DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Prawda, dobro, piękno

Piotr S. Mazur

O umiłowaniu mądrości


W maju bieżącego roku zmarł ojciec profesor Mieczysław Albert Krąpiec, jeden z najwybitniejszych filozofów współczesnych, współzałożyciel i bez wątpienia główny przedstawiciel lubelskiej szkoły filozoficznej. Ostatnia, wydana jeszcze za życia autora publikacja nosi znamienny tytuł O Filozofii. Tę niewielką książeczkę można uznać za syntezę jego ogromnego dorobku intelektualnego, na który złożyło się ponad dwadzieścia monografii i kilkaset artykułów naukowych.

W omawianej książce, jak w soczewce, skupiają się najistotniejsze problemy filozofii, od natury rzeczywistości, przez rozumienie człowieka, jego poznania i działania, aż po sposób odczytywania samych dziejów filozofii. A przybliża je mistrz szkoły realistycznej i twórczy kontynuator myśli św. Tomasza. Przemierzając dzieje filozofii, akcentuje te momenty w rozumieniu świata i człowieka, które zaciążyły na kulturze Zachodu. Wraz z autorem śledzimy wielki wysiłek rozumu ludzkiego, którego efektem było i poznawanie prawdy o świecie, i to, co nad wyraz często kończyło się wielkimi błędami. Prezentacji tej towarzyszy refleksja nad człowiekiem, jego naturą i osobowym sposobem istnienia.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1434 – zmarł Władysław II Jagiełło (ur. 1362), wielki książę litewski i król Polski, twórca wielonarodowego mocarstwa, założyciel dynastii Jagiellonów, pogromca Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem.

 
 

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że Ameryka wpisze Antifę na listę organizacji terrorystycznych. To efekt zaangażowania tej grupy w rozruchy w USA po śmierci George'a Floyda.

 

W sobotę 30 maja na Jasną Górę weszła 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka. Do Matki Bożej dotarła niewielka grupa pielgrzymów, bo pątników - częściowo skutecznie - zatrzymać próbowała policja. Ostatecznie dzięki determinacji łowickich katolików piękna tradycja została podtrzymana.

 

Nie ma pewności, czy Trybunał Konstytucyjny zajmie się aborcją. Nie wszyscy w PiS mają „wyostrzoną prawicową wrażliwość”, a część kierownictwa partii szuka klucza do zwycięstwa wyborczego w zdobywaniu centrum. W PiS często przeważa zdanie, by nie drażnić liberalnej opinii publicznej - przekonuje poseł tej partii, Bartłomiej Wróblewski.

 

Niemiecki rząd chce wykorzystać kryzys gospodarczy powstały wskutek koronawirusa do gwałtownego forsowania ideologii feministycznej. Minister ds. rodziny, Franziska Giffey z socjalistycznej SPD, zaproponowała udzielanie rządowej pomocy tylko tym firmom, które realizują „postępową” agendę i „promują” pracę kobiet.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.