DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Obelisk ku czci AK przegrał z domem wypoczynkowym

Obelisk ku czci AK przegrał z domem wypoczynkowym
fot.Maciej Szczepańczyk/wikimedia.commons.GNUlicence
#AK    #ZBRODNIA    #GROBOWIEC


Rodziny 20 żołnierzy AK i dwóch zakładniczek zamordowanych przez Niemców w Serwinowie koło Augustowa starają się o renowację obelisku upamiętniającego tą zbrodnię. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ grobowiec znajduje się na terenie prywatnym. Właściciel wybudował tam hotel i grobowca sobie nie życzy.Grobowiec jest w opłakanym stanie. Zniszczona jest płyta nagrobkowa i obelisk. Podlaski urząd wojewódzki przeznaczył na jego renowację 15 tys. zł.

 

Prace blokuje jednak właściciel terenu, na którym znajduje się grobowiec, Włodzimierz Ciesłowski. Zaproponował on rodzinom zamordowanych, że na własny koszt ekshumuje ciała, przeniesie je na pobliski cmentarz i tam postawi grobowiec. Tłumaczy, że grobowiec nie może się znajdować w pobliżu wybudowanego przez niego centrum hotelarskiego. Problem w tym, że grób został postawiony znacznie wcześniej niż hotel.

 

Rodziny ofiar mordu nie chcą się zgodzić na ekshumację, ponieważ miejsce to ma dla nich szczególne znaczenie. - Obelisk stoi dokładnie w miejscu egzekucji, pod nim leżą szczątki naszych bliskich. Bardzo nam zależy, żeby to miejsce zachować - mówi Halina Bojarczyk, córka jednego z zamordowanych akowców.

 

Przez jakiś czas rodziny nie miały nawet dostępu do grobu, ponieważ właściciel ogrodził terytorium na którym się znajdował. Dopiero po interwencji władz gminy i resortu kultury sytuacja uległa zmianie.

 

Obecnie rodziny apelują o pomoc do różnych organizacji. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa opowiedziała się jednak za pomysłem ekshumacji. Sprawą zajmuje się obecnie poseł PiS Jarosław Zieliński.

 

 

Źródło: Nasz Dziennik

ged

 


DATA: 2012-07-26 12:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.