DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Obama broni egipskich islamistów

Obama broni egipskich islamistów
Xinhua / FORUM

W reakcji na wstrzymanie przez Stany Zjednoczone części pomocy udzielanej Egiptowi w postaci dostaw sprzętu wojskowego oraz pomocy finansowej, władze w Kairze skrytykowały tę decyzję, określając ją jako „błędną”. Sankcje Waszyngtonu są odpowiedzią na represje, jakich tymczasowe władze egipskie użyły przeciwko Bractwu Muzułmańskiemu, którego liderzy ośmieleni tą decyzją wezwali już swoich zwolenników do masowego wyjścia na ulice.

 

Chociaż ograniczenie głównie wojskowej pomocy jest dużym ciosem dla rządu w Kairze, Biały dom podkreśla, że nie jest to zerwanie więzi z jego wieloletnim sojusznikiem. - W żadnym wypadku nie jest to wycofanie się z naszych relacji czy zerwanie naszego poważnego zaangażowania w udzielaniu pomocy rządowi - powiedział podczas wizyty w Malezji sekretarz stanu USA John Kerry.


Waszyngton zapewnia, że nadal będzie udzielać wsparcia wojskowego w celu przeciwdziałania terroryzmowi i zapewnienia bezpieczeństwa na Synaju, który graniczy z Izraelem. Zapewni także fundusze m.in. na edukację, ochronę zdrowia i rozwój sektora prywatnego. Kerry powiedział, że Waszyngton rozważy wznowienie wstrzymanej pomocy oceniając „pracę” rządu tymczasowego nad „mapą drogową”, która przewiduje przeprowadzenie uczciwych wyborów.


Waszyngton od dawna dostarcza Egiptowi ok. 1,55 mld dolarów w rocznej pomocy, w tym 1,3 mld dolarów dla wojska. W środę Biały Dom poinformował, że Stany zjednoczone wstrzymają dostawy czołgów, samolotów myśliwskich, śmigłowców i rakiet do Kairu, a także 260 mln dolarów pomocy w gotówce. Sankcje nie objęły innych programów pomocowych.


Wspierane przez wojsko władze w Kairze skrytykowały decyzję Waszyngtonu, zapewniając, że Egipt nie ugnie się pod presją USA. „Rząd wyraził zdziwienie tą decyzją, która została podjęta w tak ważnym momencie, gdy Egipt stoi w obliczu wojny z terroryzmem” - czytamy w oświadczeniu.


Także rzecznik egipskiego MSZ Badr Abdelatty wyraził stanowczy sprzeciw wobec poczynań Białego Domu. - Jest to zła decyzja. Egipt nie podda się amerykańskiej presji i będzie kontynuować swoją drogę do demokracji wytyczoną przez mapę drogową - powiedział w rozmowie z Radiem FM. Podkreślił jednak, że Egipt powinien „kontynuować dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi”.


O wiele surowiej oceniła decyzją o wstrzymaniu pomocy prywatna egipska antyislamistyczna gazeta „Tahrir”, tytułując główny artykuł na pierwszej stronie: „Niech piekło pochłonie amerykańską pomoc”.


Od chwili obalenia islamisty Mohameda Mursiego spętany Waszyngton stoi przed poważnym dylematem, w kontaktach z jego głównym sojusznikiem w regionie. Z jednej strony Egipt kontroluje niezwykle ważny dla światowej gospodarki Kanał Sueski i jest ważnym gwarantem bezpieczeństwa dla sąsiedniego Izraela, z drugiej egipska armia po masowych protestach obaliła 3 lipca pierwszego wybranego w wolnych wyborach islamistycznego prezydenta, Mohameda Mursiego, naruszając jeden z najważniejszych dogmatów politycznej poprawności. Przy tym żadnego znaczenia nie ma dla administracji Baracka Obamy, że sam Mursi prześladując politycznych i wyznaniowych przeciwników stanowił ogromne zagrożenie dla demokracji.


Karząc egipski rząd tymczasowy za represje wobec Bractwa Muzułmańskiego Waszyngton przymyka oczy na coraz liczniejsze akty przemocy ze strony islamistów, którzy atakują egipskie siły na półwyspie Synaj, a od pewnego czasu inicjują napady w dużych miastach lub ich pobliżu, nie wyłączając Kairu. Bezwzględnie terroryzują oni licznie zamieszkujących w Górnym Egipcie Chrześcijan.


Stanowisko Białego Domu ujawnia różnice w kwestii Egiptu z sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Arabią Saudyjską, która życzliwie odniosła się do usunięcia Mursiego i udzieliła finansowego wsparcia tymczasowemu rządowi Egiptu. Pojawia się w związku z tym pytanie, do kogo w tej sytuacji Egipt może zwrócić się o większą pomoc wojskową. Także Izrael z trudem ukrywa swoją frustrację wywołaną decyzją amerykańskiej administracji, obawiając się, że ruch ten może zniszczyć pozycję Waszyngtonu w regionie i zagrozić bezpieczeństwu Izraela.


Bez wątpienia decyzja Waszyngtonu jest cennym wsparciem dla Bractwa Muzułmańskiego, które już wezwało swoich zwolenników do masowych protestów. Liderzy tego ugrupowania  konsekwentnie odmawiają współpracy z armią, której zarzucają dokonanie zamachu stanu i sabotaż demokratycznych zdobyczy Egiptu po obaleniu autokratycznego prezydenta Hosni Mubaraka w 2011 roku. Jednak armia odrzuca te oskarżenia, twierdząc, że obalając islamistę Mursiego, odpowiedziała jedynie na wolę narodu.


 

Krzysztof Warecki,

 


DATA: 2013-10-12 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obama to zdrajca krzyża i chrześcijaństwa. Promuje zbrodnicza islamska ideologie i wspiera islamski sunnicki terroryzm.
ponad 6 lat temu / jola
 
@Jacek: raczej bar micwowym terrorystą. ... Pochodzenie dyktatora Obamy jest z Czerskiej, po matce. ---> Matka, Stanley Ann Dunham była Żydówką i to spowinowaconą z wielkimi żydowskimi rodzinami. Jej rodzice: Madelyn Payne i Stanley Armour Dunham byli obydwoje Żydami a poprzez swojego ojca matka Baracka Husseina Obamy (tym samym sam dyktator) była spowinowacona rodzinnie m.in.z: Żydem i b. Prezydentem Harry?m Trumanem; Żydem i b. Wiceprezydentem Dickiem Cheneyem ------ http://prawica.net/36013
ponad 6 lat temu / Tiberias
 
A tak na marginesie, zastanawia mnie pewna sprawa. Islamiści/muzułmanie z uporem trzymają się razem, podkreślają swoją przynależność/wiarę m.in. zwyczajami/ubiorem. A niektórzy u nas ( i nie tylko u nas)z takim uporem starają się dyskredytować katolicyzm. Czy bardziej im odpowiada islam? Jeśli myślą, że może być społeczeństwo bezwyznaniowe, to się mylą.
ponad 6 lat temu / men
 
Islamski terrorysta w Białym(czarnym) Domu
ponad 6 lat temu / Jacek
 
Chce sie przypodobac islamistom Prowadzi podwojna gre
ponad 6 lat temu / Mg
 
To i szereg jego innych działań mi się nie podoba.
ponad 6 lat temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.