DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

O upadku moralnym, kulturowym i intelektualnym Zachodu. Poruszające słowa prof. Roszkowskiego

O upadku moralnym, kulturowym i intelektualnym Zachodu. Poruszające słowa prof. Roszkowskiego
fot. Biały Kruk [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)]

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęła się w czwartek dwudniowa konferencja „Zderzenie Kulturowe w UE - czy Polska ma szansę?”. Na początku wstępne przemówienie wygłosili minister Zbigniew Ziobro i dr Patryk Jaki. Jako pierwszy prelegent głos zabrał profesor Roszkowski. Badacz przedstawił wnikliwą diagnozę upadku cywilizacji zachodniej pod względem intelektualnym, moralnym, kulturowym i materialnym.

 

Następnie profesor Wojciech Roszkowski w referacie „Roztrzaskane lustro - upadek cywilizacji zachodniej” stwierdził, że spory o wartości budzą dziś niechęć, gdyż kto je porusza, oskarżony jest o politykowanie. Tymczasem nieistotne jest kto, rządzi, lecz wartości, w imię których to czyni. Cywilizacja zachodnia opiera się na filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie. To ostatnie wprowadziło przekonanie o konieczności istnienia transcendentnego charakteru prawa. Ludzie są bowiem jedynie interpretatorami, a nie twórcami prawa. Gdy starają się je kreować wbrew prawu naturalnemu, prowadzi to niekiedy do tragedii (niewolnictwo, ludobójstwo).

 

O upadku cywilizacji zachodniej w wymiarze ilościowym świadczy fakt, że w 1900 roku mieszkało w niej (w tym w imperiach kolonialnych) 21 proc. ludności świata, zaś  w 2017 roku tylko 12,5. W 1900 Zachód wytwarzał 48 procent światowego PKB (obecnie jedynie 34 proc.). W wymiarze jakościowym problem stanowi niszczenie dziedzictwa historycznego (np. pomników Kościuszki czy Jeffersona w Stanach Zjednoczonych), a także podręczniki szkolne czy akademickie wpędzające w poczucie winy za dokonania Zachodu.

 

Problemem okazuje się także „poganienie” społeczeństw, znacząco spada liczba osób ochrzczonych, lecz nieprzyznających się do wiary. Kolejnym problemem jest zanik różnicy między kulturą wysoką a masową. Tymczasem ta ostatnia przypomina „śmietnik”. Popularna okazuje się „antropologia nieograniczona” – wiara jakoby człowiek mógł bez ograniczeń tworzyć swoją tożsamość.

 

Dziś – jak zauważył uczony - osoby takie jak Daniel Cohn-Bendit dyktują, czym jest demokracja i wolność, podczas gdy w młodości popierały rewolucję kulturalną w Chinach. W efekcie dzisiejszą demokrację liberalną można porównać do świnki morskiej, która nie jest ani świnką, ani morską. Dzisiejszy liberalizm zapomina bowiem o ograniczeniu swobody poprzez wolność drugiego człowieka. Problemem jest też dzisiejsze rozumienie demokracji, gdyż oprócz władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej pojawiają się nawet silniejsze i zakulisowe: biznes, media i służby.

 

Nieprawdziwe jest twierdzenie o „śmierci wielkich narracji”. To dziś bowiem toczy się między nimi batalia. Niestety często królują w niej emocje, zastępujące racjonalne myślenie. Jedną z przyczyn jest tu brak edukacji filozoficznej. Pod koniec wystąpienia profesor Roszkowski wezwał do walki o media, które stanowią dziś główną arenę cywilizacyjnego sporu.

 

mjend


DATA: 2020-10-16 13:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

,,Rozstrzaskane lustro" W.Roszkowskiego powinna być obowiązkową lekturą w średnich szkołach. To jak kompas w dziczy
10 dni temu / Polecam gorąco
 
Książkę mam i czytałem. Warto kupić póki można.
11 dni temu / emk
 
Dowodem upadku, nie tylko na Zachodzie jest histeria pandemiczna. Iracjonalna.
11 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.