DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Obchody dziesiątej rocznicy największych antychrześcijańskich pogromów w dziejach Indii

Obchody dziesiątej rocznicy największych antychrześcijańskich  pogromów w dziejach Indii
fot.raichinger/sxc.hu

25 sierpnia 2008 r. o północy radykałowie z nacjonalistycznego ugrupowania hinduskiego Vishna Hindu Parishad (VHP) zaatakowali chrześcijan, głównie katolików, zamieszkałych w dystrykcie Kandhamal w środkowej części Orisy. Zapoczątkowało to największe pogromy, masakry i kampanie przeciw wyznawcom Chrystusa w dziejach Indii.

 

Na uroczystą Mszę św. w 10. rocznicę pierwszych pogromów i masakr antychrześcijańskich we wschodnioindyjskim stanie Orisa zaprosił arcybiskup Cuttack-Bhubaneśwaru John Barwa. Będzie jej przewodniczył 25 sierpnia w kaplicy Kolegium św. Józefa w stolicy stanu – Bhubaneśwarze. W tym samym dniu odbędzie się tam także manifestacja obrońców praw człowieka pod hasłem „Nigdy więcej”.

 

W ciągu siedmiu następnych tygodni i z mniejszym nasileniem jeszcze przez wiele miesięcy fanatycy hinduscy zniszczyli doszczętnie ok. 6,5 tys. domów, ponad 600 wiosek, prawie 400 kościołów i domów modlitwy, a także liczne klasztory oraz prowadzone przez Kościół szkoły, schroniska i ośrodki pomocy. Zginęło co najmniej 91 osób, przeszło 40 kobiet, w tym także siostry zakonne, które zostały zgwałcone i pobite, a około 2 tys. osób zmuszono do przejścia z chrześcijaństwa na hinduizm. Ponad 56 tys. chrześcijan musiało opuścić swe domostwa i strony ojczyste, chroniąc się i ukrywając przez wiele miesięcy w lasach czy w oddalonych miejscach.

 

Pretekstem do wybuchu tej fali nienawiści było zamordowanie 23 sierpnia – w czasie hinduskiego święta Janmashtami, czyli narodzin Kriszny – czołowego przywódcy nacjonalistów Swamiego Laxmananandy Saraswatiego. Mimo że do zbrodni tej przyznali się szybko miejscowi maoiści, fanatycy hinduscy rozpętali na niespotykaną do tego czasu skalę kampanię antychrześcijańską. Celami ataków byli zarówno wyznawcy Chrystusa od pokoleń, jak i konwertyci, wywodzący się z grona Dalitów (niedotykalnych) i miejscowych plemion. Wszyscy oni padali ofiarami zabójstw, zamachów, gwałtów i wypędzeń.

 

Chociaż rozmiary i nasilenie aktów przemocy z czasem wprawdzie nieco osłabły, to jednak wrogość dużej części wyznawców hinduizmu do chrześcijan utrzymuje się do dzisiaj, a co więcej – przejawy terroru rozszerzyły się szybko na szereg innych stanów, np. Madhia Pradeś, Tamil Nadu, Asam, a nawet Kerala na południu kraju, gdzie chrześcijanie są obecni od prawie 2 tysięcy lat.

Nawiązując do tych „barbarzyńskich historii, które nigdy nie powinny się wydarzyć i nie powinny się nigdy powtórzyć”, abp Barwa zapewnił, że chrześcijanie „nie żywią wrogości do nikogo”, a nawet przeciwnie – pragną „odwrócić tę kartę i chcą odnowy społeczeństwa”. W tym celu metropolita zaprosił wszystkich na uroczystą Mszę 25 bm., która będzie okazją do wspierania „przebaczenia, pojednania i pokoju”.

 

Autor listu przypomniał i podkreślił, że ten „nieludzki atak na niewinne osoby, zaskoczone o północy 25 sierpnia 2008, pozostanie na zawsze ciemną plamą w dziejach ludu Orisy, tradycyjnie przyjaznego i pokojowego, oraz niepodległych Indii”. Zaznaczył, że zabójstwa niewinnych ludzi trwały jeszcze wiele miesięcy, nie napotykając w praktyce żadnego przeciwdziałania ze strony władz. Chrześcijanie wierzą w Boga, „który jest Bogiem przebaczenia, pojednania i pokoju” i „pamiętamy, że także po 10 latach, jak wiele nienawiści i gniewu może zranić nasze społeczeństwo” – zauważył abp Barwa.

 

Podkreślił ponadto, że przez cały ten czas jego archidiecezja była blisko ofiar „i pierwszą siłą wspierającą proces prawny, szukającą sprawiedliwości dla poszkodowanych i pociechy dla cierpiących”. „Dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem pragniemy zawierzyć każdą sprawę naszemu Bogu w modlitwie i błaganiu, ufając, że u Niego wszystko jest możliwe” – przypomniał hierarcha.

 

KAI


DATA: 2018-08-24 16:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiemy że dla was lewaków prześladowania chrześcijan są wspaniałe.
ponad 1 rok temu / do ale kwik
 
Tak to wspaniale żyje się chrześcijanom poza lewacką UE.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.