DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 70  >   POLSKA

O szkole

O szkole
Fot. T. Żmijewski / PAP

Nasze szkolnictwo nie przeszło po roku 1989 niezbędnych zmian. Nie było lustracji ani dekomunizacji środowisk nauczycielskich. Nie wprowadzono mechanizmów zapewniających apolityczność kadr. Nie dokonano niezbędnej czystki w Związku Nauczycielstwa Polskiego ani w kuratoriach. Nie było prób usunięcia ludzi, którzy edukację zakończyli z chwilą zdobycia tytułów, a przez kolejne lata nie śledzili rozwoju swoich dziedzin nauki.

 

Jeszcze przez długie lata po upadku komuny w szkołach panoszyły się rozmaite czerwone zombie – ludzie z lokalnych układów, mierni, ale nieusuwalni, dodatkowo chronieni Kartą Nauczyciela. Ich wpływ na uczniów nie był przesadnie duży, jednak poprzez system sitw sformatowali kolejne pokolenia pracowników oświaty, czego smutnym efektem jest obecny stan środowiska nauczycielskiego. W dodatku, o ile szkoła za PRL-u zazwyczaj umiała zapanować nad żywiołem uczniowskim, narzucić pewną dyscyplinę zachowań i podstawowe elementy kindersztuby, o tyle liczne przykłady wskazują, że obecni belfrzy kompletnie sobie z tym nie radzą…

 

Przyjęty po obaleniu komuny model nie sprawdził się. Szkołę „zdemokratyzowano” – ale o ile dokładnie określono zakres tak zwanych „praw ucznia”, o tyle nie poświęcono adekwatnego wysiłku, by wbić dzieciakom do głowy, że obok praw mają też konkretne obowiązki… Nie określono ich zakresu, nie wprowadzono sankcji za ich lekceważenie. W dodatku zakładano, że jak największy odsetek populacji powinien zdobyć wykształcenie średnie – co spowodowało dewaluację matury i zarazem rzeź szkolnictwa zawodowego. Efekt? Dziś maturę ma niemal każdy, szewcy wymarli, a budowlańców czy sprzedawców musimy importować z Ukrainy.

 

Większość dzieci uczy się w systemie dwuzmianowym, często w zbyt licznych klasach. Była szansa uporządkować te sprawy – ale została zaprzepaszczona. Za rządów PO masowo likwidowano szkoły. Znikały głównie filialne szkoły wiejskie, ale i w miastach zamknięto szereg placówek. Dane dostępne w necie szacują liczbę unicestwionych szkół na 1600–2500. To była chwila, gdy mogliśmy uzdrowić oświatę. Wprowadzić jako standard klasy po 12–15 uczniów; sprawić, żeby wszystkie dzieci chodziły do szkoły na ósmą rano. Pieniądze w budżecie były, rząd wyrzucał je garściami jak pijany marynarz. W tym samym okresie, gdy znikały szkoły, zorganizowano niezwykle kosztowne igrzyska Euro 2012 i rozbudowano biurokrację, tworząc 250 tysięcy nowych etatów urzędniczych.

 

Rząd PiS podjął działania na rzecz przywrócenia normalności – wycofano się z reformy „gimnazjalnej”. Tu też popełniono szereg kosztownych błędów – raczej należało pozostawić sześcioklasową podstawówkę, a zreformować szkolnictwo wyższego stopnia… Niestety, zabrakło odwagi, nie było też niezbędnego poparcia społecznego. Wykonano tylko jeden niewielki krok – szkoła pozostała z grubsza taka, jaka była…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 

Nie będzie nawet pierwszego czytania projektu znoszącego górny limit składki ZUS. Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało większości do przegłosowania go, gdyż poparcia odmówili parlamentarzyści Porozumienia Jarosława Gowina. Mocno krytykowanemu projektowi, który miał przynieść do budżetu ponad 7 miliardów złotych rocznie, sprzeciwiał się także prezydent Duda.

 
 

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje akcję „zanurzania we krwi” męczenników najważniejszych światowych zabytków, katedr oraz kościołów. Od Waszyngtonu po Sydney, od Manili po Rzym są one oświetlane na czerwono, po to, by świat nie zamykał oczu na męczeństwo chrześcijan.

 

Parlament Europejski oraz kraje członkowskie reprezentowane w Radzie UE porozumiały się w sprawie unijnego budżetu na 2020 r. O jedną piątą zwiększono środki na działania na rzecz klimatu.

 

Obywatelka Niemiec Agnes Trawny, która jako tzw. późny przesiedleniec pierwsza odzyskała sądownie majątek w Polsce (gospodarstwo rolne oraz las w miejscowości Narty, woj. warmińsko-mazurskie), teraz złożyła do olsztyńskiego sądu wniosek o odszkodowanie za utraconą ziemię. Domaga się od Skarby Państwa wypłaty 700 tys. złotych.

 

„Wojna kulturowa w Polsce trwa”, tymi słowami poseł Robert Winnicki skomentował fragment exposé Mateusza Morawieckiego, w którym premier mówił o tym, iż „nie pozwoli na wojnę kulturową w Polsce”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.