DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Obce państwa szantażują polskie samorządy. Casus Tomaszowa Mazowieckiego

Obce państwa szantażują polskie samorządy. Casus Tomaszowa Mazowieckiego

Tomaszów Mazowiecki rezygnuje z Samorządowej Karty Praw Rodzin. Powodem jest presja obcego państwa, które szantażuje samorząd utratą funduszy. Dlaczego państwo polskie pozwala na to, by jednostka samorządowa poddawała się moralnej presji Norwegii i prowadziła de facto własną politykę zagraniczną? O tym w rozmowie z PCh24.pl mówił Paweł Kwaśniak, krajowy koordynator projektu Samorządowej Karty Praw Rodzin.

 

Czym jest Samorządowa Karta Praw Rodzin?

Samorządowa Karta Praw Rodzin jest projektem przygotowanym przez szereg organizacji działających na rzecz rodziny. W skład tej szerokiej koalicji wchodzą instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny, Fundacja Mamy i Taty, CitizenGo Polska, Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych i szereg innych organizacji z terenu całej Polski.

 

Do kogo karta jest adresowana?

Karta jest przyjmowana przez różne samorządy, zarówno gminne, jak i powiatowe oraz wojewódzkie. Została przygotowana w trzech wariantach, odpowiednio dla każdego szczebla samorządu.

 

A w jakim celu powstała ta inicjatywa, co ma promować?

Karta jest oparta na zapisach polskiej konstytucji, tych mówiących o małżeństwie, rodzinie i wychowaniu dzieci. Przenosi niejako zapisy konstytucyjne na praktykę działań samorządowych. Karta zakłada między innymi dbanie o to, by szkołach, przedszkolach czy innych jednostkach edukacyjnych należących do lokalnego samorządu, rodzice byli w sposób skuteczny informowani o zajęciach prowadzonych przez organizacje zewnętrzne. By wiedzieli, z jakimi treściami ich pociechy mogą spotkać się podczas takich zajęć. Karta postuluje też dbałość o to, by nie przeznaczać środków publicznych na projekty realizowane przez organizacje społeczne, które podważałyby wartość małżeństwa i rodziny. Jak wiadomo, każdy samorząd organizuje konkursy dla organizacji społecznych na danych rok, dofinansowuje ich projekty. Chodzi o to, by projekty te były oparte o wartości konstytucyjne. Wreszcie idzie też o dowartościowanie tych przedsiębiorców, którzy wprowadzają udogodnienia dla rodzin. Karta przewiduje ponadto wprowadzenie rzecznika praw rodzin na terenie danego powiatu, który będzie monitorował sytuację i będzie przedstawicielem wspólnoty rodzin wobec władz samorządowych.

 

Ile samorządów w Polsce przyjęło już Kartę?

Jak do tej pory Kartę przyjęło blisko 40 samorządów. To zarówno małe gminy, jak Gromadka czy Jedlnia-Letnisko pod Radomiem, ale mamy też większe miasta, jak Biała Podlaska, Wieluń czy Nowy Sącz. Jest szereg powiatów – oraz jedno województwo, województwo łódzkie.

 

W Tomaszowie Mazowieckim podjęto jednak decyzję o odwołaniu obowiązywania Karty. Lokalni politycy mówią o ryzyku utraty pieniędzy z zagranicy, konkretnie – funduszy norweskich…

Przypadek Tomaszowa Mazowieckiego jest niezwykle niepokojący. Gdy poszczególne samorządy zaczęły przyjmować i wdrażać Kartę, to sprawą zainteresowały się środowiska lewicowe i działacze LGBT. Zaczęły się donosy do przeróżnych instytucji europejskich. Rok temu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wymienił Kartę jako rzekomo niebezpieczny dokument, mający siać nienawiść, podziały i dyskryminację mniejszości seksualnych. Płynęły też donosy do samorządów partnerskich z zagranicy, szczególnie z krajów zachodnich. Dochodziły też głosy z Królestwa Norwegii, że fundusze norweskie, które są wykorzystywane przez polskie samorządy nie powinny być używane tam, gdzie przyjmuje się rzekomo homofobiczne i dyskryminujące dokumenty, w tym właśnie Kartę.

 

I szantaż, jak widać, zadziałał.

Rzeczywiście wygląda na to, że samorząd Tomaszowa Mazowieckiego wystraszył się gróźb. Prezydent miasta Marcin Witko nie ukrywa zresztą, że likwidacja Karty motywowana była lękiem o utratę czy nieprzyznanie samorządowi Tomaszowa 40 mln zł z funduszy norweskich. Zaproponował zatem radnym likwidację Karty i zastąpienie jej uchwałą utrzymaną w lewicowym duchu. Co ciekawe na poprzedniej sesji Rady Miasta wiceprezydent mówił, że ryzyko nieprzyznania tych funduszy miastu ze względu na przyjęcie Karty jest niewielkie. Ostatecznie jednak samorząd tomaszowski zdecydował się na zniesienie Karty i zastąpienie jej wspomnianą uchwałą, co miałoby wyeliminować ryzyko utraty funduszy norweskich.

Czyżby Tomaszów został od ubiegłego roku przejęty przez polityków opozycji totalnej?

Bynajmniej. Tomaszowem rządzi nominalnie prawicowa większość. Pan prezydent Marcin Witko był wcześniej posłem Prawa i Sprawiedliwości. W swojej pierwszej kadencji jako prezydent Tomaszowa wygrał wybory jako kandydat PiS. W obecnej kadencji startował z własnego komitetu, ale pozostaje członkiem PiS. Większość w radzie stanowią radni jego komitetu, rządzący wspólnie z radnymi PiS.

 

Jak głosowali?                

11 radnych poparło projekt pana prezydenta Witko, 10 było przeciw, 2 osoby wstrzymały się. Nastąpił podział wśród radnych klubu prezydenta; z kolei radni PiS byli przeciwko, a radni Platformy Obywatelskiej zagłosowali gremialnie za przyjęciem projektu prezydenta i likwidacją obowiązywania w mieście Karty. Od głosu wstrzymały się dwie panie z klubu prezydenta. To bardzo smutne, bo akurat te radne odwołują się do takich wartości jak „Bóg, honor, ojczyzna”, a jedna z nich ma nawet misję kanoniczną i naucza religii.

 

Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której obce państwo szantażuje lokalny samorząd. I to skutecznie…

Ciekawa jest też koincydencja czasowa. Aktualnie toczy się bój na forum unijnym, rząd zapowiada weto budżetu ze względu na mechanizm powiązania tak zwanej praworządności z wypłatami funduszy. Okazuje się jednak, że podobny mechanizm działa już na poziomie samorządowym. Obce państwo, i to nawet nienależące do Unii Europejskiej, bo Norwegia przecież członkiem UE nie jest, potrafi wywrzeć tak silną presję na samorząd w Polsce, aby ten rezygnował z dokumentów, które przyjął ledwie rok wcześniej. Można tu mówić o szantażu na poziomie etyczno-moralnym. Najwyraźniej sygnały ze strony Norwegii musiały być na tyle silne, że samorząd zdecydował się na odrzucenie Karty.

 

Jaka powinna być w tej sytuacji reakcja państwa polskiego? Sprawa dotyka przecież kwestii fundamentalnych: suwerenności, polityki zagranicznej, zaangażowania obcych państw w polskie sprawy.

Reakcja jest konieczna. Trzeba przyjrzeć się mechanizmowi przyznawania funduszy norweskich. Państwo powinno o wiele mocniej uczestniczyć jako pośrednik pomiędzy samorządem a Norwegią w dystrybucji środków z funduszy. Samorządy nie mają przecież żadnej kompetencji do wchodzenia do polityki zagranicznej, tymczasem coś takiego zaczyna się tworzyć. Samorząd prowadzi jakąś osobną politykę zagraniczną wobec państwa norweskiego, a Norwegia prowadzi politykę wobec wyjętej jednostki samorządu terytorialnego. Chciałbym wiedzieć, czy samorząd tomaszowski konsultował całą tę sprawę z polskim rządem. Czy polski rząd wiedział zawczasu o tym, że są wywierane naciski na samorząd? Rząd walczy na poziomie unijnym o zachowanie suwerenności, ale na poziomie lokalnym w pewnym sensie wyłuskiwane są samorządy. Przyjmuję do wiadomości, że są takie samorządy jak Warszawa, Poznań czy Gdańsk, rządzone przez prominentnych działaczy opozycji, że oni chcą być bardziej europejscy od Europy. Jednak fakt, że nominalnie prawicowy samorząd, który powinien współpracować z rządem, ulega szantażowi ze strony obcego państwa, jest dla mnie nie do pojęcia. Powtarzam, jestem bardzo ciekaw, czy ta sprawa była znana naszym służbom dyplomatycznym. Myślę, że cała ta kwestia jest przyczynkiem do konieczności umacniania władzy państwowej i prowadzenia polityki zagranicznej przez odpowiednie służby, a nie przez samorząd, który nie ma do tego żadnych kompetencji.

 

Rozmawiał Paweł Chmielewski

Czytaj także:
DATA: 2020-11-27 19:03
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy uchwały odwołującej obowiązywanie SamorządowejKarty Praw Rodzin nie można zaskarżyć do Wojewody Łódzkiego z odpowiednim prawnym uzasadnieniem? Nie jest ważne kto rządzi w mieście lub gminie jaka opcja polityczna. Prowadzenie polityki zagranicznej nie należy do kompetencji samorządu, a nagminne jest łamanie tej zasady. To kolejny przykład jakości działania naszego państwa. Czy kiedyś to się zmieni?
1 miesiąc temu / Revera
 
" Wypisz wymaluj " podobieństwo do czasów przedrozbiorowych, w polityce Rzeczpospolitej rządziły zagraniczne pieniądze; historia lubi się powtarzać.
1 miesiąc temu / t
 
Jalmuzna niesie ryzyko demoralizacji darczyncy i obdarowanego. Jak widac realne
1 miesiąc temu / Karp
 
A czy samorządom nie wolno korzystać spoza unijnych funduszy pieniężnych? Państwo polskie wypięło się na samorząd, skoro idzie do zagranicy po pieniądze. Samorząd od państwa powinien być niezależny w kwestiach dotyczących samorządu. Z drugiej strony: Norwegia płaci, Norwegia wymaga. Nie ma obowiązku brać pieniędzy z tych funduszy.
1 miesiąc temu / trooper
 
Dlaczego pan Marcin Witko jest jeszcze w PIS po takim stanowisku w sprawie Karty Rodziny ? Ci, którzy głosowali przeciwko Piątce.., w której chodziło o zwierzaki, wylecieli z PiS. Pan Witko jest pzreciwko rodzinie i jej prawom i trzyma się mocno. A katechetka uczy dzieci, jak być oportunistą, żeby nie stracić stanowiska i forsy. Brawo obrotowy samorząd Tomaszowa Mazowieckiego!
1 miesiąc temu / Orzeł
 
Gdzie tu jest szantaż? Fundusze Norweskie,jak sama nazwa wskazuje, pochodzą od rządu Norwegii,więc mają prawo dysponować swoim majątkiem jak chcą.
1 miesiąc temu / ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.