie, uratowaliśmy gospodarkę w sposób bardzo widoczny. Recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w UE i na całym świecie. Ten czas rygoru był potrzebny. Nie możemy teraz tego dorobku, tych doświadczeń zmarnować poprzez zbyt łagodne podejście do tematyki ochrony zdrowia i gospodarczej. Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju. Oznacza to nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach opisanych szczegółowo w strefach żółtych – powiedział premier.

 

Od przestrzegania tych zasad będzie zależało tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa – dodał premier.

 

Zmniejszamy ryzyko emisji poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno do tego nie tylko zachęcamy, ale przypominamy o tym obowiązku. To świadczy o odpowiedzialnym zachowaniu – mówił Morawiecki.

 

Nasze podejście musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń na terytorium całego kraju. Tylko w ten sposób unikniemy lockdownu. Nie chcemy do tego doprowadzić. Nie chcemy, aby służba zdrowia była niedostępna dla pacjentów. Dziś jesteśmy na kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów. Będziemy czynić wszystko, aby tak się nie stało, ale musimy pamiętać o zasadach – dodał premier.

 

Nasza strategia będzie elastyczna. Reagujemy na bieżąco na informacje ze świata. Nie widzimy dziś konieczności izolowania Polski, jak to było wiosną, ale trzeba się przygotować na to, przed czym ostrzegali wirusolodzy. Chcemy wdrożyć nowe rozwiązania w służbie zdrowia, inną logistykę w zarządzaniu ruchem pacjentów – powiedział premier.

 

Podjęliśmy bardzo ważne decyzje. W sobotę przedstawimy kolejne zasady walki z Covid-19. Jestem przekonany, że to doprowadzi do spowolnienia wzrostu koronawirusa w Polsce – mówił premier.

 

W żółtych strefach maseczki należy nosić:

- w miejscach ogólnodostępnych - chyba że będzie zachowana odległość 1.5 m;

- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

- w obiektach handlowych lub usługowych;

- w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu;

- w środkach publicznego transportu zbiorowego.

 

W strefie żółtej w stosunku do transportu zbiorowego obowiązują łagodniejsze obostrzenia. W autobusach, tramwajach i metrze pasażerowie mogą zająć wszystkie miejsca siedzące albo 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W przypadku korzystania z barów i restauracji obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej.

 

W żółtej strefie wesela i inne uroczystości rodzinne można organizować przy zachowaniu limitu 100 osób. W czasie zabawy nie trzeba zakrywać ust oraz nosa.

 

Wydarzenia religijne odbywające się w zamkniętym pomieszczeniu i na wolnej przestrzeni można organizować w żółtej strefie bez limitu osób. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu ust oraz nosa. Obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult.

 

W żółtych strefach jest dopuszczalne organizowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych. W obu przypadkach widownia może być zapełniona tylko w 25 proc., jeśli publiczność nosi maseczki ochronne. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na wolnej przestrzeni, może w nim wziąć udział tylko 100 osób.

 

W salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuaży obowiązują te same reguły, co w strefie czerwonej. Właściciele siłowni i klubów fitness muszą zadbać o to, aby na każdego użytkownika placówki przypadało co najmniej siedem metrów kwadratowych. W żółtej strefie kina mogą działać, pod warunkiem, że goście zajmą nie więcej niż 25 proc. miejsc oraz będą zasłaniać usta i nos.

Czytaj także:
DATA: 2020-10-08 15:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W dzisiejszej rozmowie panów Brauna z Sommerem padło zdziwienie zerową ilością zgonów w Japonii i Korei. Wyjaśnieniem może być info z 9.07.2020:" Skuteczny lek na covid To stary inhalacyjny steroid budesonide. Odkrycia tego dokonali niezależnie lekarze w Japonii, Korei, Singapurze i Teksasie. Lek ten hamuje ostry stan zapalny w płucach i zapobiega ich uszkodzeniu przez wirusa covid. Leczenie to nie jest promowane przez skorumpowany establiszment medyczny, bo jak wiadomo Bill Gates i A. Fauci celowo blokują skuteczne leki na covid, żeby promować potencjalnie zabójcze i nieskuteczne szczepienia, których nawet nie ma." Tymczasem w Polsce od początku sierpnia 2019 rozpoczęto całkowite wycofywanie budesonidu z użycia pod różnymi pretekstami. Można znaleźć w sieci. Zbieżność dat jest zaskakująca.
12 dni temu / trop
 
Bezprawie plus
12 dni temu / Tomasz
 
Nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak "żółta strefa" czy "czerwona strefa" nic takiego nie zostało określone w Dzienniku Ustaw, te przepisy to czysta uzurpacja rządu który liczy na nieznajomość prawa przez obywateli.
12 dni temu / Tom
 
No to teraz będzie "bajka-proroctwo": mamy teraz typowy sezonowy wzrost śmiertelności, ze szczytem gdzieś na przełomie roku i spadkiem na wiosnę - proszę sobie sprawdzić na Euromomo. A więc ilość zgonów będzie rosła, oczywiście zmarłym obowiązkowo będzie przypisany Covid jako przyczyna zgonu, i tak nikt tego nie sprawdzi. Za parę tygodni w całej Polsce ogłoszą czerwoną strefę, być może już przed 1 listopada, żeby zablokować Wszystkich Świętych oraz obowiązkowo marsze niepodległości. Boże Narodzenie będzie też "skasowane". Władza świecka i duchowna zrobi to samo co na Wielkanoc. Na wiosnę śmiertelność zacznie naturalnie spadać patrz Euromomo i wtedy pisowski nierząd ogłosi: "Patrzcie to myśmy sprawili, pokonaliśmy virusa, dzięki tym szmatom na ryjach, dzięki aresztom domowym itp..." A głupi lud im uwierzy. Koniec bajki. P.S. Obym sie mylił.
12 dni temu / Tomcio
 
Panie naród nie jest głupi.To nie te czasy.Myślę,że prawda wyjdzie na jaw, a wtedy ............ ktoś za to beknie.A tak na marginesie na PiS już nikt nie zagłosuje na 100%
12 dni temu / gąsior
 
Przyjdź Panie Jezu Sędzio Sprawiwdliwy i zobacz co z nami robią!!!
12 dni temu / Noe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.