DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Obama do żołnierzy: macie prawo sprzeciwiać się władzy i krytykować prezydenta. Nie mówił o sobie

Obama do żołnierzy: macie prawo sprzeciwiać się władzy i krytykować prezydenta. Nie mówił o sobie
By The White House from Washington, DC (P012009PS-0477 Uploaded by Ekabhishek) [Public domain], via Wikimedia Commons

W przemówieniu skierowanym we wtorek do żołnierzy w bazie marynarki powietrznej MacDill w Tampa na Florydzie, prezydent USA Barack Obama skoncentrował się na swojej ośmioletniej prezydenturze i celu ochrony ojczyzny przed terroryzmem. Nie omieszkał jednak wspomnieć, że „żołnierze mają prawo protestować przeciwko władzy” i „krytykować naszego prezydenta”.

 

Obama w pewnym momencie przypomniał wojsku, że „każdy ma powszechne prawo do wypowiadania swoich poglądów i może przeciwstawić się władzy”. Dalej dodał, że „wszyscy mają prawo do życia w społeczeństwie, które jest otwarte i wolne, które może krytykować naszego prezydenta bez obawy, że spotka ich kara”.

 

Szef Białego Domu zaznaczył, że w najbliższych latach problem brutalnego ekstremizmu pozostanie jednym z głównych wyzwań przyszłej administracji.

 

- Tak więc, zamiast składać fałszywe obietnice, że uda nam się wyeliminować terroryzm zrzucając kolejne bomby lub wysyłając coraz więcej żołnierzy za granicę i odgradzać się od reszty świata, musimy przyjąć perspektywę długoterminową. I musimy realizować inteligentną strategię, która może przynieść trwałe efekty - przekonywał Obama. Jednocześnie przedstawił swoją koncepcję walki z terroryzmem, którą powinien kontynuować Donald Trump.

 

Wedle Obamy, chociaż terroryści mogą zabić niewinnych ludzi, nie są egzystencjalnym zagrożeniem dla narodu. Za granicą powinno walczyć z terroryzmem jak najmniej żołnierzy amerykańskich. Powinni oni utrzymać „amerykańskie wartości”, przestrzegać praworządności, nie zrażać lokalnych społeczności. Walka powinna być „przejrzysta”. Muzułmanom powinno umożliwić się „bardziej świadomą debatę publiczną” i USA powinny wspierać „potencjalną kontrolę nieskrępowanej władzy wykonawczej”. Obama podkreślił, że za pomocą dyplomacji należy utrzymywać swobody obywatelskie, które definiują obywateli USA.

 

Szef administracji USA ostrzegł, że głupotą byłaby rezygnacja z dotychczasowych sojuszy, wycofanie się USA z konfliktów, które toczą się zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i rezygnacja z dozbrajania niektórych sojuszników. - Byłoby to ułatwienie życia terrorystom. Byłaby to tragiczna pomyłka z naszej strony - ostrzegał.

 

Przestrzegł także przed stygmatyzowaniem „dobrych, patriotycznych muzułmanów”. - Jeśli będziemy działać tak, jakby to była wojna między Stanami Zjednoczonymi a islamem, to nie tylko narazimy większą liczbę Amerykanów na śmierć w wyniku ataków terrorystycznych, ale my również sprzeniewierzymy się naszym zasadom, których przestrzegania wymagamy od innych - konstatował.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia, Obama stwierdził zaś: Stany Zjednoczone nie są krajem, który poddaje innych testom religijnym jako cenę za wolność. Jesteśmy krajem, który powstał, aby ludzie mogli swobodnie wyznawać wiarę, jaką chcą. Stany Zjednoczone nie są miejscem, w którym niektórzy obywatele muszą znosić większą kontrolę lub nosić specjalny identyfikator, czy udowadniać, że nie są wrogami wewnętrznymi. Jesteśmy krajem, który poświęcił się i walczył przeciwko pewnemu rodzajowi dyskryminacji i samowoli w naszym kraju i na całym świecie.

 

- Jesteśmy państwem, które wierzy, że wolność nie może być traktowana jako pewnik i że każdy z nas ma obowiązek ją zachować. Krajem, w którym obowiązuje powszechne prawo do wypowiadania swoich przekonań i protestowania przeciwko władzy, prawo do życia w społeczeństwie, które jest otwarte i wolne, do krytyki naszego prezydenta bez obawy o karę - dodał.

 

Obama powiedział, że w USA panują „rządy prawa” a nawet „wzmocnionego prawa wojny”. Wyjaśnił, że po drugiej wojnie światowej Stany Zjednoczone zbudowały międzynarodowy porządek praw i instytucji, które pozwoliły zachować pokój i osiągnąć dobrobyt, promować współpracę między narodami. Dlatego, by chronić własną wolność - mimo wszystkich niedoskonałości tego ładu - Ameryka wciąż musi stać na jego straży. Na koniec stwierdził: - Oto, kim jesteśmy, co czyni nas silniejszymi niż jakikolwiek akt terroru. Pamiętajcie o historii! - przypominał żołnierzom.

 


Źródło: cnsnews.com

AS
  


DATA: 2016-12-09 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zasłaniano Krzyże w miejscach odwiedzanych przez Obamę. Są zdjęcia. Kościołów nie wybuduje.
ponad 2 lata temu / jk
 
skoro Obama jest taki inteligentny to niech wybuduje kosciol katolicki np. w Arabji Saudyjskiej.
ponad 2 lata temu / Polak
 
O sobie także. Przecież jest jeszcze prezydentem :-)
ponad 2 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.