DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Obniżone perspektywy ratingowe Niemiec, Holandii i Luksemburga

Obniżone perspektywy ratingowe Niemiec, Holandii i Luksemburga
fot. Friedrich.Kromberg / commons.wikimedia.org, licencja cc

Agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingów do "negatywnej" dla, wydawałoby się, tak stabilnych gospodarek, jak Niemcy, Holandia i Luksemburg. W Europie doszło do kuriozalnej sytuacji, w której obecnie stabilną perspektywę zachowało tylko jedno państwo członkowskie – Finlandia.

 

Uzasadnienie podawane przez agencję jest proste: rośnie prawdopodobieństwo opuszczenia strefy euro przez Grecję, co wpłynie niszcząco na kraje wspólnej waluty. Dlatego trzy kraje, które cieszą się najlepszą wiarygodnością kredytową, AAA, otrzymały negatywną perspektywę.

 

W komunikacie opublikowanym przez agencję możemy również przeczytać, że jeżeli nawetGrecja pozostanie w strefie euro, to i tak kraje o najwyższej wiarygodności poniosą największe straty, gdyż raczej przesądzone będzie wówczas to, że więcej państw w strefie euro będzie potrzebować coraz większych pieniędzy w ramach pożyczek. W kolejce po Grecji czekają już bowiem, w bliższej lub dalszej perspektywie, Hiszpania i Włochy. Rating tych ostatnich jest już zaledwie o jeden poziom wyższy od „śmieciowego”. Z racji tego, że państwa o najmocniejszych gospodarkach są zdolne w największej mierze wziąć na siebie koszty związane z ratowaniem dłużników z południowej Europy, mogą również ponieść największe straty, jeśli chodzi o dobrą wiarygodność, którą się obecnie cieszą.

 

Potwierdzona została natomiast stabilna perspektywa ratingowa Finlandii, która również cieszy się zapisem AAA. Tu z kolei, Moody’s jako wyjaśnienie podał względną niezależność tego państwa od sytuacji w strefie euro oraz konserwatywną politykę fiskalną fińskiego rządu. Zaznaczone zostało jednak, że pogłębienie kryzysu w strefie euro pociągnie za sobą, za sprawą innych państw, również Finlandię.

 

Niezależnie od tego, jakiej krytyce poddawane są agencje ratingowe oraz metody ich działania, których zazdrośnie strzegą, niewątpliwie sygnały przez nie wysyłane są niezwykle ważne. Nie można w nieskończoność udzielać pożyczek i pompować w europejskie gospodarki kolejnych dziesiątków czy setek miliardów. Może to w końcu doprowadzić do niekontrolowanej inflacji lub nawet hiperinflacji. Fiński rząd zaś powinien być przykładem dla wielu polityków, w tym polskich, którym spieszy się, nie wiedzieć czemu, do strefy euro. To Finowie właśnie byli jednym ze źródeł sprzeciwu wobec Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Fińskie władze na tyle dbają o swoich obywateli, że sprzeciwiają się wydatkom pieniędzy podatników, nad którymi parlament nie będzie miał kontroli.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-07-25 11:16
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.