DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 70  >   POLSKA

O szkole

O szkole
Fot. T. Żmijewski / PAP

Nasze szkolnictwo nie przeszło po roku 1989 niezbędnych zmian. Nie było lustracji ani dekomunizacji środowisk nauczycielskich. Nie wprowadzono mechanizmów zapewniających apolityczność kadr. Nie dokonano niezbędnej czystki w Związku Nauczycielstwa Polskiego ani w kuratoriach. Nie było prób usunięcia ludzi, którzy edukację zakończyli z chwilą zdobycia tytułów, a przez kolejne lata nie śledzili rozwoju swoich dziedzin nauki.

 

Jeszcze przez długie lata po upadku komuny w szkołach panoszyły się rozmaite czerwone zombie – ludzie z lokalnych układów, mierni, ale nieusuwalni, dodatkowo chronieni Kartą Nauczyciela. Ich wpływ na uczniów nie był przesadnie duży, jednak poprzez system sitw sformatowali kolejne pokolenia pracowników oświaty, czego smutnym efektem jest obecny stan środowiska nauczycielskiego. W dodatku, o ile szkoła za PRL-u zazwyczaj umiała zapanować nad żywiołem uczniowskim, narzucić pewną dyscyplinę zachowań i podstawowe elementy kindersztuby, o tyle liczne przykłady wskazują, że obecni belfrzy kompletnie sobie z tym nie radzą…

 

Przyjęty po obaleniu komuny model nie sprawdził się. Szkołę „zdemokratyzowano” – ale o ile dokładnie określono zakres tak zwanych „praw ucznia”, o tyle nie poświęcono adekwatnego wysiłku, by wbić dzieciakom do głowy, że obok praw mają też konkretne obowiązki… Nie określono ich zakresu, nie wprowadzono sankcji za ich lekceważenie. W dodatku zakładano, że jak największy odsetek populacji powinien zdobyć wykształcenie średnie – co spowodowało dewaluację matury i zarazem rzeź szkolnictwa zawodowego. Efekt? Dziś maturę ma niemal każdy, szewcy wymarli, a budowlańców czy sprzedawców musimy importować z Ukrainy.

 

Większość dzieci uczy się w systemie dwuzmianowym, często w zbyt licznych klasach. Była szansa uporządkować te sprawy – ale została zaprzepaszczona. Za rządów PO masowo likwidowano szkoły. Znikały głównie filialne szkoły wiejskie, ale i w miastach zamknięto szereg placówek. Dane dostępne w necie szacują liczbę unicestwionych szkół na 1600–2500. To była chwila, gdy mogliśmy uzdrowić oświatę. Wprowadzić jako standard klasy po 12–15 uczniów; sprawić, żeby wszystkie dzieci chodziły do szkoły na ósmą rano. Pieniądze w budżecie były, rząd wyrzucał je garściami jak pijany marynarz. W tym samym okresie, gdy znikały szkoły, zorganizowano niezwykle kosztowne igrzyska Euro 2012 i rozbudowano biurokrację, tworząc 250 tysięcy nowych etatów urzędniczych.

 

Rząd PiS podjął działania na rzecz przywrócenia normalności – wycofano się z reformy „gimnazjalnej”. Tu też popełniono szereg kosztownych błędów – raczej należało pozostawić sześcioklasową podstawówkę, a zreformować szkolnictwo wyższego stopnia… Niestety, zabrakło odwagi, nie było też niezbędnego poparcia społecznego. Wykonano tylko jeden niewielki krok – szkoła pozostała z grubsza taka, jaka była…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 

1805 – w bitwie morskiej pod Trafalgarem eskadra angielska pod dowództwem admirała Horacjusza Nelsona odniosła zwycięstwo nad połączonymi siłami morskimi francusko-hiszpańskimi. W walkach poległ admirał Nelson.

 
 

„Święci na czas pandemii” to hasło, które towarzyszy tegorocznym obchodom Nocy Świętych, zaplanowanych w wielu parafiach diecezji kieleckiej w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.

 

 

Kierownictwo Wikipedii – wolnej, ogólnodostępnej internetowej encyklopedii powszechnej – zabroniło tworzącym ją redaktorom wyrażania poparcia dla tradycyjnego rozumienia małżeństwa i rodziny oraz okazywania niechęci do związków jednopłciowych. Według portalu christianpost.com wolontariusze i ochotnicy, którzy piszą i redagują artykuły w Wikipedii, nie mogą już włączać do swych profili tzw. "userboxa", czyli znaczka, wskazującego, iż "użytkownik ten uważa, że małżeństwo zawiera jeden mężczyzna z jedną kobietą".

 

Czy w Kościele katolickim może dojść do schizmy? Coraz więcej niepokoju wśród kardynałów, biskupów i świeckich budzi niemiecka Droga Synodalna. O rozwój spraw za Odrą obawia się też papież Franciszek. Niedawno jeden z niemieckich kardynałów powiedział, że i on obawia się schizmy.

 

 

Aktywista LGBT Michał Sz. pseudonim Margot wraz z Natalią Broniarczyk i Karoliną Więckiewicz, które odpowiadają za nielegalną dystrybucję pigułek poronnych i namawianie Polek do aborcji, zablokował furgonetkę Fundacji Pro-Prawo do życia na środku ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, informuje sama Fundacja Pro. Na agresywną i niebezpieczną sytuację przez ponad 40 minut nie reagowała policja. 

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.