DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jacek Kowalski

Obrona dworu we Wniebowzięcie Matki Bożej AD 1863


Powstanie styczniowe odkrywa kolejne tajemnice. W nowym świetle stają przed nami: polskie bohaterstwo i gorycz porażki, ogrom poświęcenia i – niekiedy – jego bezsens. Cena, jaką płaciliśmy za upartą wędrówkę ku Niepodległej. Zarazem zaś – nieznane dotąd źródło grottgerowskich arcydzieł.

 

Lato roku 1863. Powstanie przeciąga się, liczba ofiar rośnie, zachodnie mocarstwa zwlekają z interwencją, która nigdy nie nastąpi. Francuska opinia publiczna żąda jednak wojny z Rosją. Cesarz Napoleon III osobiście mówi Władysławowi Czartoryskiemu: Durez! – czyli: trwajcie! Dopiero później okaże się, że to tylko kolejna gra polityczna. Na razie jednak entuzjazm jest. Trzeba walczyć, choćby po to tylko, żeby pokazać, że trwamy i oczekujemy pomocy. Z Galicji ruszają więc do płonącego Królestwa kolejne szaleńcze wyprawy ochotników.

W czerwcu hrabia Aleksander Krukowiecki angażuje swój majątek, żeby zorganizować oddział. Kupuje broń, mundury i bieliznę dla trzystu pięćdziesięciu młodych ludzi, którzy już szkolą się pod Krakowem. Mówi się o tym głośno we wszystkich restauracjach i kawiarniach przy Rynku oraz… w moskiewskich garnizonach nad granicą. Wiadomo, że dowództwo obejmą dwaj dawni oficerowie rosyjscy, bracia Habichowie. Młody szlachcic Konstanty Novàk z Gotkowic – to tuż za granicą Królestwa Polskiego, obok Pieskowej Skały – potajemnie opracowuje plan przemarszu. Powstańcy mają dołączyć do dużego oddziału Zygmunta Chmieleńskiego. Konstanty przewiduje po drodze postój w Glanowie, pomiędzy Miechowem a Olkuszem, we dworze swojego teścia, Leona Rutkowskiego.

Pośród ochotników jest też młody inżynier ze Lwowa, Karol Firganek, który specjalnie na powstanie bierze urlop. Ponieważ z karabinu strzela średnio, a bić się na bagnety nie umie, na wszelki wypadek zamawia w Wiedniu rewolwer, który przychodzi pocztą. Przede wszystkim jednak Firganek ma dobrą pamięć – i po latach opisze tę wyprawę...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kolumbijscy biskupi z prowincji kościelnej Tunja skrytykowali nałożony na prezydenta Ivana Duque sądowy nakaz usunięcia z Twittera wpisu o Matce Bożej z Chiquinquirá. Zdaniem sądu odwoływanie się do Maryi przez szefa państwa narusza wolność religijną.

 
 

Tęczowa profanacja obraża katolików! Politycy lewicy, aktywiści LGBT+, którzy uważają inaczej są w swych deklaracjach niewiarygodni, bo reprezentują inny światopogląd. Symbole środowisk LGBT jawnie sprzeciwiają się nauce Kościoła, więc umieszczanie ich w obszarach kultu religijnego obraża uczucia religijne. O tęczowych profanacjach z Martą Kowalczyk z Instytutu Ordo Iuris rozmawia Paweł Chmielewski PCh24 TV.

 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek propozycję zmian w prawie, które umożliwią członkom opozycji antykomunistycznej otrzymanie specjalnego świadczenia. – Wreszcie możemy zacząć spłacać dług, jaki wobec nich mamy. Dług, którego jednak nie sposób spłacić do końca – powiedział szef polskiego rządu.

 

Poseł Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska podczas jednej z tzw. demonstracji wsparcia dla osób LGBT w Polsce porównała ich obecną sytuację do mordów na Żydach.

 

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedynym kandydatem, jaki został zgłoszony na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.