DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Oburzenie i błyskotliwe riposty. Lewica kontra narodowcy w programie Tomasz Lis na żywo

Oburzenie i błyskotliwe riposty. Lewica kontra narodowcy w programie Tomasz Lis na żywo
fot. JERZY DUDEK / Forum

Chociaż komunizujący aktywiści z partii Razem odmówili rozmowy ze świeżo upieczonymi posłami Ruchu Narodowego to i tak doszło do debaty z udziałem narodowców w programie „Tomasz Lis na żywo”. Na polemikę z Robertem Winnickim i Krzysztofem Bosakiem odważyli się Andrzej Celiński oraz Cezary Michalski. Wymiana zdań momentami zamieniała się w przekrzykiwanie, ale w opinii internautów to narodowcy błyszczeli na tle salonu.

 

Emisja programu rozpoczęła się od krótkiej wypowiedzi aktywisty finansowanej z budżetu państwa skrajnie lewicowej formacji Razem. Jej przedstawicielowi wystarczyło odwagi tylko na zaatakowanie „skrajnej prawicy” przed kamerą – nie udał się do studia. Następnie w podobnej formie głos zabrał Sławomir Sierakowski z „Krytyki Politycznej”. Jak na lewicującego intelektualistę przystało, nie powiedział nic czego nie moglibyśmy słyszeć z jego ust wcześniej. Swoją opinię wyraził również prof. Ireneusz Krzemiński, znany z „postępowego” światopoglądu. Taki zestaw person komentujących na wstępie programu aktywność narodowców z góry ustawił całą dalszą rozmowę. Udział w niej wzięli, oprócz prowadzącego Tomasza Lisa, także były minister i działacz partii postkomunistycznych, Andrzej Celiński, Cezary Michalski piszący dla „Newsweeka” i „Krytyki Politycznej” oraz dwaj dawni prezesi Młodzieży Wszechpolskiej - Robert Winnicki, poseł i prezes Ruchu Narodowego oraz Krzysztof Bosak, wiceprezes tej partii.

 

Narodowcy zostali zaczepieni o hasło tegorocznego Marszu Niepodległości – „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. Winnicki wyjaśnił, że hasło ma przypominać o prawie Polaków do rządzenia ojczyzną, a Bosak odrzucił sugerowane wątpliwe podteksty. Celińskiemu nie podobała się konieczność nadawania ludziom przymiotników określających ich cechy. Ton jego wypowiedzi skomentowali Winnicki i Bosak. Ich zdaniem były to mądrości wygłaszane profesorskim tonem. Gdy narodowcy zwrócili mu na to uwagę oburzył się na „bezczelność”.

 

Były minister kultury w rządzie Leszka Millera przeszedł do dość oklepanego w atakach na narodowców sugerowania związków z III Rzeszą i nazizmem. Podobnego rodzaju manipulacją posłużył się Michalski, mówiąc o poglądach narodowców z dwudziestolecia międzywojennego – użył w jednym zdaniu słów „eksterminacja” i „Żydzi”, co niewątpliwie mogło zostać odebrane jak najgorzej.

 

W dalszej części programu Robert Winnicki zwracał uwagę na destrukcyjny charakter Unii Europejskiej, z kolei Krzysztof Bosak przypomniał ideologiczne zakorzenienie swoich oponentów. Zapytał Andrzeja Celińskiego o SLDowskie pomysły delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej, jednak mimo prób nie uzyskał odpowiedzi. W tym momencie rozmowa jeszcze mocniej zamieniła się w próby zakrzyczenia drugiej strony, a nikomu przez chwilę nie udało się doprowadzić swoich myśli do końca. Narodowcy sprawiali wrażenie lepiej przygotowanych, świeższych i z większą łatwością przychodziło im odpowiadanie Michalskiemu oraz Celińskiemu. Gdy na dłuższą chwilę udało się zabrać głos Winnickiemu, opisał zagrożenie płynące z przybywania do Europy milionów imigrantów oraz bierność nieodpowiedzialnych i lewicujących elit zachodnich. W odpowiedzi Cezary Michalski, jak to ma w zwyczaju... oburzył się.

 

Ostatnim merytorycznym fragmentem programu był opis sojuszników narodu polskiego, dokonany przez Winnickiego. Zdaniem prezesa Ruchu Narodowego są to: silna polska armia, powszechny dostęp do broni oraz morale w narodzie. Tonując dalsze przekrzykiwanie się rozmówców Tomasz Lis powiedział do Krzysztofa Bosaka: „niech pan nie recenzuje, pan w środę sobie pokrzyczy”.

 MWł


DATA: 2015-11-10 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja się dziwię. Po co w ogóle ktoś chodzi do tego lisa i zapewnia mu oglądalność. ??
ponad 5 lat temu / Mirrro
 
Lewacy to wiadomo. Prawicowcy to nie wiadomo jak bardzo pozbawieni są fundamentów. Ale ktoś tę pustkę w sejmie musi wypełnić. Od nikogo z nich i nigdy za swojego życia nie słyszałem jednej maluteńkiej deklaracji "nie jestem zakładnikiem sił wrogich Polsce". Samo życie i odpowiedzialność za nie. 1050 lat od Chrztu Polski. Jaka liturgia kształtowała Polaków przez większość tego czasu? Jaka liturgia tacy Polacy i ... posłowie.
ponad 5 lat temu / Leo
 
Ciekawe po czyjej stronie stali "wyznawcy" PiS?
ponad 5 lat temu / zs
 
?niech pan nie recenzuje, pan w środę sobie pokrzyczy?; Tomuś Lisiu nie piskaj!!!!....
ponad 5 lat temu / opty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.