DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Obrona życia, małżeństwa i rodziny. Pierwszy list pasterski arcybiskupa Jędraszewskiego w Krakowie

Obrona życia, małżeństwa i rodziny. Pierwszy list pasterski arcybiskupa Jędraszewskiego w Krakowie
Arcybiskup Marek Jedraszewski. FOT.Marian Zubrzycki/FORUM

Do życia w duchu ośmiu błogosławieństw wzywa Kościół krakowski abp Marek Jędraszewski w swoim pierwszym liście pasterskim. „Proszę, aby wspólne budowanie Królestwa Bożego pośród nas, na krakowskiej ziemi, stało się treścią Waszych codziennych duchowych wysiłków” – napisał nowy metropolita krakowski w przesłaniu, które zostanie odczytane w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Arcybiskup apeluje ponadto o obronę ludzkiego życia oraz małżeństwa i rodziny, atakowanych obecnie przez różne ideologie.

 

Abp Marek Jędraszewski pisze, że wraz z ingresem do katedry na Wawelu zostało mu powierzone „wielkie dziedzictwo naznaczone posługą pasterzy, których imiona stały się prawdziwą chlubą Krakowa zarówno minionych wieków, jak i ostatnich dziesięcioleci”. Wspominając swoich poprzedników, kardynałów Sapiehę, Wojtyłę, Macharskiego i Dziwisza, zapewnia, że „z wielką ufnością w Bożą pomoc” podejmuje ich dzieło, by według słów papieża Franciszka zawartych w bulli nominacyjnej uczyć „poznawać Chrystusa, będącego Źródłem miłości i największym Dawcą łaski”.

 

Nowy metropolita krakowski podkreśla, że poznanie Chrystusa nie kończy się tylko na sferze rozumowej, ale domaga się doświadczenia zbawczej miłości Boga – miłości miłosiernej, której świadkiem stała się św. Faustyna. Przypominając swoją posługę w Łodzi, gdzie rozpoczęła się jej duchowa droga, wyznał, że obejmując posługę w Krakowie, skąd wyszła z łagiewnickiego sanktuarium iskra Bożego Miłosierdzia, czuje się szczególnie zobowiązany do tego, by wszystkim głosić prawdę o miłosierdziu Boga. „Oby jak najwięcej ludzi mogło z głęboką i pełną wdzięczności wiarą wyznawać: Jezu, ufam Tobie!” – napisał.

 

„Każdy, kto doświadczył w sobie łaski osobistego dotknięcia przez Boże miłosierdzie, doskonale wie, że dźwiga ono człowieka w górę i wzywa go do coraz bardziej pięknych i szlachetnych zadań” – kontynuuje hierarcha i wskazuje, że są to przestrzenie, które opisał Jezus w ośmiu błogosławieństwach. Zaznacza, że najpełniej ich treść wprowadził w życie sam Jezus, który stał się przez to „najwyższym wzorem człowieczeństwa”, a słowami skierowanymi do Piotra „Pójdź za Mną!” określił „drogę myślenia i postępowania dla każdego człowieka wierzącego”.

 

Abp Jędraszewski pisze, że osiem błogosławieństw określa tożsamość każdego chrześcijanina. „Być chrześcijaninem znaczy bowiem przyjąć taki sposób myślenia i postępowania, który zdecydowanie różni się od tego, czym i według czego pragnie żyć świat” – wyjaśnia.

 

„W duchowej sytuacji, w jakiej znalazł się współczesny świat, odrzucający istnienie obiektywnej prawdy i jednocześnie głoszący powszechny relatywizm wartości, tym bardziej musimy wziąć sobie do serca słowa Pana Jezusa z Kazania na Górze o konieczności budowania swego życia na skale, a nie na piasku” – dodaje. Zaznacza, że ten, kto słucha i wypełnia słowa Jezusa, odpowiedzialnie buduje swoje człowieczeństwo.

 

„Pierwszym i przez to wyjątkowym miejscem kształtowania się naszego człowieczeństwa jest rodzina, wspólnota o fundamentalnym znaczeniu dla życia społecznego i narodowego” – czytamy dalej w liście. „Współczesne ideologie próbują wielorako podważać jej istotę wynikającą z Bożego planu, dlatego też szczególnym zadaniem nas wszystkich, zarówno pasterzy, jak i wiernych świeckich, jest troska o to, aby małżeństwo i rodzina mogły żyć w pokoju, wierze i miłości, będąc budowane na fundamencie Chrystusowym” – podkreśla abp Jędraszewski.

 

Nowy krakowski metropolita nawołuje do otwartości na nauczanie Kościoła o rodzinie i do obrony każdego ludzkiego życia, bo w tym objawia się budowanie cywilizacji miłości, do czego wzywał św. Jan Paweł II. Według niego Światowe Dni Młodzieży zobowiązują do tego, aby „ewangeliczne prawdy i wartości z wielką miłością i cierpliwością przekazywać młodemu pokoleniu”. „Od jego gotowości, aby budować swe życie na tej skale, którą jest Chrystus, zależy przyszłość naszej Ojczyzny i Kościoła w naszej Ojczyźnie” – zaznacza.

 

Na zakończenie nowy metropolita krakowski prosi diecezjan, aby „wspólne budowanie Królestwa Bożego pośród nas, na krakowskiej ziemi, stało się treścią Waszych codziennych duchowych wysiłków”.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2017-01-27 15:06
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Halo: to znaczy, że przed Leninem, który wprowadził legalną aborcję wszyscy ludzie począwszy od Hipokratesa byli głupi?? Przypomniałeś mi plakat z czasów mej młodości: Lenin wiecznie żywy. To krojenie żywcem ludzi przed narodzeniem jest ambasadą piekła na ziemi. Trump zaczął wpływy tej ambasady ograniczać. Jeśli będzie w tym konsekwentny, to USA wrócą do wiary i potęgi.
ponad 3 lata temu / Solidarny
 
No tak, masz ogromne doświadczenie w głupocie, skoro zamieszczasz kompletnie bezmyślne propozycje.
ponad 3 lata temu / do Halo
 
Niech Pan Bog bedzie z arcybiskupem Jedraszewskim. Potrzeba nam charyzmatycznych ludzi ktorzy wzbudza ten uspiony narod. To z Polski ma wyjsc iskra i nie zapominajmy o naszej misji. Rodzina jest wazna dzieci sa wazne. Nie zabijajmy ich i nie dajmy sobie wmowic ze to jakies plody. Nie pozwalajmy matkom przechodzic pieklo aborcji. Modlmy sie o odnowe zycia duchowego Polakow. I modlmy sie o dobrych pasterzy by nam przypominali nauke Jana Pawla II
ponad 3 lata temu / Kiga
 
Bardzo piękna i mocna homilia na początek od razu konkrety prawidłowo. Mam nadzieję że ksiądz biskup zajmie się także pewnym nieciekawym zorganizowanym elementem w diecezji Krakowskiej.
ponad 3 lata temu / tradi
 
@Halo: Zabójstwo dziecka jest zabójstwem i kropka. Za zbrodnię musi być kara - inaczej dzielilibyśmy zabójstwa na te dobre bezkarne i złe, za które kara się należy. Państwo musi współdziałać z dekalogiem. Swego czasu premier Gowin chciał oprzeć prawo o dekalog. Szkoda, że już o tym milczy, gdy się do korytka dorwał. A to byłyby same plusy - proszę sobie wyobrazić, jak nagle zapełniłyby się kościoły ludźmi, którzy w obawie przed aresztowaniem za złamanie 3. przykazania w końcu przyszli na Mszę Św.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Czy abp Marek Jędraszewski nie zapomnial wspomniec o sludze Bozym kardynale Stefanie Wyszynskim?
ponad 3 lata temu / Lidia Izabella
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.