DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

O tym milczą ekolodzy! Przenikające do wody hormony antykoncepcyjne zaburzają płodność i feminizują osobniki męskie

O tym milczą ekolodzy! Przenikające do wody hormony antykoncepcyjne zaburzają płodność i feminizują osobniki męskie

Niedawno opublikowane badania amerykańskiej agendy na stronie US Geological Survey (USGS) potwierdzają, że hormony powszechnie stosowane w środkach antykoncepcyjnych, które przenikają do zbiorników wodnych, mają wpływ na płodność ryb do trzeciego pokolenia. Co więcej, sprawiają, że męskie osobniki ulegają feminizacji.


Badanie opublikowane w marcu w czasopiśmie „Scientific Reports” http://www.nature.com/srep/2015/150320/srep09303/full/srep09303.html  analizowało wpływ syntetycznego hormonu 17α-etynyloestradiolu (EE2) - składnika większości pigułek antykoncepcyjnych - na japońskie ryby medaka (znanych w Polsce m.in. jako ryżanki japońskie).

Badania wykazały, że w przypadku ryb bezpośrednio wystawionych na działanie hormonu zawartego w środkach antykoncepcyjnych  w pierwszym pokoleniu nie było problemu z zapłodnieniem. Jednak w pokoleniu następnym zapłodnienie było już utrudnione. Płodność spadła aż o 30 procent, a powstałe zarodki miały znacznie mniejsze szanse na przetrwanie. Nawet u trzeciej generacji ryb obserwowano upośledzoną płodność aż o 20 proc.,  mimo, że nie były one bezpośrednio wystawione na działanie hormonu.

 

Główny autor badania prof. Ramji Bhandari z uniwersytetu w Missouri doszedł do wniosku, że jeśli podobne tendencje obserwuje się w kolejnych pokoleniach, to można się spodziewać spadku ogólnej liczby potomstwa wraz z nadejściem czwartej generacji.

 

Naukowcy USGS i uniwersytetu w Missouri zbadali również działanie bisfenolu A (BPA), związku chemicznego znajdującego się w tworzywach sztucznych, który w dużej mierze odpowiada za zwiększoną zachorowalność na raka sutka.

 

Uczeni doszli do wniosku, że produkowane przez ludzi chemikalia powodujące zaburzenia endokrynologiczne są szkodliwe dla środowiska, sieją spustoszenie w systemach reprodukcyjnych, immunologicznych i nerwowych ludzi oraz zwierząt.

 

Badania przeprowadzone przez USGS na przełomie lat 1999 i 2000 http://digitalcommons.unl.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1064&context=usgsstaffpub potwierdziły, że w 80 proc. próbek wody pobranych ze 139 amerykańskich rzek i strumieni w 30 stanach odnotowano skażenie lekarstwami, począwszy od antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych a na środkach antykoncepcyjnych i zamiennikach hormonów skończywszy.

 

Wg uczonych szczególnie niepokojące jest zanieczyszczenie wód hormonem  EE2 powszechnie stosowanym w środkach antykoncepcyjnych, gdyż ma on zdolność do „feminizowania” ryb rodzaju męskiego i obniżania płodności.

Badanie z 2007 roku http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1874224/ dotyczące siedmioletniego eksperymentu przeprowadzanego w jeziorze, znajdującym się w północnej części prowincji Ontario w Kanadzie wykazało, że niewielkie ilości EE2 powodowały „interseksualność” rybich jąder. Hormon miał wpływ także na ilość i jakość jaj, co ostatecznie doprowadziło do wyginięcia niektórych gatunków z jeziora, a także stworzyło poważne zagrożenie dla większych populacji ryb.

 

Uczeni z Minesoty z kolei wykazali, że hormon upośledzający płodność ryb i powodujący „transseksualność ryb” znajdowany był w odległych jeziorach uważanych za nietknięte przez człowieka i po wpuszczeniu do nich osobników męskich hodowanych w laboratoriach, większość w ciągu trzech tygodni uległa feminizacji.

 

W 2009 roku uczeni związani z USGS odkryli, że jedna trzecia ze 111 badanych zbiorników wodnych w USA zawierała jakieś interseksualne ryby. Rok później, naukowcy donosili, że aż u 80 proc. ryb w rzece Potomac – której woda jest dostarczana do domów 4 milionów Amerykanów – widoczne były jakieś interseksualne cechy.

 

Wpływ hormonu EE2 na życie ssaków wykazano eksperymentalnie w badaniu przeprowadzonym w 2009 roku http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2777077/.  Okazało się, że nowo narodzone szczury narażone na działanie hormonu w pierwszych dniach życia miały znacznie mniejsze narządy płciowe i nieprawidłową liczbę plemników.

 

Naukowcy uważają, że dietylostilbestrol (DES), powodujący zaburzenia endokrynologiczne, ma podobne działanie jak hormon EE2. DES podany kobietom w ciąży, aby zapobiec poronieniu, zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, a u potomstwa powoduje rzadkie nowotwory pochwy i jąder oraz inne anomalia związane z rozrodczością w okresie dojrzewania. Aż 40 proc. dzieci kobiet, którym podano hormon we wczesnej ciąży, było bezpłodnych!

 

- Zastosowanie EE2 w czasie ciąży może powodować ten sam rodzaj zaburzeń rozwoju, co lek DES spowodował u milionów dzieci kobiet, którym go podano w latach 1940 – 1970. Później zakazano jego stosowania w czasie ciąży – twierdzi prof. Frederick von Saal z wydziału nauk biologicznych na Uniwersytecie w Missouri i jeden z autorów badania z udziałem ryb medaka.

 

Profesor podczas prezentacji ostatnich badań na rybach medaka podkreślił, że męskie narządy płciowe są wrażliwe na działanie estrogenów. - Estrogeny mają działanie antykoncepcyjne u mężczyzn – zauważył.  Odpowiadają one również za zwiększoną zachorowalność na nowotwory jąder. - Hormon EE2 może spowodować zmiany w tkankach ludzkich, nawet wtedy, gdy znajduje się w niewielkim stężeniu we krwi w stosunku jeden do tryliona. Jest to więc bardzo silny środek – ostrzegał uczony. Podał przykład eksperymentu w jeziorze kanadyjskim. Niektóre gatunki ryb były bliskie wyginięcia wskutek szkodliwego działania hormonu, którego stężenie wynosiło pięć do tryliona, to tak jakby pięć kropli EE2 wpuścić do dwudziestu olimpijskich basenów.

 

Na całym świecie około 50 milionów kobiet przyjmuje pigułki antykoncepcyjne. W USA środki te stosuje około 10,5 miliona kobiet rocznie – tak przynajmniej szacuje Instytut Guttmachera. 68 proc. zawartości tych leków jest wchłanianych przez organizm ludzki, reszta trafia do kanalizacji. Według jednego z badań z 2009 roku http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2777077/ , od 3 do 4 proc. kobiet stosuje hormon w pierwszym trymestrze ciąży, przez co naraża swoje potomstwo na działanie substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, co z kolei wpływa na anomalia w budowie męskich narządów płciowych itp.

W ostatnich latach w USA obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na raka jąder, problemy z niepłodnością i tożsamością seksualną związaną z nieprawidłową budową narządów męskich. Naukowcy – chociaż zastrzegają, że fenomen ten nie został jeszcze w pełni zbadany – coraz częściej dostrzegają istnienie związku między powszechnie stosowanym hormonem żeńskim a upośledzeniem płodności.


- Wykraczając poza środowisko wodne, objawy feminizacji występujące u dzikich zwierząt wydają się znajdować odzwierciedlenie w statystykach o męskiej niepłodności, zaburzeniach budowy narządów płciowych i zachorowalności na raka jąder, łącznie z tzw. zespołem niedoboru testosteronu – mówiła Susan Jobling, dyrektor Instytutu Środowiska, Zdrowia i Społeczeństwa na Uniwersytecie Brunel w Londynie w 2013 roku. http://www.eea.europa.eu/publications/late-lessons-2/part-b-emerging-lessons-from-ecosystems

 

W 2004 roku Agencja Ochrony Środowiska Anglii i Walii uznała dowody świadczące o szkodliwej działalności hormonu EE2. W 2012 roku Komisja Europejska zaproponowała, aby uregulować kwestię i wprowadzić wymóg oczyszczenia zbiorników wodnych w całej UE ze szkodliwego hormonu. Nie mówiono nic o zakazie stosowania szkodliwej substancji do produkcji obecnych dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych. Po oszacowaniu kosztów ewentualnego oczyszczania zbiorników, z pomysłu zrezygnowano.


Temat ogromnego zagrożenia, jakie stwarza dla ludzi i środowiska stosowanie szkodliwych hormonów, jest uparcie przemilczany przez ekologów.  Źródło: ncregister.com., Agnieszka StelmachDATA: 2015-06-17 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Plan jest taki - ograniczyć populacje ludzi przez wprowadzanie do środowiska i jedzenia rakotwórczych substancji oraz przez ograniczenie płodności ludności - estrogen w wodzie czy wpływ mass mediów promujących nienaturalny typ rodziny.
ponad 2 lata temu / pokaznd
 
Taa E2 rozumiem,że to estradiol - główny estrogen pochodzenia jajnikowego. Naturalnie wytwarzany rózwnież u mężczyzn gdyż niewielka ilość testosteronu się w niego przekształca. Wytwarzany pod wpływem aromatazy estradiol ma pływ na raka piersi to prawda, dlatego jest to raczej powszechna informacja, że należy się regularnie badać. Tabletki go zawierają, więc zwiększa to ryzyko, ale też przecież jego produkcja rośnie podczas naturalnej ciąży(i bądź tu mądry), a poza tym hormony te zmniejszają ryzyko innych nowotworów (to już się nie wypowiem dokładnie jakich, bo nie chcę wprowadzać w błąd). Z tego co wiem to na podtrzymanie ciąży daje się progesteron. Bardzo ważny hormon, gdy organizm wytwarza za mało tracimy dzidzie. Co do tych badań właśnie przez to, że leki hormonalne dostarczają tych hormonów, które wytwarzamy też naturalnie, ciężko mi uwierzyć i wgl wyciągnąć wnioski, że stąd obecność tego hormonu w ściekach. Co najmniej dziwne.
ponad 3 lata temu / trochewiemomedycynie
 
Czytam ten artykuł ale też inne np. o fluorze w wodzie i kolejny raz uświadamiam sobie jak ważne jest wsłuchiwanie w siebie tzw. intuicja i obserwowanie świata natury. Jeśli człowiek stara się nie tracić kontaktu z matką ziemią. Mam tu na myśli głęboki szacunek dla Niej i dla wszystkich istot z nią związanych to nie ulegnie pokusie łatwego rozwiązania problemów. Tym samym nie zaburzy funkcjonowania swojego własnego ekosystemu, w którym jak wiemy toczą się ciągłe walki między bakteriami, wirusami grzybami i własnymi komórkami. Tak jest też jest w przyrodzie. Bóg Nam dał możliwość krótkiej obserwacji tego co jest na Ziemi i ogromnego wpływu na Nią. Niektórzy chcą wierzyć, że są na Ziemi najważniejsi i mogą sobie pozwolić na co chcą, że są Jej panami. Zupełnie jakby nie chcieli przyjąć do wiadomości, że życie jest w sumie krótkie. Pycha pociąga za sobą straszne konsekwencje. Dobrze, że papieżem został ktoś kto utożsamia się z św. Franciszkiem. Może Ja i żaba wreszcie..
ponad 4 lata temu / domekanny
 
Zabroniono palic papierosy bo szkodza, wiec dlaczego nie zatrzymac hormonalnych pigulek???
ponad 5 lat temu / maniusia
 
No to teraz wiemy skąd się wziął ten cały gender ;) A jak wcześniej ktoś tylko miauknął, że pigułki antykoncepcyjne to diabelski wymysł, to nowoczesne media zaraz chuzia na niego, że moher i ciemnogród.
ponad 5 lat temu / Młody, wykształcony itd.
 
Jak kobieta zechce zajść w ciążę, powinna odczekać pół roku od zaprzestania stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ja bym ekologów nie wrzucał do jednego worka. Chyba nikt nie lubi mieszkać na śmietniku i oddychać spalinami, a w kranie mieć brązową wodę, więc w pewien sposób każdy jest ekologiem.
ponad 5 lat temu / piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.