DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

O przygotowaniu się do Komunii Św.

O przygotowaniu się do Komunii Św.

Zbawiciel – mówi św. Franciszek Salezy – w żadnej czynności nie okazuje się tak kochającym, tak serdecznym, jak w Komunii Św., kiedy to, że tak powiem, unicestwia się i w pokarm się zamienia, by połączyć się z sercem i ciałem swoich wiernych. Dlatego mówił Jan Gerson, iż nie ma skuteczniejszego środka do zapalenia w duszy pobożności i świętej miłości Boga jak Komunia św.


I rzeczywiście. Jeśli chodzi o to, żeby uradować Pana Boga, to jakąż większą radość dusza może Mu sprawić nad tę, iż przyjmuje Go w Komunii Św.? Miłość – jak naucza św. Dionizy – dąży przede wszystkim do doskonałego połączenia, lecz w jaki inny sposób może się dusza ściślej zjednoczyć z Panem Jezusem, który mówi: Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (J 6,56)? Gdybyś codziennie – mówi św. Augustyn – przyjmował ten Sakrament, Jezus byłby zawsze z Tobą i wzrastałbyś nieustannie w miłości Pana Boga.


Jeśli idzie o uleczenie naszych chorób duchowych, to czyż możemy znaleźć lekarstwo skuteczniejsze od Komunii Św., którą Sobór Trydencki nazwał środkiem uwalniającym nas od grzechów powszednich, a chroniącym od śmiertelnych?


Skąd to pochodzi – pyta kardynał Bellarmin – iż w tylu duszach, pomimo tak wielu Komunii, nie widać żadnego postępu i zawsze te same popełniają błędy? I odpowiada: Temu nie jest winien pokarm, lecz usposobienie tego, kto go pożywa. Czyż jest możliwe, aby się szaty nie zapaliły, jeśli ogień w zanadrzu się ukryje? Czy schowa kto ogień w zanadrzu, by nie zajęły się jego szaty? (Prz 6,27). Bóg [zaś] jest ogniem trawiącym (Pwt 4,24). On sam przybywa w Komunii Św., aby ten Boski ogień zapalić. I jakżeż potem – mówi Wilhelm z Paryża – można patrzeć na ten „cud" diabelski, że wśród takiego ognia dusze pozostają oziębłe w służbie Bożej?


To wszystko ma swe źródło w złym usposobieniu komunikujących, a szczególnie w braku przygotowania. Ogień natychmiast zapala drzewo suche. Inaczej ma się rzecz z drzewem świeżym, ono bowiem do palenia nie tak dobrze się nadaje. Święci dlatego z Komunii św. tak bardzo korzystali, ponieważ na przysposobienie się do niej wielką zwracali uwagę. Św. Alojzy Gonzaga poświęcał trzy dni na przygotowanie się do Komunii Św., trzy dni zaś poświęcał na dziękczynienie Panu Jezusowi po Komunii.


Do należytego przygotowania się do Komunii św. istotne jest przede wszystkim oderwanie się od stworzeń i wielkie pragnienie postępu w miłości Bożej.


Trzeba więc najpierw, aby dusza wyzbyła się wszelkich przywiązań i wyrzuciła ze swego serca wszystko, co nie jest Bogiem. Wykąpany – powiedział Pan Jezus – potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty (J 13,10). Znaczy to – jak wyjaśnia św. Bernard – iż aby z pożytkiem przyjąć ten Sakrament, trzeba być obmytym nie tylko z grzechów ciężkich, lecz należy mieć także i nogi czyste, tj. być wolnym od wszelkich ziemskich przywiązań; takie bowiem przywiązania nie podobają się Panu Bogu i brudząc duszę, przeszkadzają jej korzystać z Komunii św.


Św. Gertruda pytała Pana Jezusa, jakiego od niej domaga się przygotowania do Komunii Św.? Pan Jezus odrzekł jej na to: Tylko tego żądam od Ciebie, abyś gdy się zbliżasz, by Mnie przyjąć, była opróżniona z siebie samej.


Po drugie, jest rzeczą konieczną przy Komunii św. mieć wielkie pragnienie przyjęcia Pana Jezusa wraz z Jego świętą miłością. Na tej świętej uczcie – mówi Gerson – tylko ci zostają nasyceni, którzy są zgłodniali. A jeszcze wcześniej powiedziała Najświętsza Panna: Głodnych nasyca dobrami (Łk 1,53). Jak Pan Jezus – mówi czcigodny o. Avila – przyszedł na ziemię dlatego, iż z wielkim upragnieniem oczekiwano Jego przybycia, tak też nie wstępuje do duszy, która Go nie pragnie; nie byłoby bowiem właściwe, żeby taki pokarm otrzymał ten, kto wstręt do niego odczuwa.


Jeśli więc Pan Jezus gorąco pragnie przyjść do dusz naszych, słuszne jest, abyśmy wzajemnie bardzo pragnęli przyjmować Go w Komunii św. i przejąć się przy tym Jego Boską miłością. Św. Franciszek Salezy naucza, że główna intencja, jaką dusza przyjmując Komunię św. mieć powinna, polega na pragnieniu postąpienia w miłości Bożej; trzeba z miłością przyjmować Tego, który tylko z miłości nam się oddaje.

 

Św. Alfons Maria de Liguori, Medytacje eucharystyczne, HOMO DEI, Kraków 1999.

 

 

 


DATA: 2020-12-31 07:57
AUTOR: ŚW. ALFONS MARIA DE LIGUORI
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.