DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Okrzyk „Cześć i chwała Bohaterom”, wielokrotnie rozbrzmiewał pod budynkiem dawnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Krakowie. Licznie zgromadzeni uczestnicy obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożyli hołd pomordowanym patriotom i tym, którzy przeżyli gehennę komunistycznego terroru.


Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, po którym zgromadzeni polecili Bogu dusze bohatersko zmarłych ofiar komunistycznego reżimu, zwłaszcza tych, którzy zginęli w budynku krakowskiego UB. Modlitwę poprowadził kapelan środowisk kombatanckich i niepodległościowych o. Jerzy Pająk.


 - Nie zapominajmy o tych, którzy wybrali wolność oraz najwyższe ideały i za nie oddawali swoje życie.

Pamiętajmy o tych, którzy nie załamali się i mieli silną wiarę. Mamy pamiętać nie po to, by chować wspomnienia w swoim sercu, ale by je przekazywać. Dlatego tak cieszy obecność na uroczystościach dzieci i młodzieży. Oni wezmą na swoje ramiona te szczytne ideały. Pamiętajmy, że o wolność trzeba wciąż walczyć, bo ona jest nam nie tylko dana, ale i zadana – powiedział o. Jerzy Pająk.


Szczególnie ważna i symboliczna podczas tego spotkania była obecność kombatantów pamiętających i doświadczających w swoim życiu „wyklęcia” ze strony czerwonych rządców Polski. Wśród nich na uroczystości przybyli m.in. ppłk. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari za rozbicie więzienia w Lidzie, oraz ppłk Franciszek Oremus, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych z Krakowa. Obaj byli ofiarami komunistycznego terroru. Ppłk. Tadeusz Bieńkowicz, po zakończeniu wojny, jak wielu patriotów, był przetrzymywany w ubeckim więzieniu, przez wiele miesięcy znosił tortury, wreszcie prokurator zażądał dla niego kary śmierci. Ostatecznym wyrokiem było dożywocie.  Z więzienia wyszedł jednak w wyniku amnestii w 1956 r.


Na prośbę prowadzącej uroczystość prezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Małgorzaty Janiec głos zabrali zaproszeni kombatanci oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich. W swoich wystąpieniach wspominali swoich poległych kolegów, jak również wyrażali swoja radość z obecności pod dawnym budynkiem UB młodzieży szkolnej i przedszkolaków. W słowach, które zabrzmiały podczas obchodów, wielokrotnie padało wezwanie do obecnej władzy, by pamiętała o kombatantach, nie tylko od święta ale na co dzień.


Szczególnie wzruszający był moment wręczenia kombatantom przez przedszkolaków tulipanów. Dla tych małych dzieci, ci ludzie są żywą legendą, o której już wkrótce będą się uczyć w szkole.


Na koniec zebrani pod byłą ubecką katownią odśpiewali "Rotę". Współorganizatorem krakowskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal PCh24.pl. 


1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął były prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

 

Zachowały się grypsy więzienne prezesa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", ppłk. Łukasza Cieplińskiego do rodziny. Przemycane były w szwach chusteczki sporządzonej z więziennego prześcieradła. W jednym z grypsów pisał do żony:

 

Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych (...). Ten ból składam u stóp Boga i Polski (...). Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne.

 

 

Już wkrótce więcej informacji o obchodach święta. lukZdjęcia: Jarosław Kozikowski


DATA: 2013-03-01 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chociaż tyle wydusiliśmy z "pedałów" III RP. Święto. Ci ludzie "żołnierze Wyklęci" zasługują na emerytury co najmniej równe wartości emerytur SB i UB- ków. Oni stawiali czoło Rosjanom; sprawcom holokaustu narodu Polskiego. Zasłużyli na więcej...
ponad 7 lat temu / Starter
 
To dzięki Nim nie szczekamy po marksistowsko-leninowsku i nie "modlimy" się do bolszewicko-lewackich bożków! Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!
ponad 7 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.