DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Obowiązek miłowania piękna

Obowiązek miłowania piękna
Fragment wnętrza gotyckiej kaplicy Sainte Chapelle w Paryżu
#KOŚCIÓŁ    #BÓG    #PIĘKNO    #ESTETYKA    #HARMONIA

Obowiązkiem naszym jest miłować piękno i w pewnym znaczeniu wyrabiać względnie rozwijać w sobie zmysł artystyczny. Bóg i Jego świat jest piękny. Umieć podziwiać jego harmonię, linie i barwy — to zbliżać się do Boga, to jakby już z góry uczestniczyć w rozkoszach rajskich.

Ponadto mamy obowiązek umieć podziwiać piękno także i dlatego, że każdy z nas, będąc przybytkiem Ducha Świętego, przeznaczonym do przyszłego bytowania w chwale, powinien odznaczać się pewną estetyką upodobań i postępowania. Chodzi tu przede wszystkim o wytworność duchową, ale chodzi także i o wytworność pod każdym innym względem, nie tę wyszukaną i pretensjonalną, której wyrazem jest snobizm i niewolnicze uleganie modzie, ale naturalną i pełną prostoty. Jesteśmy przecież dziełem Boga, stworzonym na Jego obraz i podobieństwo!


Otóż poezji i piękna powinniśmy dopatrywać się na każdym kroku: w przyrodzie, w religii, w kościołach, w obrzędach. Wielu z nas natomiast uważa przyrodę raczej za zbiór praw naukowych, niż za arcydzieło Boże, religię zaś jedynie za zbiór zasad moralnych. Zwiedzając słynne bazyliki nie szukamy ducha Bożego, który ożywiał wyobraźnię artysty i kierował jego ręką, lecz podziwiamy przede wszystkim formę, drogocenny materiał i solidne wykonanie.


Nie wpada nam też na myśl dopatrywać się piękna w obrzędach religijnych, w muzyce kościelnej, śpiewie gregoriańskim i w polifonii Palestriny. Wystarczą nam pieśni nabożne na melodie ludowe, byle były popularne i śpiewne. O wyrobienie zmysłu artystycznego nie dbamy zatem wcale. Zmysł praktyczny natomiast, który w zamian posiadamy w wysokim stopniu, pozwala nam prowadzić doskonale wszelkie interesy, nie wymagając od nas wytworności pod żadnym względem.


Jakub Debout, Grzechy zaniedbania, Warszawa 1939, s. 62 – 64.

 


DATA: 2018-02-05 19:43
AUTOR: JAKUB DEBOUT
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.