DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

O wewnętrznym pokoju Boga

O wewnętrznym pokoju Boga

W Bogu jest i ta doskonałość, że nic nie może zakłócić Jego pokoju. A chociaż Pismo Święte często mówi o Jego złości i gniewie, to chce przez to tylko pokazać, że Bóg bierze pomstę za grzechy lub sprawiedliwie odbiera łaskę swoim stworzeniom.

Jednakże Bóg w swej istocie zachowuje absolutny pokój; nie ma [równego sobie] przeciwieństwa. Jego prostota jest doskonała. Posiada na mocy swej własnej natury taką szczęśliwość i tak wielką radość, że nigdy nie może Go dotknąć żaden niepokój.


Nasz wewnętrzny pokój

Dlatego my też, w możliwym dla nas stopniu, winniśmy uciekać od tego wszystkiego, co burzy nasz pokój, gdyż łaska nie może zamieszkać w duszy wzburzonej. By jednak zachować wewnętrzny pokój, potrzebujemy pełnego oddania się Bogu i miłości „mocnej jak śmierć" (Pnp 8,6). Te dwie rzeczy [miłość i pokój] sprawiają w nas skutek podobny do śmierci, tak że widząc złe czyny naszych bliźnich – nie widzimy ich, a słuchając słów, które mogłyby nas zranić lub tych, które mówi się przeciw nam nie słyszymy ich. Tym sposobem nasze serce nie zajmuje się tymi rzeczami.


Naśladując Dawida, winniśmy być niczym ślepi, głusi i niemi, podobni ludziom bez czucia. „A ja nie słyszę – jak głuchy i jestem jak niemy, co ust swych nie otwiera" (Ps 38,14).

Zatem oddajmy się z wiarą i gorliwością sprawom Bożym i każdego człowieka pozostawmy jego własnemu sumieniu, osądowi jego przełożonych i ostatecznej sprawiedliwości Boga, który rzekł: „Pomsta należy do Mnie i Ja odpłacę człowiekowi według jego czynów w oznaczonym czasie" (Pwt 32,35).


Podobnie unikajmy, o ile to możliwe, zakłócania pokoju innych ludzi, aby oni z kolei - jak to się często zdarza – nie niepokoili nas, i by nie dręczyły nas wyrzuty sumienia.

Bowiem Wszechmogący Bóg, który miłuje sprawiedliwość, nie pozostawi bez kary w dniu ostatecznym czynów, które wprowadzając zamieszanie, pomniejszyły tu, na ziemi, liczbę świętych medytacji, słusznych pragnień, modlitw i innych dobrych uczynków i w ten sposób zaszkodziły Kościołowi Katolickiemu w Niebie, w Czyśćcu lub na ziemi.

(Fragment De divinis moribus dzieła przypisywanego św. Tomaszowi z Akwinu, za: Ecclesia Dei 4/2002)

Tłum. Paweł Długosz


DATA: 2019-09-06 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.