DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Obecna forma liturgiczna powinna w doskonalszy sposób kontynuować formę poprzednią

Obecna forma liturgiczna powinna w doskonalszy sposób kontynuować formę poprzednią
fot. Joachim Specht
#RYT    #MSZA    #FRANCISZEK    #SARAH    #LITURGIA

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zasugerował zmiany w liturgii. Chodzi o wyraźniejsze podkreślenie ciągłości obecnego rytu z rytem Mszy Wszechczasów – informuje portal fronda.pl. Kardynał bardzo mocno zwrócił się też przeciwko tym kapłanom, którzy stawiają siebie w centrum liturgii, robiąc z niej swoiste przedstawienie. Powołał się tu na nauczanie Ojca Świętego Franciszka.

 

Purpurat zasugerował, że obecna forma liturgiczna powinna w doskonalszy sposób kontynuować formę poprzednią. „Liturgia jest w istocie działaniem Chrystusa. Jeżeli ta żywotna zasada nie jest przyjmowana w wierze, to liturgia może stać się dziełem ludzkim, samocelebracją wspólnoty” – napisał kardynał na łamach „L’Osservatore Romano” z 12 czerwca.

 

Purpurat wskazał też, powołując się na „Sacrosanctum concilium”, że wierni powinni móc odmawiać czy śpiewać niektóre części Mszy zwykłego rytu po łacinie. Liturgia „nie może być miejscem nieposłuszeństwa wobec wymogów Kościoła” – napisał kardynał.

 

Wyjaśnił następnie, że zasada aktywnej partycypacji w liturgii – participatio actuosa – nie oznacza, że trzeba coś robić. Przeciwnie, oznacza, że należy dać się „porwać” Chrystusowi, towarzyszyć Mu w Jego ofierze.

 

Ks. kard. Sarah wyjaśnił, że Mszę powinno sprawować się ad orientem zwłaszcza w katedrach, gdzie życie liturgiczne musi być szczególnie przykładne.

 

W nadchodzącej edycji Mszału Rzymskiego należy w ocenie kardynała pozwolić celebransom wykorzystywanie w rycie zwykłym rytu pokutnego oraz ofertorium z rytu nadzwyczajnego.

 

„Jeżeli będziemy żyć w tym duchu, liturgia przestanie być miejscem współzawodnictwa i krytycyzmu” – napisał kardynał, dodając, że musi stać się zamiast tego miejscem, w którym aktywnie uczestniczymy w boskiej liturgii.

 

Źródło: fronda.pl

pam


DATA: 2015-06-13 00:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Maria podaj przykład Wiernych Tradycji Katolickiej szkalujących Papieża,Biskupów,Kapłanów Rzymsko-Katolickich.Nie obrażaj Wiernych Tradycji Katolickiej nazywając nas sekciarzami atakującymi Kościół.To moderniści którzy są we wnętrzu Kościoła Rzymsko-Katolickiego są Jego największymi wrogami.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Maria przeczytaj dokładnie Summorum Pontficum papieża Benedykta XVI.Tylko Duchowni moderniści są wrogami Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego czyli Mszy Św Wszechczsów.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Maria Forma Nadzwyczajna Rytu Rzymskiego to nie tylko łacina ale bogactwo gestów m in Celebrans okadza ołtarz,wielokrotnie czyni znak Krzyża,stoi zwrócony w stronę Tabernakulum i znajdującego się na nim Krzyża,składa Ofiarę Mszy św Panu Bogu w imieniu zgromadzonego w Kościele,Kaplicy Ludu Bożego,ubrany jest w bogato zdobione szaty liturgiczne.
ponad 4 lata temu / T9omasz
 
Maria Istnieje wiele Tradycyjnych Instytutów Zakonnych istnieją Stowarzyszenia Życia Apostolskiego m in Bractwo Kapłańskie Św Piotra na prawie papieskim erygowane przez Papieża Jana Pawła II w 1988 r,Seminaria Tradycyjne przygotowują m in Kapłanów do celebracji Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego.W Polsce są Klerycy oraz Kapłani którzy przygotowują się do celebracji Mszy Św Wszechczasów.Kościoły w stylu gotyckim,romańskim,barokowym były budowane pod Formę Nadzwyczajną Rytu Rzymskiego czyli Mszę Św Wszechczasów.Jak ze znajomymi siostrami zakonnymi jesteście zwolennikami NOM-u to wasza sprawa ale nie narzucajcie Formy Zwyczajnej Rytu Rzymskiego Wiernym Tradycji Katolickiej.Tradycja to nie tylko Msza Św trydencka ale również tradycyjne formy pobożności,pielgrzymki,post w tradycyjnej formie tj Suche dni.LICH+++
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Maria Architektem NOM-U był Bp A Bugini mason usunięty przez Papieża Pawła VI.Tylko Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego czyli Msza św Wchechczsów wywodzi się z czasów apostolskich a nie NOM który został promulgowany przez Papieża Pawła VI w 1970 r.2 sesja soborowa,Nauka o najświętszej ofierze Mszy Świętej,17 września 1562r. Ponieważ w pierwszym Testamencie[jak świadczy Apostoł Paweł] z powodu nie mocy kapłaństwa lewickiego nie było pełnej doskonałości,dlatego[zrządzeniem Boga,Ojca miłosierdzia]musiał powstać nowy kapłan "na wzór Melchizedeka"(Rdz 14,18;Ps.109,4;por Rdz 14,18),nasz Pan Jezus Chrystus,aby mógł dopełnić(por.Hbr 10,14) i udoskonalić wszystkich potrzebujących uświęcenia.Ten przeto Bóg i nasz Pan,mimo że dla dokonania ich wiekuistego odkupienia miał się tylko raz złożyć w ofierze Bogu Ojcu przez śmierć na ołtarzu Krzyża,to jego kapłaństwo nie miało ustać ze śmiercią(por.Hbr 7 24,27)
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Czy warto rozważać blędy posoborowia co do liturgii: szczegolnie odwrócenie się tyłem do oltarza - zrodziło to jeszcze gorsze konsekwencje w postaci wynoszenia Tabernakulow z centralnego miejsca w kosciele do bocznych kaplic. Jeśli jednak pozostanie w centralnym miejscu to celebrans o zgrozo wypina się nań by ucalowac deskę stołu Pańskiego. Paradoks boleśnie urągajacy Bogu. Potem sprawowanie liturgi tyłem do Boga a przodem do ludzi, mówi o fałszywej antropologii. To owoc modernizmow Buniniego i jemu podobnych. To Bóg jest Centrum nie człowiek. Reszta włącznie z łaciną jest ważna ale dotyka bardziej sfery estetycznej. Można zatem stworzyć pewna syntezę doświadczeń ale winna wyplywac ona z MILOSCI DO BOGA a dopiero przez ten fakt ku człowiekowi. Niestety kolejne "grzebanie" w liturgii modernistow i masonów, od których roi się na Watykanie, jest nastawione na zupełnie inne cele. Są one bardzo mocno ukryte a dotyczą istoty samej Mszy Św .
ponad 4 lata temu / Zib
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.