DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Obowiązkowe zakrywanie twarzy weszło w życie. Gdzie trzeba nosić maseczkę i co grozi za jej brak?

Obowiązkowe zakrywanie twarzy weszło w życie. Gdzie trzeba nosić maseczkę i co grozi za jej brak?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (leo2014)

„Od 16 kwietnia wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, w których trudno jest zachować bezpieczną odległość od innej osoby (np. w sklepach spożywczych i aptekach). Zasłanianie ust i nosa nie zwalnia z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu (m.in. 2 metry)” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Nakaz obowiązuje do odwołania. Co grozi za niestosowanie się do niego?

 

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego jak również w samochodach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. „Gdy samochodem porusza się jedna osoba lub osoba z dzieckiem do czwartego roku życia, wówczas nie trzeba zakładać maseczki” – informuje MZ.

 

Nowe przepisy obowiązują także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

 

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy jednak osób pracujących lub wykonujących czynności służbowe w tych budynkach, z wyjątkiem osób bezpośrednio obsługujących interesantów lub klientów.

 

Pracownicy placówek handlowych i usługowych mogą w czasie wykonywania czynności zawodowych realizować obowiązek zakrywania ust i nosa przez zakrywanie ich przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe, miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

 

Ust i nosa nie muszą mieć zakrywane dzieci do ukończenia czwartego roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (nie będzie wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie).

 

Maseczek nie muszą nosić duchowni podczas sprawowania kultu religijnego. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy również żołnierzy sił zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

 

Zgodnie z przepisami można żądać odkrycia ust i nosa w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych.

 

Za niezakrywanie twarzy będą nakładane mandaty z art. 54 Kodeksu Wykroczeń, który mówi o „niestosowaniu się do powszechnie obowiązujących nakazów, czy zakazów, bądź ograniczeń”.

 

Jak podkreśla podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze do osób, które łamią prawo, kierują mandat w wysokości do 500 zł. Jednak kiedy ktoś narusza przepisy w rażący sposób, policja może powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. To na przykład sytuacje, kiedy ktoś narusza prawo po raz kolejny z rzędu albo otwarcie deklaruje, że nie będzie go przestrzegał.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, wp.pl

TK

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-16 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przed czym chroni maseczka? Przed mandatem!
1 miesiąc temu / orły/sokoły
 
po co pytać: GDZIE nosić maseczkę?! Pewnie, że na gębie! To nie pampers!
1 miesiąc temu / Grześ
 
1. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed noszeniem maseczek chirurgicznych przez osoby zdrowe, które chcą w ten sposób zabezpieczyć się przed zakażeniem. Nieodpowiednio stosowane mogą wręcz stać się przyczyną infekcji, a przez masowe wykupywanie masek może zabraknąć ich dla pracowników szpitali i osób zajmujących się chorymi. 2. Dr Paloma Cuchi podkreśla, że powinny być one używane przez pracowników służby zdrowia i osoby, które opiekują się chorymi. To oni przede wszystkim wchodzą w bliski kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Oczywiście epidemia to fałszywa przesłanka w ramach globalnej narracji dyktatury sanitarno-totalitarnej niemniej jednak lekarka przekazuje prawdę o chińskich maseczkach narzuconych Polakom...
1 miesiąc temu / Jeremiasz
 
A czy ksiądz odprawiający Mszę św. też ma nosić maseczkę?!! I ludzie uczestniczący w liturgii w maseczkach odpowiadający na wezwania? A czytania też w maseczce i psalm responsoryjny i sekwencja wielkanocna?! To zakrawa na szopkę i ociera się o profanację...
1 miesiąc temu / hermit
 
@ Do Ewka Ben Obawiam się że masz wiele racji, ale nie sto procent... Jest nas mała garstka, tych, którzy chcą walczyć i mają we krwi Polską Krew, tylko tak mała, że ciężko nam się odnaleźć w tłumie, zebrać i zorganizować, ale ja wierzę że to może nastąpić. Módlmy się o to i o przywódcę, który wydobędzie wszystkich Polaków z ukrycia i poprowadzi na jeszcze jedną walkę o Wolność!!! Póki co niech naszą bronią będzie różaniec, wiara i Ufność Chrystusowi.
1 miesiąc temu / Polka
 
@MKs: Nie rozumiem logiki. Wolno wierzyć mieszkanie? Na parterze? Pod oknem chodzą ludzie.
1 miesiąc temu / ws
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.