DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Obraźliwe „panie i panowie”? Brytyjskie środowiska LGBT chcą zmian w teatralnym komunikacie

Obraźliwe „panie i panowie”? Brytyjskie środowiska LGBT chcą zmian w teatralnym komunikacie
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Petra Hegenbart)

Zwrot „panie i panowie, prosimy o zajęcie miejsc” w teatrze oznacza, że należy zająć miejsca i oczekiwać na rozpoczęcie spektaklu. Czy do tak prozaicznej kwestii można mieć w ogóle jakiekolwiek zastrzeżenia? Brytyjskie środowiska LGBT pokazują, że można.

 

Aktywiści homoseksualni z Wielkiej Brytanii walczą o odejście od zwrotu zawierającego odniesienie do płci. Na cenzurowanym znajduje się więc fraza: „panie i panowie, prosimy o zajęcie miejsc”.

 

Co złego zawiera w sobie odniesienie do płci? Ruchom LGBT chodzi o tzw. osoby niebinarne, czyli takie, które nie czują się ani mężczyzną, ani kobietą i mają problem z własną tożsamością, a nawet z określeniem, jak należy się do nich zwracać.

 

Dlatego też zrzeszający aktorów i performersów z ruchu LGBT związek zawodowy Equity zwraca uwagę na „krzywdzący” – ich zdaniem – zwrot o panach i paniach. Na oświadczenie aktorów powiązanych z subkulturą odpowiedział już Teatr Narodowy w Wielkiej Brytanii, który zobowiązał się do… rezygnacji ze zwrotu zawierającego odniesienie do obu płci.

 

To jednak nie wszystko, gdyż do sprawy odniosły się także inne instytucje kultury, w tym zespół teatralny Royal Shakespeare Company. Zapewnił on, że chce stworzyć środowisko przyjazne dla osób o „płynnej” płci. Z kolei Nica Burns, współwłaścicielka teatru Nimax, stwierdziła, że nie chce nikogo urażać.

 

 

Źródło: interia.pl

MWł

 

  


DATA: 2019-11-08 09:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A tak przy okazji-mam pytanie do feministek. Dlaczego zawsze mówi się panie i panowie. A nigdy panowie i panie? Co ja gorszy jako mężczyzna jestem? Proponuję po równo. Raz wymieniamy najpierw panie, a raz panów. A co, głupie? W porównaniu z pomysłami feministek to mały pikuś.
8 miesięcy temu / Damian
 
Proponuję aby przed spektaklem byli witani wszyscy osobnicy poprzez wymienienie wszystkich 60 płci dostępnych na FB. Wtedy nikt nie będzie się czuł urażony, tylko co jeśli w trakcie odczytywania ktoś nagle poczuje że zmieniła mu się płeć.... ? I to na taką której nie ma w spisie.
8 miesięcy temu / hhmm...
 
Proponuję formułę:panie,panowie i obojniaki
8 miesięcy temu / lukas1207
 
A co z onanistami? Czy do nich także odnosi się partykuła "panowie"? Z tego co pamiętam, osoby takie nie posiadają zdolności honorowej i zwracanie się per "panowie" jest nie na miejscu...
8 miesięcy temu / Izydor Oracz
 
Jeśli nie chcą usiąść to mogą oglądać spektakl na stojąco.
8 miesięcy temu / DNA
 
"Osobnicy A i osobnicy B, proszę albo i nie o zajęcie bądź niezajęcie miejsc bądź nie-miejsc."
8 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.