DZIŚ JEST:   28   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wacława, króla
Św. Tymona
 
 
 
 

Obama po wyborach prezydenckich przedstawi rozwiązania dotyczące Żydów i Palestyńczyków

Obama po wyborach prezydenckich przedstawi rozwiązania dotyczące Żydów i Palestyńczyków
Fot. Jason Reed / Reuters
#IZRAEL    #PALESTYNA    #POLITYKA    #OBAMA    #USA    #WYBORY

Zarówno przywódcy izraelscy, jak i palestyńscy są przeciwni jakimkolwiek ruchom politycznym prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie rozwiązania konfliktu miedzy nimi. Jednak 8 listopada – tuż po wyborach – amerykański prezydent zamierza złożyć oświadczenie na temat polityki USA na Bliskim Wschodzie. Ma to być spuścizna dla nowego szefa Białego Domu – donosi portal Al-Monitor.

 

Obecnie Obama jest w pełni zaangażowany w kampanię wyborczą po stronie kandydatki Demokratów Hillary Clinton i w związku z tym unika podejmowania działań na Bliskim Wschodzie, które mogłyby umniejszyć szanse Clinton wśród amerykańskich Żydów. Prezydent jednak jeszcze przed opuszczeniem swojego urzędu zamierza ponownie spróbować uregulować sytuację miedzy dwoma zwaśnionymi podmiotami.

 

Ostatnio 88 senatorów skierowało list do prezydenta z prośbą o zawetowanie każdej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która „nie będzie zrównoważona”. Pismo to zostało upowszechnione przez pro-Izraelskich lobbystów – organizację AIPAC.

 

Obama w oświadczeniu zaplanowanym tuż po wyborach przedstawi trzy możliwe sposoby osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie. Pierwsze rozwiązanie obejmuje – lansowaną przez Sekretarza Stanu Johnego Kerry’ego – wizję utworzenia dwóch państw  w oparciu o granicę zaproponowaną przez Obamę. Druga możliwość przewiduje wzmocnienie wojskowej współpracy regionalnej między Izraelem a Egiptem, Jordanią i Arabią Saudyjską w celu zwalczania organizacji zagrażających ewentualnemu pokojowi na Bliskim Wschodzie i wywierania presji na Palestyńczyków w sprawie przyjęcia pokojowego rozwiązania. Trzecia możliwość zakłada powrót do koncepcji rezolucji Rady Bezpieczeństwa, sponsorowanej przez USA wiosną 2015 roku.  

 

W każdym przypadku ramy polityki USA wobec Bliskiego Wschodu przedstawione w przemówieniu prezydenckim najprawdopodobniej będą składać się z następujących elementów: utworzenie dwóch państw w Jerozolimie w oparciu o granice zaproponowane przez delegację amerykańską, uzgodnienie porozumienia dotyczącego zasad przekazania gruntów i rygorystycznych ustaleń w zakresie bezpieczeństwa w ramach rozwiązania dwupaństwowego. Kolejny element to zapewnienie izraelskiej obecności wojskowej wzdłuż rzeki Jordan i wzajemne uznawanie obu państw. Palestyńczycy mieliby się zgodzić i uznać Izrael za ojczyznę „narodu żydowskiego”.

 

Palestyńscy uchodźcy nie mogliby powrócić na tereny zajęte przez Żydów, ale otrzymaliby z tego tytułu odszkodowanie (zapłaci wspólnota międzynarodowa). Ważnym elementem, mającym zapewnić pokój na Bliskim Wschodzie miałaby być ścisła współpraca regionalna  i normalizacja stosunków między Izraelem a państwami arabskimi na podstawie arabskiej inicjatywy pokojowej z 2002 roku. Chodzi o ścisłą współpracę wojskową między Izraelem a Jordanią, Egiptem i Arabią Saudyjską przeciw wszelkim podmiotom zagrażającym pokojowi na tym obszarze.

 

Charakter działań Obamy będzie zależeć od wyniku wyborów. Jednak już w tej chwili Palestyńczycy deklarują, że nie mogą zgodzić się na propozycje USA, zwłaszcza dotyczącą uznania Izraela za państwo żydowskie.

 

Palestyńscy negocjatorzy zabiegają o przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ odpowiedniej rezolucji, zawierającej harmonogramem działań, zmierzających do utworzenia państwa palestyńskiego w oparciu o granice z 1967 roku. Żydzi zapowiedzieli, że będą blokować każdą rezolucję w tej sprawie za pośrednictwem Francji i lobby żydowskiego w USA.Źródło: al-monitor.com

AS

DATA: 2016-10-17 14:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obama po wyborach prezydenckich niech lepiej zamknie gebe i siecieszy z emerytury, ktora mu przypadnie w lutym, a jest bardzo niezasluzona. A ta pani kandydatka na prezydenta, niech lepiej zrezygnuje z teh pozycji, bo w przeciwnym wypadku zostanie zmuszona...
ponad 3 lata temu / Bartek
 
Kto narobił syfu niech płaci
ponad 3 lata temu / Jacek
 
Nie widzę powodu dla którego wspólnota międzynarodowa miałaby płcić rachunki Żydów
ponad 3 lata temu / fred
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.