DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Obrońcy Wizny zostaną awansowani

Obrońcy Wizny zostaną awansowani
Władysław Raginis i Stanislaw Brykalski
#WOJSKO    #ARMIA    #MON    #WIZNA    #RAGINIS    #BRYKALSKI    #AWANS    #SIEMONIAK

Bohaterski dowódca bitwy pod Wizną kpt. Władysław Raginis zostanie awansowany do stopnia majora. Z kolei stopień kapitana otrzyma jego zastępca, por. Stanisław Brykalski.

 

Do Ministerstwa Obrony Narodowej trafiła w końcu przychylna opinia Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef resortu Tomasz Siemoniak podjął oczywistą, od lat wyczekiwaną decyzję – żołnierzom Września 1939 r. awanse się należą.  

 

Przygotowane w resorcie dokumenty dotyczące nadania wyższych stopni oficerskich kpt. Władysławowi Raginisowi i por. Stanisławowi Brykalskiemu zostaną ministrowi przedstawione w najbliższych dniach. Nie będzie zwlekał z ich podpisaniem. - Minister może być tylko zaszczycony tym, że będzie mógł przyznać awanse bohaterom walk pod Wizną - powiedział „Dziennikowi Polskiemu” Janusz Walczak z MON.

 

Z wnioskiem o awanse dla dowódców bitwy pod Wizną wystąpiło Stowarzyszenie Wizna 1939. Jego prezes, Dariusz Szymanowski, wyraził radość, z powodu dostrzeżenia zasług dla Polski, postawy i dramatu kapitana Raginisa oraz jego żołnierzy. Raginis i Brykalski są "symbolem honoru i etosu polskiego oficera, wzorem bohaterskiej postawy na polu walki" – czytamy we wniosku o pośmiertny awans.

 

Akty nominacji na wyższe stopnie wojskowe będą odczytane uroczyście 8 września, podczas obchodów 73. rocznicy bitwy na Górze Strękowej koło Wizny.

 

Bitwa pod Wizną nazywana jest "polskimi Termopilami". W dniach 7-10 września 1939 r. Polscy żołnierze, których było 40 razy mniej niż Niemców, przez 2 dni powstrzymywali natarcie czołgów armii gen. Guderiana. To pozwoliło na sformowanie armii "Warszawa" do obrony stolicy i wycofanie się części polskich jednostek do Rumunii.


Źródło: „Dziennik Polski”

kra

 


DATA: 2012-08-13 10:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

strasznie im się te awanse po śmierci przydadzą :)
ponad 8 lat temu / kamel
 
Mi się wydaje, że od 7 do 10 września to 3 dni a nie 2.
ponad 8 lat temu / JurineX
 
jest jedna niezgodność. Niemców było ok 42 tys a Polaków ok 720,czyli Niemców było więcej o ok. 58 razy. To na 1 Polaka miało przypadać 40 zabitych Niemców. Pozdrawiam :)
ponad 8 lat temu / szymon
 
Gdyby nie piosenka Sabatonu, nigdy nie poznałabym historii tej bitwy! Dziękuję im za to, a naszym nauczycielom polecamy uczyć nas o II wojnie światowej, a nie po kilkanaście razy o starożytności
ponad 8 lat temu / Modern_Myth
 
Poznałam historię tej bitwy dzięki zespołowi Sabaton :-) Utwór "40:1" opowiada właśnie o niej i jej Bohaterach! Szacunek dla Nich!!
ponad 8 lat temu / Ślązak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.