DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Obyczaje upadają, a wojna kulturowa coraz ostrzejsza!

Obyczaje upadają, a wojna kulturowa coraz ostrzejsza!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

Znany konserwatywny publicysta podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych toczy się wojna kulturowa. Na pierwszy rzut oka to walka między zwolennikami różnych interpretacji liberalizmu. Jednak prawdziwą alternatywą dla dominującej kultury gloryfikującej wolność są Amerykanie wierni tradycyjnym wartościom.

 

Jak zauważa John Horvat II na łamach portalu TFP.org, Amerykanie wkraczają w fazę nowej wojny domowej. Nie przypomina ona wojen domowych znanych z historii. Te miały bowiem charakter terytorialny, a miejsce zamieszkania determinowało stronę, po której się walczyło. Obecnie zaś jednostki ludzie stojący po obydwu stronach „barykady” mieszkają często obok siebie.

 

Ponadto dawne wojny domowe służyły nadaniu konkretnego „kształtu” przyszłości kraju. Współczesna wojna kulturowa nie zmierza do żadnego konkretnego celu.

 

Co więcej, obecne zderzenie światopoglądowe nie doprowadziło do walki zbrojnej. Jednak to również może się zmienić, gdyż narasta wzajemna wrogość, a dobre obyczaje zanikają.

 

Publicysta przywołuje słowa ustępującego przewodniczącego Sądu Najwyższego  Anthony’ego Kennedy’ego z 1992 roku. – W sercu wolności znajduje się prawo do zdefiniowania własnej koncepcji istnienia, sensu, wszechświata i tajemnicy ludzkiego życia – powiedział przy ogłoszeniu wyroku w sprawie Planned Parenthood of Southeastern Pennsylvania kontra Casey.

 

Słowa te, jak twierdzi John Horvat II, stanowiły swego rodzaju odgórne wprowadzenie quasi-anarchistycznego etosu i do całego społeczeństwa i jego prawodawstwa. Amerykanie w znacznym stopniu to zaakceptowali, jednak kłócą się o interpretację. 

 

Zdaniem Yuvala Levina autora książki „The Fractured Republic” (Podzielona Republika) w amerykańskiej wojnie kulturowej uczestnicą dwa obozy. Pierwszy z nich nawiązuje właśnie do ideałów lat 60. a więc skrajnego indywidualizmu i seksualnej wolności. Drugi zaś gloryfikuje lata 50. a więc czasu rzekomej jedności społecznej i szybkiego postępu gospodarczego.

 

Jak jednak zauważa John Horvat II, głębsze spojrzenie pokazuje, że obydwa te obozy wywodzą się z myśli liberalnej. To właśnie kryzys tej ideologii tłumaczy trudności współczesnej Ameryki. Program liberalny zniszczył spajające ludzi zasady etyczne, instytucje pośrednie między jednostką a państwem (rodzinę, społeczności lokalne), a przede wszystkim religię nadającą sens życiu.

 

Ograniczono jednocześnie wpływ prawdziwych elit. To doprowadziło do atomizacji społeczeństw.

Mieszkańcy dzisiejszych liberalnych społeczeństw nie podzielają wspólnych wartości. John Horvat II cytuje między innymi Ryszarda Legutko ubolewającego nad wulgaryzacją współczesnej liberalnej kultury obejmującej zachowanie, język, edukację i moralność. Ów zanik dobrych obyczajów może zaś przerodzić się w przemoc.

 

Zdaniem Johna Horvata II, choć ideologia liberalna znajduje się w sercu Stanów Zjednoczonych, to nie wszyscy Amerykanie jej ulegają. Wielu z nich odwołuje się do ideałów rodziny, ojczyzny i Boga. Są gotowi na poświęcenia w ich imię. To w nich właśnie – a nie w umiarkowanych liberałach tęskniących za latami 50. – upatruje publicysta szansy na odbudowę cywilizacji w Stanach Zjednoczonych.

 

Warto zauważyć, że podobna sytuacja wojny kulturowej ma miejsce również w Polsce. Z jednej strony mamy zwolenników aborcji, uczestników czarnych marszów, wrogów Kościoła. Z drugiej zaś obrońców życia, rodziny oraz wielu zwykłych ludzi wiernych polskiej tradycji.

 

Źródło: tfp.org

 

mjend


DATA: 2018-07-16 07:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.