DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Obrona dworu we Wniebowzięcie Matki Bożej AD 1863


Powstanie styczniowe odkrywa kolejne tajemnice. W nowym świetle stają przed nami: polskie bohaterstwo i gorycz porażki, ogrom poświęcenia i – niekiedy – jego bezsens. Cena, jaką płaciliśmy za upartą wędrówkę ku Niepodległej. Zarazem zaś – nieznane dotąd źródło grottgerowskich arcydzieł.

 

Lato roku 1863. Powstanie przeciąga się, liczba ofiar rośnie, zachodnie mocarstwa zwlekają z interwencją, która nigdy nie nastąpi. Francuska opinia publiczna żąda jednak wojny z Rosją. Cesarz Napoleon III osobiście mówi Władysławowi Czartoryskiemu: Durez! – czyli: trwajcie! Dopiero później okaże się, że to tylko kolejna gra polityczna. Na razie jednak entuzjazm jest. Trzeba walczyć, choćby po to tylko, żeby pokazać, że trwamy i oczekujemy pomocy. Z Galicji ruszają więc do płonącego Królestwa kolejne szaleńcze wyprawy ochotników.

W czerwcu hrabia Aleksander Krukowiecki angażuje swój majątek, żeby zorganizować oddział. Kupuje broń, mundury i bieliznę dla trzystu pięćdziesięciu młodych ludzi, którzy już szkolą się pod Krakowem. Mówi się o tym głośno we wszystkich restauracjach i kawiarniach przy Rynku oraz… w moskiewskich garnizonach nad granicą. Wiadomo, że dowództwo obejmą dwaj dawni oficerowie rosyjscy, bracia Habichowie. Młody szlachcic Konstanty Novàk z Gotkowic – to tuż za granicą Królestwa Polskiego, obok Pieskowej Skały – potajemnie opracowuje plan przemarszu. Powstańcy mają dołączyć do dużego oddziału Zygmunta Chmieleńskiego. Konstanty przewiduje po drodze postój w Glanowie, pomiędzy Miechowem a Olkuszem, we dworze swojego teścia, Leona Rutkowskiego.

Pośród ochotników jest też młody inżynier ze Lwowa, Karol Firganek, który specjalnie na powstanie bierze urlop. Ponieważ z karabinu strzela średnio, a bić się na bagnety nie umie, na wszelki wypadek zamawia w Wiedniu rewolwer, który przychodzi pocztą. Przede wszystkim jednak Firganek ma dobrą pamięć – i po latach opisze tę wyprawę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Władze miejskie San Francisco zdecydowały, że w miejscach kultu religijnego wierni będą mogli zajmować czwartą część limitu pojemności obiektów, maksymalnie do 100 osób w jednym miejscu. Wcześniej wierni z tego terenu uczestniczyli jedynie w Mszach świętych i procesjach eucharystycznych na wolnym powietrzu. Jednocześnie w znacznie szerszym zakresie funkcjonowały w tym samym czasie centra rozrywki, sklepy oraz lokale usługowe.

 
 

Potwierdziły się, na razie częściowo, podane przez nas nieoficjalne informacje na temat składu nowego rządu, który zostanie zredukowany do 14 ministerstw. Część obsady ich kierownictw w środę po południu ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Ponad tysiąc rolników bierze udział w zorganizowanym w Warszawie proteście przeciwko polityce PiS w zakresie ochrony zwierząt. Chodzi o rozwiązania z „piątki dla zwierząt” zakładającej likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

 

 

W nocy zamaskowani aktywiści zdewastowali budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na gmachu pojawił się napis: „Twoje dziecko LGBT+” oraz trzy imiona. Komentując sprawę szef resortu zauważył, że „tęczowi” wandale obrali sobie za cel budynek, w którym gestapo dręczyło polskich bohaterów. – Idioci, barbarzyńcy – powiedział o chuliganach Dariusz Piontkowski.

 

Jak Kościół zmienia się w czasie pandemii koronawirusa? Czy ks. prof. Wierzbicki poniesie odpowiedzialność za sprzyjanie środowiskom LGBT? I co oznacza dymisja kard. Angelo Becciu? – w programie „Ja, katolik. EXTRA” sytuację w Kościele komentują najlepsi katoliccy publicyści: Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.