27 grudnia 2019

Od 1 stycznia 2020 roku koniec tzw. okresu przejściowego! Wchodzi całkowity zakaz handlu w niedziele

(źródło: solidarnosc.org)

To było bardzo korzystne rozwiązanie dla całej polskiej gospodarki. Na handlu nikt nie stracił, ile można było się spodziewać – powiedział w wypowiedzi dla TV Trwam rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski. Od nowego roku wejdzie w życie zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę i poza nielicznymi wyjątkami wszystkie niedziele dla zdecydowanej większości pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i wszelkiej maści galerii handlowych będą wolne.

 

Przed wprowadzeniem ustawy o zakazie handlu w niedzielę, przeciwnicy nowych rozwiązań zapowiadali masowe zwolnienia i bankructwa firm. Tak się jednak nie stało, ponieważ jak podkreślają eksperci, zmiany zostały wprowadzane w dobrym momencie, czyli w czasie wzrostu gospodarczego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wraz z rozpoczęciem 2020 roku skończy się dwuletni okres przejściowy. Zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia oraz – tak jak do tej pory – w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. do 100 tys. złotych, a nawet ograniczenie wolności. Ale są wyjątki. Taki zakaz nie obowiązuje między innymi w lokalach gastronomicznych, stacjach paliw czy kwiaciarniach. Jednak wielu podmiotom udało się obejść nowe przepisy prawne. To na przykład sieci handlowe, które stały się placówkami pocztowymi.

 

Niektóre galerie, niektóre punkty handlowe stały się kasami kolejowymi czy dworcami kolejowymi – zwraca uwagę Marek Lewandowski. A to – jak mówi przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara – próba ominięcia przepisów.

 

Jako projektodawcy ustawy wnioskowaliśmy od samego początku, aby zrezygnować z wprowadzenia wyłączenia placówki pocztowej, bo uważamy, że placówka pocztowa jest placówką usługową, a nie detaliczną. Niestety, tak się nie stało. Dzisiaj widzimy, co się dzieje w „żabkach”, sklepy spożywczo-monopolowe udają placówki pocztowe – wskazuje Alfred Bujara.

 

„Solidarność” domaga się nowelizacji ustawy tak, by w pełni chroniła ona pracowników. Konkretne przepisy są już gotowe i zostały złożone w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Źródło: TV TRWAM, Radio Maryja

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram