DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2019 r.


Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Ocieplenie na linii Rijad-Tel Awiw? Saudyjski książę w Izraelu porównał władze Iranu do Hitlera

Ocieplenie na linii Rijad-Tel Awiw? Saudyjski książę w Izraelu porównał władze Iranu do Hitlera
Muhammad ibn Salman. By The White House from Washington, DC (Foreign Leader Visits) [Public domain], via Wikimedia Commons

Książę Muhammad ibn Salman z Arabii Saudyjskiej uznał prawo Izraela do istnienia, jednocześnie wskazując, że również Palestyńczycy powinni posiadać własne państwo. W obszernym wywiadzie z Jeffreyem Goldbergiem z „The Atlantic Council”, który ukazał się w Wielki Poniedziałek, wychwalał perspektywę przyszłych stosunków dyplomatycznych między królestwem a państwem żydowskim.

 

Książę Muhammad ibn Salman przedstawił swoją wizję przyszłości Bliskiego Wschodu i współpracy z Tel Awiwem. Zapytany o to, czy wierzy, że „naród żydowski ma prawo do państwa narodowego w co najmniej części swojej ojczyzny”, odpowiedział: Wierzę, że każdy naród w każdym miejscu na świecie ma prawo do pokojowego życia w swoim kraju. Wierzę, że Palestyńczycy i Izraelczycy mają prawo do posiadania własnej ziemi.

 

Jednak książę Salman – nowy następca tronu w Arabii Saudyjskiej – dodał, że porozumienie z Palestyńczykami jest wstępnym warunkiem nawiązania formalnych stosunków królestwa z Izraelem. – Musimy zawrzeć porozumienie pokojowe, aby zapewnić wszystkim stabilność i utrzymywać normalne stosunki – powiedział.

 

Dopytywany o to, czy „nie ma żadnych religijnych obaw wobec istnienia państwa Izrael”, saudyjski lider odparł, że istnieją „obawy religijne dotyczące losu świętego meczetu w Jerozolimie i praw Palestyńczyków. Oto, co mamy. Nie mamy żadnych zastrzeżeń wobec innych osób”.

 

Zapytany o „antysemityzm” w Arabii Saudyjskiej, Salman odparł: Nasz kraj nie ma problemu z Żydami. Nasz prorok Mahomet poślubił Żydówkę, jego sąsiedzi byli Żydami. Znajdziesz wielu Żydów w Arabii Saudyjskiej pochodzących z Ameryki czy Europy. Nie ma problemów między chrześcijanami a muzułmanami i Żydami. Mamy problemy, które można znaleźć na całym świecie, z pewnymi osobami. Ale jest to rodzaj normalnych problemów.

 

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują oficjalnych stosunków, a królestwo nie uznaje państwa izraelskiego. W ostatnich latach izraelscy liderzy wspominali o tajnych związkach z Arabią Saudyjską, podkreślając, że oba kraje łączy wspólny wróg – Iran. Istnieniu tych związków zaprzeczyli jednak saudyjscy urzędnicy. Mimo to generał z Arabii Saudyjskiej odwiedził Jerozolimę w 2016 roku i spotkał się z izraelskimi ustawodawcami, a saudyjscy urzędnicy wielokrotnie spotykali się z izraelskimi urzędnikami w miejscach publicznych.

 

Arabia Saudyjska również w zeszłym miesiącu zezwoliła Air India na lot do i z Tel Awiwu poprzez swoją przestrzeń powietrzną.

 

Dyskutując o tym, czy wspólne obawy dotyczące Iranu skłonią Izrael i Arabię ​​Saudyjską do ściślejszej współpracy, saudyjski przywódca odrzekł: Izrael jest wielką i rozwijającą się gospodarką. Oczywiście mamy wiele interesów i jeśli istniałby pokój, byłoby duże zainteresowanie relacjami krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej z Izraelem oraz państwami takimi jak Egipt i Jordania.

 

Salman mówił także o zagrożeniu ekspansją irańską na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Islamskiej Republiki Irańskiej, jest „gorszy od Hitlera”. – Hitler nie zrobił tego, co próbuje osiągnąć najwyższy przywódca. Hitler próbował podbić Europę. To jest złe – wyjaśniał. – Ale najwyższy przywódca próbuje podbić świat. Wierzy, że jest właścicielem świata. Obaj są złymi facetami. On jest Hitlerem Bliskiego Wschodu. W latach dwudziestych i trzydziestych nikt nie postrzegał Hitlera jako zagrożenie. Tylko kilka osób tak uważało. Aż to się stało. Nie chcemy na Bliskim Wschodzie tego, co wydarzyło się w Europie. Chcemy to powstrzymać za pomocą ruchów politycznych, ekonomicznych czy działań wywiadowczych. Chcemy uniknąć wojny – przekonywał.

 

Zapytany o różnice dotyczące podejścia byłego prezydenta USA Baracka Obamy i jego następcy, Donalda Trumpa względem Iranu, Salman odparł, że umowa nuklearna z Teheranem z 2015 roku, mająca na celu „ograniczenie fanatyzmu” Republiki Islamskiej, nie osiągnie swego celu szybko, o ile w ogóle.

 

– Prezydent Obama uważał, że jeśli da Iranowi możliwość otwarcia się, to się zmieni – mówił. – Jednak w przypadku reżimu opartego na tej ideologii kraj wkrótce się nie otworzy. Sześćdziesiąt procent irańskiej gospodarki jest kontrolowana przez Gwardię Rewolucyjną. Korzyści ekonomiczne z porozumienia nuklearnego Iranu nie docierają do zwykłych ludzi. Dostali 150 miliardów dolarów po transakcji, czy możesz wymienić jeden projekt mieszkaniowy, który zrealizowali za te pieniądze? Jeden park? Jedną strefę przemysłową? Czy możesz wskazać mi autostradę, którą zbudowali? Pokażcie nam to dodał.

 

Z punktu widzenia Arabii Saudyjskiej istnieje 0,1 procenta szans na to, że ta umowa przyczyni się do zmiany kraju. Dla prezydenta Obamy było to 50 procent. Ale nawet jeśli istnieje 50 procent szans, że ona zadziała, nie możemy ryzykować. Pozostałe 50 procent oznacza wojnę. Musimy wybrać scenariusz, który nie przewiduje wojny mówił dalej saudyjski książę.

 

W maju ubiegłego roku Muhammad odsunął od władzy starszego i bardziej doświadczonego kuzyna, aby stać się pierwszym następcą tronu po swoim ojcu, przygotowując się do kontrolowania saudyjskiej polityki przez następne dziesięciolecia.

 

Saudowie od samego początku wybuchu wojny w Syrii wspierali bojówki dżihadystów zwalczających wojsko prezydenta Baszszara al-Asada. Jednocześnie prowadzą agresywną wojnę proxy z Iranem na terenie Jemenu, gdzie zaangażowano wielkie środki. Wojna toczy się do tej pory. W ubiegłym roku Saudowie zawarli porozumienie z Amerykanami na zakup sprzętu wojskowego o wartości ponad 350 mld dol.

 

 

Źródło: timesofisrael.com

AS

 

 


DATA: 2018-04-04 14:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tyle, że w Iranie ludzie na ulicy zachowują się normalnie, nie ma tam zwyroli, zarzynających swoje żony w asyście policji na środku ulicy w biały dzień, co w Arabii Saudyjskiej jest "normą" społeczną. Świat "Zachodu" i jego sojusznicy działa jak opętany zwyrodniały morderca. Żydkowie należą do tego "świata" pełną gębą. Okupowane przez nich największe "mocarstwo" świata jest równocześnie największym ignorantem politycznym na Ziemi. Dzięki tym durniom powstały bandyckie państewka: Fidela Castro, Saddama Husajna, Kadafiego, Bin Ladena i wiele innych w Ameryce Południowej i Azji, nie wspominając już o Sowietach wykreowanych przez Żydka o ksywce Lenin za lichwiarskie złoto z Zachodu.
ponad 1 rok temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.