DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

O roztropności w życiu towarzyskim

O roztropności w życiu towarzyskim

Skromność ma oczywiście swoje trudności. Nie o te jednak chodzi, które z natury swej pociąga za sobą, lecz o te, na jakie natrafia, gdy na przykład wpadamy w towarzystwo ludzi rozwiązłych, zatruwających dusze dobrych pod pozorem ich rozweselania. Stałe obcowanie z takimi, zwłaszcza podczas posiłków, zabaw i dowcipkowania, osłabia powagę, jaka przystoi mężczyźnie. Strzeżmy się ich więc, byśmy szukając duchowego odprężenia nie zakłócili harmonii w zespole naszych dobrych uczynków. Nawyki łatwo wypaczają charakter.


Toteż za bardzo roztropne i zgodne z kościelnym obyczajem, zwłaszcza z obowiązkami sług ołtarza, uważam unikanie gościny w domach ludzi świeckich. Ma się wtedy większą możność udzielania samemu gościny tym, którzy jej potrzebują, i nie daje się okazji do obmowy. Przyjęcia urządzane przez świeckich zabierają czas, a przy tym rozwijają zamiłowanie do ucztowania. Często łączą się też z frywolnymi rozmowami o rzeczach i rozkoszach światowych. Zamknąć na nie uszów nie sposób, wszelka zaś próba przeszkodzenia im ściąga posądzenie o zarozumiałość.

Często też zmusza się gości wbrew ich woli do picia. We własnym domu wystarczy się raz od niego wymówić, w cudzym trzeba to robić wielokrotnie; chociażbyś jednak nawet trzeźwy wstał od stołu, nie unikniesz z powodu rozwiązłości innych przygany już za samą obecność.


Młodym duchownym nie przystoi odwiedzać wdów i dziewic w ich domach, chyba w celu wizytowania, a i wtedy tylko w towarzystwie starszych, to jest biskupa lub, jeśli on nie może, księży. Po cóż dawać ludziom sposobność do obmowy? Nie pomoże przybieranie zbyt częstych wizyt w pozory odwiedzin duszpasterskich. A gdyby tak przypadkiem jedna z owych niewiast została przez kogoś uwiedziona, czy wziąłbyś na siebie odium cudzego upadku? Przecież i silnych mężczyzn już nieraz zwyciężyła pokusa. Iluż zaś takich, co faktycznie nie zbłądzili, dało jednak powód do podejrzeń?


Czemu godzin wolnych od funkcji kościelnych nie poświęcasz raczej na czytanie? Czy nie powinieneś Chrystusa odwiedzać, rozmawiać z Nim, słuchać Go? A rozmawiamy z Nim modląc się, słuchamy zaś czytając słowo Boże. Czego szukamy w cudzych domach? Jeden jest tylko dom, dla wszystkich otwarty. Do nas niech inni przychodzą, jeśli nas potrzebują. Co nam dają towarzyskie pogwarki? Zobowiązaliśmy się obsługiwać ołtarz Chrystusowy, a nie drugich ludzi.


Tak więc mamy być pokorni, cisi, zrównoważeni, we wszystkim umiarkowani. Niechże ani w spojrzeniu, ani w mowie nie przejawiają się wady naszego charakteru.


Św. Ambroży, O obowiązkach sług ołtarza, w: Ks. Marian Michalski, Antologia literatury patrystycznej, t. II, s. 389.

 


DATA: 2020-10-21 06:07
AUTOR: ŚW. AMBROŻY Z MEDIOLANU
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.