DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   FELIETONY

Stanisław Michalkiewicz

Obóz chwilowo nieczynny?


Jeszcze jako uczeń średniej szkoły zetknąłem się z teorią konwergencji głoszoną już w latach sześćdziesiątych przez profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Oczywiście zetknąłem się z nią pośrednio, to znaczy – za pośrednictwem „Trybuny Ludu”, która bardzo profesora Brzezińskiego za tę teorię krytykowała, dowodząc, że jest ona jeszcze jednym przykładem schyłkowej degeneracji imperializmu – i tak dalej. Ale nawet z tej pryncypialnej krytyki można było się zorientować, o co w tej teorii chodzi. A chodziło o to, że obydwa antagonistyczne mocarstwa – Stany Zjednoczone i Związek Sowiecki, chociaż tkwią w śmiertelnym zwarciu zimnej wojny, to jednak coraz bardziej się do siebie upodabniają.

 

Z punktu widzenia marksistowskich mełamedów było to oczywiście horrendum: gdzieżby znowu Związek Sowiecki, który był przecież zatwierdzony na awangardę całej postępowej ludzkości, miał się upodabniać do USA – faszystowskiego legowiska gnijącego kapitalizmu! Taka myśl żadnemu dialektycznemu materialiście nie przyszłaby do głowy nawet w gorączce. Nie muszę dodawać, że ta krytyka ze strony „Trybuny Ludu” tylko zachęciła mnie do tej teorii. Już wtedy kierowałem się zasadą, którą kieruję się i dzisiaj – zmieniają się jedynie tytuły gazet – jeżeli nie miałem w jakiejś sprawie wyrobionego poglądu, to sięgałem po „Trybunę Ludu” i jeśli ona coś pryncypialnie potępiała, odbierałem to jako nieomylny znak, że to coś dobrego i godnego życzliwego zainteresowania. Podobnie i dzisiaj, z tą tylko różnicą, że zamiast po „Trybunę Ludu”, której już nie ma, sięgam po „Gazetę Wyborczą”, w której, nawiasem mówiąc, ścisłe kierownictwo w drugim pokoleniu stanowi kontynuację redakcyjnego Judenratu „Trybuny Ludu”.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Zmiany, które serwuje się światu, są systematyczne i obejmują dziedziny, o których nawet nie myśleliśmy, że mogą się zmienić. Ze zdziwieniem odkryłem ostatnio, jak bardzo zmienia się… sport”, pisze na łamach tygodnika „Niedziela” Witold Gadowski.

 
 

W Nigerii od stycznia tego roku zamordowano już ponad 1000 chrześcijan. Głównymi sprawcami zabójstw nie są terroryści z Boko Haram, ale bojówki z pasterskiego plemienia Fulani.

 

Już niedługo w całej Kanadzie zostanie zakazana terapia konwersyjna osób LGBT. Premier Justin Trudeau uczynił to jednym z priorytetów swojego nowego rządu.

 

„Niegdyś twarzą Kościoła otwartego w Polsce była zasępiona, poorana zmarszczkami twarz Tadeusza Mazowieckiego. Dziś jest nią dziecięca buzia Szymona Hołowni, który wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Kto lansuje jego kandydaturę?”, pyta na łamach tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny.

 

W sobotę 14 grudnia wrocławski urząd miasta rozwiązał dwie legalne pikiety antyaborcyjne, mówiąc, że prezentowane obrazy są nieprzyzwoite. Pikiety obywały się po dwóch stronach wrocławskiego rynku, a wolontariusze Fundacji pokazywali na banerach prawdę o aborcji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.