DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Obrona życia na sztandarze. Trump „TAK”, a „dobra zmiana”?

Obrona życia na sztandarze. Trump „TAK”, a „dobra zmiana”?
fot. REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

„To jest złe i to musi zostać zmienione”. W tych krótkich i prostych słowach prezydent Donald Trump podsumował obowiązujące w niektórych stanach prawne status quo, pozwalające na przeprowadzenie aborcji do dziewiątego miesiąca ciąży. Słowa i konkretne działania 45. prezydenta USA na rzecz obrony życia nienarodzonych z pewnością mogą zawstydzić wielu polityków, także i tych sprawujących władzę w naszym kraju. A być może zwłaszcza ich.

 

Bez wątpienia Donald Trump to polityk lubiący konkrety. Może i nie posiada on akademickiego wyrobienia i nie zna się na współczesnych intelektualnych modach. Lecz jedną ze swoich decyzji, podjętych wkrótce po objęciu prezydenckiego fotela, uratował życie wielu dzieci, na które wyrok już został wydany…

 

Mowa tu o podpisanym przez Trumpa zarządzeniu o obcięciu funduszy dla międzynarodowych filii aborcyjnego giganta, zbrodniczej organizacji Planned Parenthood (PP). Ograniczenie krwawej aktywności PP oznacza zaś jedno – więcej ocalonych dzieci!

 

W ostatni piątek Donald Trump przemówił do tysięcy uczestników corocznego antyaborcyjnego Marszu dla Życia. Jego wystąpienie nie brzmiało jak słowa politycznego gracza, lecz jak człowieka całkowicie przekonanego do prezentowanych przez siebie opinii. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że deklaracje, które zostały wypowiedziane – zapowiedź dalszych działań na rzecz ochrony życia – nie były czczą gadaniną na potrzeby konkretnego zgromadzenia.

 

Nawet jednak, jeśli 45 prezydent USA wyłącznie „gra” sprawą aborcji, to jednak robi to, gdyż zdaje sobie sprawę, że tego właśnie chcą Amerykanie, że tego chce suweren. A i dla życia ocalonych od kaźni aborcji dzieci faktyczne przesłanki działań Donalda Trumpa nie mają większego znaczenia.

Oczywiście Stany Zjednoczone znajdują się na początku drogi ku objęciu pełną ochroną życia nienarodzonych, jednak przecież każda, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

 

Warto z pewnością odnotować, że sygnał do jej rozpoczęcia dała osoba, która na pierwszy rzut oka nijak nie powinna być zainteresowana w kultywowaniu moralnego wzmożenia. Donald Trump jest rozwodnikiem, protestantem, a nade wszystko człowiekiem wielkiego biznesu, w którym postępowanie moralne nie stanowi suprema lex. Co więcej, znak rozpoznawczy znak Donalda Trumpa i powód do dumy stanowi – mówiąc bardzo delikatnie – naznaczony pychą, mocno rubaszny, a czasem wręcz sprośny i daleki od prawideł kultury sposób bycia. Jest także politykiem, a zatem wszelkie jasne i zdecydowane deklaracje powinny być mu obce.

 

W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, Polska nie pozwala na dokonywanie rzezi niewinnych dzieci „na życzenie”. Oczywiście nie oznacza to, iż naszych sumień nie obciąża zbrodnia aborcji – wciąż przecież w naszym kraju morduje się dzieci dotknięte chorobą, czy nawet tylko o chorobę podejrzewane! W XXI wieku, w katolickim kraju nadal dochodzi to tej zbrodni na mocy tzw. kompromisu aborcyjnego. Można jednak odnieść wrażenie, że polscy politycy boją się mężnie podjąć tematu ochrony życia.

 

Czas więc zadać pytanie: czy doczekamy się, by słowa podobne do tych wypowiedzianych przez Donalda Trumpa padły z ust prezydenta Andrzeja Dudy? Albo premiera Morawieckiego?

 

Niestety, nic nie wskazuje na „dobrą zmianę” w tej materii. Ostatnim politykiem ze świecznika, który wykazywał widoczne zainteresowanie kwestią ochrony życia od poczęcia była premier Beata Szydło, ale i ona – gdy przyszła godzina próby – zagłosowała przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji…

Tzw. polska prawica, tak zdecydowanie stawiająca przecież na sojusz z USA, jakoś nie garnie się do naśladowania gospodarza Białego Domu w jego prolajferskim zaangażowaniu. Nijak nie można w nich dopatrzeć się żaru i entuzjazmu rodem z przemówienia Trumpa, które w weekend obiegło cały świat – zachwycając obrońców życia i wywołując furię wśród międzynarodowego lewactwa.

 

A przecież również i wyborcy PiS pragną zakazu aborcji. Trudno bowiem spodziewać się, by wśród 840 tys. obywateli podpisanych pod projektem „Zatrzymaj aborcję” była większość zwolenników partii opozycyjnych. A mimo tego – z jakiegoś powodu – trumpowskiego żaru polskim decydentom brakuje – i dlatego batalia o prawo do życia wszystkich polskich dzieci trwa tak długo. Wiemy też niestety, kto zapłaci za to najwyższą cenę.

 

Być może zatem opieszałość ta stanowi szansę dla młodego pokolenia polityków? Badania polskiej opinii publicznej wyraźnie wskazują, że postawa prolife jest popularna szczególnie wśród ich rówieśników. Czy zatem wśród najmłodszego narybku politycznego znajdzie się kto zechce wziąć na sztandary hasło obrony życia?

 

Łukasz Karpiel

 

 

 

 

 


DATA: 2018-01-26 12:04
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

tylko że Ruch Narodowy nie istnieje.. sprzedał się Kukizowi za kilka skrzynek piwa od Jakubiaka. Jak tacy ludzie maja być elitą narodu ??
ponad 2 lata temu / @lus
 
Ludzie masowo odwracają się od PiS w kierunku Ruchu Narodowego - jedynego prawdziwie polskiego i katolickiego ugrupowania.. Dlatego poseł Winnicki ma kłopoty. Nie wierzcie sondażom, są silnie zmanipulowane. Mnóstwo ludzi udowadnia to w artykułach czy na YT.
ponad 2 lata temu / lus
 
Liczę na to że znajdzie się w Polsce trochę sprawiedliwych i że unikniemy losu Sodomy...
ponad 2 lata temu / Kazio
 
PiS przeprowadza tylko takie dobre zmiany, które utrzymują i powiększają ich władzę. Zakazanie aborcji nic im nie da, a za to może wywołać społeczne niezadowolenie. A słupki poparcia to rzecz święta.
ponad 2 lata temu /
 
@Kazio Dlaczego? Już gorsze się rzeczy działy. A poza tym grzechy Polaków nie mogą pozostać bez kary. A skoro nie widać żeby się naród nawracał...
ponad 2 lata temu / Robert
 
"Dobra zmiana"...dobry żart.
ponad 2 lata temu / agricola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.