DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Obraz życia i nędzy grzeszników

Obraz życia i nędzy grzeszników

Gdzie znaleźć bardziej żywy i bardziej prawdziwy obraz życia i nędzy grzeszników? Kim jest ten marnotrawny syn oddalający się z domu najlepszego ojca? Czy nie poznajesz w nim grzesznika, który odłącza się od Boga i na rozpuście i zbytkach marnuje wszystkie dary, jakimi został ubogacony? Czym jest ta nieszczęsna ziemia, w której panuje głód ze wszystkimi jego okropnościami?


Przysłuchaj się narzekaniom, jakie rozlegają się wszędzie dokoła ciebie, a zrozumiesz, że to ta ziemia, w której sam przebywasz – ten nikczemny świat, na którym każdy usiłujący założyć sobie trwałe mieszkanie, będzie dręczony pożerającym głodem, trawiony coraz nowymi potrzebami i nigdy nienasyconymi żądzami. A jakie jest, jeśli dobrze rozumiem, codzienne zajęcie grzeszników, jeżeli nie pasienie wieprzy – czyli karmienie swoich zmysłowych, zwierzęcych żądz?


Przypatrz się zwolennikowi, przyjacielowi świata, idź za nim krok w krok. Co on robi innego od rana do nocy poza wyszukiwaniem podłej karmy dla swoich zmysłów – karmy, której te od niego żądają? Nikczemni zbiegowie szkoły Chrystusa żyją jak prawdziwi uczniowie Epikura: jak gdyby chcieli pokazać, że nie uznają w sobie nic oprócz całkiem zwierzęcego ciała, które nie ma innego przeznaczenia, jak bydlęce i zmysłowe używanie, będące w istocie jedynym celem wszystkich ich kroków i działań.


Bo jaki inny cel mają te ich świetne bale, wykwintne stroje, miłosne intrygi, wytworne uczty, miękkie łoża, lubieżne śpiewy, pozbawione uczciwości rozmowy? Przystrój to wszystko, jeśli chcesz, w poważne nazwy: elegancji, grzeczności i znajomości świata; w języku Bożym wszystko to nie jest i nigdy nie będzie niczym innym, jak tylko pasieniem wieprzy! Bo tak, jak te nieczyste zwierzęta znajdują upodobanie tylko w błocie i gnoju, tak samo serca tych spodlonych ludzi, całą swoją przyjemność widzą w tym, by coraz bardziej nurzać się w kałuży cielesnych rozkoszy!


Ale o, głębokości, o, nadmiarze, o, dziwie upodlenia! Dziecko Boże, przeznaczone do zasiadania u stołu Boga i do dzielenia strawy Aniołów, nie może dostać tej nieczystej karmy! Tak głęboka jest powszechna nędza, tak wielka liczba i chciwość tych, którzy ją sobie wydzierają! I patrz, jak namiętnie, jak zajadle przeganiają się nawzajem, jak się roztrącają, jak szarpią między sobą! Czy nie wydaje ci się, że widzisz trzodę tych żarłocznych zwierząt, jak z zaciekłością tłuką się między sobą, żeby sobie wydrzeć ten nędzny owoc, co ich żywi?!


Błądzili po puszczy na miejscu bezwodnym: i nie znajdowali drogi do miasta, w którym by mieszkali. Łaknącymi i pragnącymi: i dusza ich w nich ustawała (Ps 106,4-5). To treściwy i wierny obraz tego gwałtownego łaknienia grzeszników, którego nie nasycą żadne dobra świata, a które wzmaga się i rozpala tym wszystkim, czym usiłują je zaspokoić. Ludzie ślepi i nieszczęśliwi! Skąd w was to gorące, nieugaszone pragnienie, jeśli nie stąd, że opuściliście źródło wody żywej, a poszliście czerpać w otwartych sadzawkach, które nie mogą utrzymać wody? Odsunęliście się od strumienia prawdziwego szczęścia i ciężko wleczecie się po jałowych pustyniach i smrodliwych, wyschniętych bagnach, na których daremnie próbujecie ugasić swoje pragnienie!


Św. Ludwik z Granady, Przewodnik grzeszników, Wydawnictwo AA, Kraków, s. 245-246.


DATA: 2020-03-17 06:44
AUTOR: ŚW. LUDWIK Z GRANADY
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.