DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej
fot.PRSteam.net

Na warszawskich Powązkach delegacja rządowa złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy Smoleńskiej. Tymczasem na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim kwiaty złożył prezes PiS Jarosław Kaczyński. W całym kraju rozpoczęły się obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej.  


Uroczystości państwowe rozpoczęły się na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie delegacja rządowa z premierem Donaldem Tuskiem, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, oraz reprezentanci Wojska Polskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragedii smoleńskiej. Na cmentarzu obecni byli także przedstawiciele niektórych rodzin osób poległych w katastrofie. Po złożeniu wieńców został odczytany apel poległych.

 

Z kolei na Krakowskim Przedmieściu uczestnicy Mszy św. w Kościele seminaryjnym przemaszerowali pod Pałac Prezydencki. Został tam ustawiony krzyż, powiewały biało – czerwone flagi. Około godziny 9 na Krakowskie Przedmieście przybył Jarosław Kaczyński. Zgromadzeni odśpiewali hymn, po czym prezes PiS złożył wieniec pod portretem Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie, podobnie jak na Cmentarzu Powązkowskim, odczytano apel poległych.

 

Obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej trwają również w Krakowie. Po zgromadzeniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, krakowianie przemaszerowali ulicą Grodzką, by zebrać się wokół Krzyża Katyńskiego.  Do Krakowa przyjechała też Marta Kaczyńska by pomodlić się przy grobie swoich rodziców na Wawelu.


W Sejmie przedstawciele parlamentu złożyli wieńce pod tablicą upamiętaniającą ofiary katastrofy. W delegacji byli: marszałek Ewa Kopacz, Jerzy Wenderlich, Eugeniusz Grzeszczak, Wanda Nowicka, Rafał Grupiński oraz Małgorzata Kidawa - Błońska. Senat reprezentował Stanisław Kurczewski. 


W Mszy św. w warszawskiej Katedrze Polowej WP uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej złożył on w tym kościele wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy. W Mszy uczestniczyli także przedstawiciele rządu i parlamentu, najbliżsi ofiar katastrofy oraz liczni mieszkańcy stolicy.– Strata jest wielka, a więc nie dziwi ogrom bólu, łzy, świeże kwiaty na grobach, zapalone znicze, szeptany różaniec i pytanie: dlaczego – powiedział biskup polowy WP Józef Guzdek, który przewodniczył Eucharystii.

 

Obchody upamiętniające katastrofę odbyły się również w Smoleńsku gdzie udała się delacja polska z minister kultury Bogdanem Zdrojewskim na czele. Do udziału w uroczystościach zostały zaproszone rodziny ofiar tej tragedii jak również przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich. Ze strony rosyjskiej w uroczystościach ma wziął udział minister kultury Aleksandr Awdiejew.

 

W całym kraju trwają obchody drugiej rocznicy katastrofy w Smoleńsku. W tragedii tej zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Polska prokuratura nie zakończyła jeszcze śledztwa w sprawie przyczyn wypadku.

 

ged

 


DATA: 2012-04-10 22:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.