4 czerwca 2019

Ukraina: 30 lat działalności wspólnoty polskiej w Samborze

(Sambor 2.06.2019. Fot. Jan Bereza /PCh24.pl)

Polacy mieszkający w Samborze w obwodzie lwowskim w niedzielę 2 czerwca uroczyście obchodzili trzydziestolecie działalności miejscowego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. – Nie byłoby takich sukcesów, jak chociażby wyremontowanie i oddanie do użytkowania budynku Domu Polskiego, gdyby nie ciężka praca wielu członków TKPZL, rodaków z rejonu samborskiego i pomoc płynąca z kraju – stwierdziła Maria Ziembowicz, prezes Oddziału TKPZL w Samborze.

 

Rocznicowe obchody rozpoczęła Msza św., którą odprawił ksiądz Andrzej Kurek, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Samborze, dziekan dekanatu samborskiego. Okrągłą rocznicę świętowało około pół tysiąca działaczy, sympatyków i gości oddziału samborskiego TKPZL.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Idea powołania społecznej organizacji Polaków w rejonie samborskim i pierwsze spotkania grupy założycielskiej były mocno powiązane z życiem wspólnoty religijnej społeczności polskiej, skupionej w okresie komunizmu wokół miejskiej parafii. Przypomniał o tym ks. Andrzej Kurek, opisując pierwsze inicjatywy polskich patriotów, którym ostatecznie udało się w 1989 roku utworzyć samborski oddział powołanego rok wcześniej Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

 

Trudne początki TKPZL w Samborze i dzień dzisiejszy polskiej organizacji omówiła prezes Maria Ziembowicz, podkreślając dokonania członków Towarzystwa i jego kolejnych zarządów. O wkładzie społecznej pracy w zachowanie polskiej kultury i zasługach Polaków z Sambora mówił konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Nie zabrakło też ciepłych słów i okolicznościowych upominków od wielu polskich samorządów, które wspierają Polaków z Ziemi Lwowskiej.

 

Sambor to miasto liczące ok. 36 tys. mieszkańców, w którym żyje ok. 2-3 tysięcy Polaków. Jednak, jak podkreślał Andrij Łopuszanski, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, w Samborze trudno jest znaleźć rodzinę, w której nie byłoby związków z polskością.

Miasto w okresie II Rzeczpospolitej było siedzibą powiatu, a o latach jego świetności świadczą wiekowe budynki i bogata historia miasta, ważnego nie tylko dla Ziemi Lwowskiej.

 

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram