DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Obecność chrześcijan w Iraku pod znakiem zapytania. Uciekają przed ciągłym zagrożeniem

Obecność chrześcijan w Iraku pod znakiem zapytania. Uciekają przed ciągłym zagrożeniem
Liturgia Wigilii Paschalnej w kościele Niepokalanego Poczęcia w al-Hamdaniya k. Mosulu, fot. Abdullah Rashid / Reuters

Jeżeli wspólnota międzynarodowa nie pospieszy z natychmiastową pomocą, w ciągu najbliższych czterech lat przymusowa migracja może doprowadzić do zmniejszenia liczby chrześcijan w Iraku o 80 procent – alarmuje w specjalnym raporcie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dokument analizuje zagrożenia, przed którymi stają chrześcijanie iraccy powracający do swoich domów.

 

Z raportu wynika, że praktycznie wszyscy tamtejsi chrześcijanie obawiają się o swe bezpieczeństwo, a prawie 90 procent z nich podkreśla, że obawy te są ogromne. Taki stan wynika między innymi z faktu, że niektóre oddziały lokalnych służb porządkowych, szczególnie te wspierane przez Iran, brutalnie traktują tamtejszą ludność, a wielu obawia się powrotu tzw. Państwa Islamskiego.

 

69 proc. ankietowanych zaznaczyło, że obawy te stanowią główną przyczynę przymusowej migracji. Wśród innych przyczyn opuszczania swego kraju iraccy chrześcijanie wymieniają bezrobocie (70 proc.), korupcję finansową i administracyjną (51 proc.) oraz dyskryminację religijną (39 proc.).

 

Liczba chrześcijan zamieszkujących tereny poprzednio zajmowane przez Państwo Islamskie spadła już z 102 000 do 36 000 osób. W raporcie stwierdzono, że niektórzy chrześcijanie, którzy powrócili do Doliny Niniwy, gdy tylko ich domy zostały odbudowane, teraz ponownie decydują się na wyjazd.

 

O sytuacji tamtejszych chrześcijan, wciąż porozumiewających się po aramejsku – w języku, jakim mówił Pan Jezus, opowiada film „Święci z Doliny Niniwy” Witolda Gadowskiego. Trwają prace nad premierą dokumentu rzucającego światło na straszliwe prześladowania, jakich potomkowie starożytnych chrześcijan doświadczyli z rąk islamskich fundamentalistów.

 

„W sierpniu 2014 roku ISIS przejęło kontrolę nad miastem Karakosz (niedaleko Mosulu), zamieniając życie jego mieszkańców w piekło. Na terenach okupowanych przez ISIS dochodziło do okropnych i barbarzyńskich wydarzeń. Codziennością stały się okrutne zabójstwa, gwałty, porwania. Często dochodziło do zabijania chrześcijan przez krzyżowanie. Barbarzyńsko niszczono kościoły ( w tym wysadzono w powietrze bezcenny klasztor Mar Behnam z IV wieku n.e. ). Niektóre ofiary (gwałcone codziennie przez wiele miesięcy przez terrorystów) będą prawdopodobnie w traumie do końca życia. W październiku 2016 roku Karakosz zostało wyzwolone od ISIS przez armię iracką” – czytamy na stronie gadowskiwitold.pl

 

Źródło: KAI / gadowskiwitold.pl / catholicnewsagency.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-07-09 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A kto rozpoczął II wojnę w Zatoce Perskiej 20 marca 2003 roku? a
3 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.