DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Obchody 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej

Obchody 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore, 14 września w Parczewie w diecezji siedleckiej odbyły się uroczystości z racji 100. rocznicy konsekracji kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela oraz 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez Sejm Koronny Rzeczpospolitej. To drugie wydarzenie miało miejsce w Parczewie, w tamtych czasach - ważnym mieście znajdującym się na pograniczu Polski i Litwy.


Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosił, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Nawiązując do obchodzonego 14 września Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, przypomniał, że Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa, jaśnieje na polskiej ziemi prawie od 1050 lat, dzięki wiekopomnej decyzji Mieszka I i niestrudzonej pracy pierwszego w Polsce biskupa o imieniu Jordan.


- Ten sam krzyż w sposób czysty i niezafałszowany jaśnieje na polskiej ziemi dzięki decyzji, jaką 450 lat temu podjął król Zygmunt II August i dzięki staraniom Nuncjusza Commendoniego. – podkreślił abp Jędraszewski.

Zwracając się następnie do przewodniczącego uroczystościom Nuncjusza Apostolskiego powiedział, że obecnie to On poprzez swoją pracę przedłuża troskę kolejnych Papieży, o to aby Kościół katolicki w Polsce mógł działać w pokoju dla dobra Ojczyzny.


W uroczystościach wzięli udział także biskup siedlecki Kazimierz Gurda i bp pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk oraz biskup drohiczyński, Tadeusz Pikus, bp senior Ryszard Karpiński i pochodzący z diecezji siedleckiej biskup radomski Henryk Tomasik. Przybyły tysiące wiernych z diecezji siedleckiej i sąsiednich diecezji, kapłani i m.in. przedstawiciele bractwa Św. Judy Tadeusza.


Uroczystości były także związane z jubileuszem 100-lecia zakończenia budowy i oddania dla kultu religijnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie, wybudowanego w latach 1906-1913. Tytuł Bazyliki Mniejszej został mu nadany dnia 24 kwietnia 1989 roku przez papieża  św. Jana Pawła II.


Przed 450. laty w Parczewie obradował Sejm Koronny pod przewodnictwem króla Zygmunta Augusta, ostatniego z dynastii Jagiellonów. Decyzja podjęta w Parczewie przez Króla i Sejm poprzedziła przyjęcie i wprowadzenie w życie uchwał Soboru Trydenckiego przez Episkopat Polski na synodzie w Piotrkowie Trybunalskim, dnia 19 maja 1577 roku. Polska była pierwszym krajem, który przyjął te uchwały. Przyjęcie postanowień trydenckich przez biskupów Polski dało trwałe podstawy pod reformę Kościoła w Polsce. Nastąpiło umocnienie społeczne i doktrynalne Kościoła w naszym kraju.


W zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach znajduje się dobrze zachowana, wydana w 1564 roku w Rzymie, księga zawierająca uchwały Soboru Trydenckiego. Na ostatniej stronie księgi swój podpis potwierdzający zgodność z oryginałami złożył Angelo Massarelli - sekretarz Soboru Trydenckiego oraz Marco Antonio Pellegrini i Cintio Panfilo - dwaj notariusze soboru.Źródło: KAI

luk


DATA: 2014-09-17 11:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nieodzownym jest wrócić do zdrowych owoców wyrzucając robaczywe i gnilne.
ponad 5 lat temu / antymodernista
 
+ Wspaniale. PCh24 Ty naprawdę żyjesz. Co prawda brak info o tym że Sobór Trydencki to większej części polska myśl eklezjalna i apologetyczna. Na podkreślenie zasług Sługi Bożego kardynała Hozjusza jeszcze przyjdzie czas. I na to właśnie czekam. Dobry artykuł o Hozjuszu. Marzenie.
ponad 5 lat temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.