DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Ochrona życia poczętego, to nie problem filozoficzny. To obowiązek konstytucyjny

Ochrona życia poczętego, to nie problem filozoficzny. To obowiązek konstytucyjny

Współczesny świat boryka się z problemem dehumanizacji życia poczętego. Tymczasem człowieka w embrionalnej fazie rozwoju nie można wyłączać spod ochrony prawnej tylko z uwagi na jego etap życia. Takie gwarancje nienarodzonym daje Konstytucja RP.

 

– To nie jest problem jakiegoś światopoglądu, problem filozoficzny, tylko wyraźnie jest napisane w Konstytucji, że kryterium statusu człowieka w sensie prawnym to jest kryterium godności człowieka, która ma charakter najszerszy, niedopuszczający żadnych wyłączeń według jakiegoś wymyślonego, nowego kryterium. Bez względu na to, jaka to jest faza rozwoju, dziecko poczęte posiada genom człowieka, a to już jest godność ludzka w sensie prawnym i posiada związane z tą godnością prawa, czyli prawo do ochrony życia, prawo do ochrony zdrowia itp. – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Filip Ciepły, karnista z KUL.

 

Jak ocenił, nie powinno zatem podlegać wątpliwości to, że „człowiek od poczęcia ma już wrodzone prawa związane z jego godnością”. To ma swoje konsekwencje i „status ludzki człowieka w prenatalnej fazie rozwoju” należy dowartościować.


Uznanie człowieczeństwa w polskim systemie prawnym nie jest tożsame ze zdolnością do odczuwania bólu czy uzyskania samoświadomości, czy innymi tego typu kryteriami, które pojawiają się w debacie publicznej – zaznaczył. Jak przypomniał, Konstytucja RP wskazuje, że godność człowieka jest źródłem wolności i praw człowieka i obywatela, a jej charakter jest inkluzywny, zatem musi obejmować wszystkich ludzi, bez żadnych wyłączeń.

 

Karnista ocenił również, że nie można też ograniczać tych praw z uwagi na wady genetyczne nienarodzonego dziecka. – Stan zdrowia zwiększa jeszcze tę ochronę, ponieważ nakłada szczególne obowiązki troski o osoby niepełnosprawne. I nie może być argumentem, który uzasadnia ograniczenia praw płodu ludzkiego, czyli człowieka w prenatalnej fazie rozwoju – dodał. Inna interpretacja wychodzi poza ramy naszego systemu wartości, bo w europejskiej kulturze godność człowieka jest podstawą.Źródło: naszdziennik.pl

MA
  


DATA: 2016-10-12 10:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To dlaczego to "kryterium godności człowieka" nie otrzymuje należnego mu 500+ skoro podobno gwarantuje mu to konstytucja?
ponad 2 lata temu / Stormer
 
Dokładnie. I nic nie usprawiedliwia przelewania niewinnej krwi. Zachowanie tych, którzy mówią, że dziecko, które ma ojca gwałciciela, albo, które może być chore, może zostać zamordowane, jest idiotyczne. Czym różni się to dziecko poczęte w wyniku gwałtu, od tego poczętego nie w wyniku gwałtu? Kompletnie niczym. Ani to, ani to nic złego nie zrobiło. Tak chore prawo, które pozwala kogoś karać śmiercią za czyny ojca mogli wymyślić tylko lewacy. Tak samo z chorobą. Ewentualna choroba nie powoduje, że tracimy prawo do życia. Karać kogoś śmiercią za chorobę? Zachowanie tych, co chcą aborcji w tych przypadkach jest kompletnie niezrozumiałe.
ponad 2 lata temu / Zdezorientowany
 
Jak to nie problem światopoglądowy? Przecież niewierzący nie uznają czegoś takiego jak akt stworzenia człowieka przez Boga. Dla nich człowiek zaczyna się od nie-człowieka, potem jest jakby-człowiek, a dużo później uznają, że to człowiek. Potrzeba konstytucyjnej ochrona życia jest oczywista dla wierzących. Większość społeczeństwa musi od nowa uczyć się prawdziwej wiary.
ponad 2 lata temu / Piotr
 
jakieś nieporozumienie stanowi ta wypowiedź.. pachnie błędnym kołem.. prymarnie jest to problem filozoficzny - zdroworozsądkowy ze wszelkimi tego konsekwencjami (w ogóle cóż za nieszczęśliwe zestawienie w jednej wypowiedzi światopoglądu z filozofią), dopiero wtórnie konstytucyjny tym bardziej jeśli mówi się o godności (termin prymarnie teologiczny (!) - którego w oderwaniu od jakiejś koncepcji filozoficznej nie sposób jest pojąć) godność w sensie filozoficznym może definiować godność w sensie prawnym.. ... czysty pozytywizm daje lichą gwarancję na trwałą ochronę aczkolwiek i kwestie filozoficzne i prawne (będące odzwierciedleniem tych pierwszych) winny być na swoich miejscach...
ponad 2 lata temu / marcin
 
święty z Akwinu co napisał w tej sprawie?
ponad 2 lata temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.