DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Obrońcy rodziny piszą do premiera: MEN powinno być przyjazne rodzinie!

Obrońcy rodziny piszą do premiera: MEN powinno być przyjazne rodzinie!
Krystian Maj/FORUM

W związku z interwencją Mazowieckiego Kuratora Oświaty (KO) oraz Minister Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie przystąpienia przez szkoły powiatu wołomińskiego do programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zwróciło się z prośbą, do premiera Donalda Tuska, o zbadanie działania MEN w tej sprawie. Istnieją przesłanki, że ministerstwo w tym przypadku nie działało prawomocnie, ponadto stosuje ono podwójne standardy w kwestii monitorowania programów ponadstandardowych realizowanych w placówkach oświatowych.


We wtorek, 25 marca, z inicjatywy  Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny ruszyła kampania „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. 20 szkół z powiatu wołomińskiego otrzymało certyfikat, którego celem jest pomoc rodzicom i szkole w wychowaniu dzieci i młodzieży, opartym na tradycyjnym, europejskim systemie kulturowym, u którego podstaw leży odpowiedzialność, wartość rodziny oraz szacunek dla życia. - Takie wychowanie daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne. Przyjęcie Certyfikatu jest swego rodzaju gwarancją realizacji przez szkołę wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla rodziny, zgodnie z art. 18. Konstytucji - zapewnia Jacek Sapa, prezes Centrum Życia i Rodziny.


Ta prorodzinna inicjatywa nie spodobała się jednak Ministerstwu Edukacji Narodowej. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zleciła mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty Karolowi Semikowi dokładne przebadanie i skontrolowanie zasad, na jakich dyrektorzy szkół podpisują deklaracje „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Zdaniem inicjatorów akcji, takie działanie jest próbą zastraszenia dyrektorów szkół, by nie przyłączali się do kampanii. - Interwencja, którą z inicjatywy MEN podjął kurator, nie tylko jest nielegalna, ale wprost narusza obowiązujące przepisy, co zostało przeanalizowane przez Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris – wyjaśnia Jacek Sapa – dlatego uznaliśmy, że na tego typu działania ministerstwa powinien zareagować zwierzchnik minister Kluzik – Rostkowskiej, premier Donald Tusk – dodaje Sapa.


Zgodnie z ustawą o systemie oświaty działania Mazowieckiego KO oraz MEN, podjęte w związku z przystąpieniem placówek do programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”, pozostają zupełnie poza zakresem nadzoru pedagogicznego i tym samym są bezprawne. Zdaniem Małgorzaty Lusar z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców, ten przypadek pokazuje stosowanie podwójnych norm dla programów ponad standardowych. – Wyjątkowe tempo i gorliwość działań Ministerstwa Edukacji Narodowej w związku programem „Szkoła przyjazna rodzinie” zaskakują, biorąc pod uwagę kompletną bierność tej instytucji wobec programów rzeczywiście szkodliwych.  Nie doczekaliśmy się reakcji MEN wobec programu „Równościowe przedszkole”, który ewidentnie narusza prawo i standardy pedagogiczne, a dla dzieci jest po prostu niebezpieczny. Zgłaszaliśmy wobec niego bardzo konkretne zarzuty, które potwierdziła później Polska Akademia Nauk. Urzędnicy MEN jednak „umywali ręce”, argumentując, że za realizację tego typu programów odpowiedzialny jest dyrektor danej placówki, a  oni w zasadzie nie muszą się tym zajmować. Tymczasem program wspierający wartości rodzinne tak bardzo nie podoba się ministerstwu, że jest gotowe nawet przekroczyć swoje uprawnienia kontrolne. To jaskrawy przykład stosowania podwójnych standardów.


Zdaniem organizatorów kampanii "Szkoła przyjazna rodzinie" działania Ministerstwa Edukacji wpisują się w szerszy kontekst funkcjonowania tego resortu, które w sposób lekceważący odnosi się do inicjatyw i niepokojów rodziców oraz organizacji pozarządowych, jak było to w przypadku problemu posyłania szcześciolatków do szkół czy tzw. programów równościowych w przedszkolach. - Na tym przykładzie wyraźnie widać nierówne traktowanie podmiotów - puentuje Jacek Sapa.

 

 

 


DATA: 2014-04-29 08:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po co pisać, wywalić w głosowaniu na śmietnik historii, gdzie miejsce bandy czworga (PO, PiS, PSL, SLD) i ich pobratymców (TW, SP, et consortes)!
ponad 5 lat temu / John Galt
 
Kom jest tak naprawdę Pani Joanna Kluzik-Rostkowska. Zmienia partie i zawsze jest u władzy: masonka, agentka, maiła tatusia w UB, a może ze szlachty jerozolimskiej. Może ktoś wie?
ponad 5 lat temu / chłopzewsi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.