DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

O plemieniu z biskupa Kadłubka

O plemieniu z biskupa Kadłubka

Pierwszy tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka to ukłon w stronę Polskości i pokoleń, które nie ustały w poszukiwaniu jej korzeni. Ale to także rozprawa o wielkiej kulturotwórczej roli Kościoła oraz przypomnienie, że o historii należy nie tylko czytać, ale i pisać wciąż na nowo.


Omówienia niemal czterystu-stronnicowej publikacji nie sposób nie rozpocząć od konstatacji o elegancji – to bowiem pierwsze co rzuca się w oczy czytelnikowi. Książka prof. Nowaka to nie tylko produkt dla wielbicieli historii i czytelnictwa, ale również dla osób wrażliwych na piękno. „Dzieje Polski” opublikowano zgodnie ze standardami klasycznej elegancji wydawniczej, na grubym papierze z prostą okładką. Duże, piękne ilustracje są ozdobą tomu, do czego przyzwyczaili nas szefowie wydawnictwa „Biały Kruk”.


Polskość a Kościół święty

Wystarczy pobieżnie rzucić okiem na rzeczone ilustracje, by uświadomić sobie jak wielkie znaczenie dla powstania i funkcjonowania państwa Polskiego miał Kościół. Dwa pierwsze stulecia istnienia państwa Piastów warto przypominać choćby dlatego. Powinni o nich pamiętać wszyscy Ci, którzy dziś szermują hasłami nawołującymi katolików do skierowania się ku katakumbom. Pierwszą książkową ilustracją jest  koronacja Bolesława Chrobrego, w katedrze, z rąk biskupa. Kolejne to jedna z krypt Katedry Wawelskiej, sama Katedra i święci Cyryl i Metody.


Ambicją prof. Nowaka jest opisać tysiąc lat historii Polski. Historyk ów nie specjalizuje się w wiekach X-XII, których dotyczy ten tom. „Dzieje Polski” nie są pracą badawczą, to raczej opowieść o dziejach, preludium do wielkiej narracji o polskości, powtarzanie wielkich pytań dotyczących początków naszego rodu.


Autor w swych rozmyślaniach podąża za biskupem Wincentym zwanym Kadłubkiem, za znanym wszystkim Polakom kronikarzu. Odczytuje jego zapiski tak, jak uczeń czyta mistrza. Ale profesor jest uczniem dobrym, o otwartej głowie. Nie obawia się własnych interpretacji.


Dla wielu Polaków pozostaje oczywistym, że bez Kościoła Polski by nie było. Dla historyków oczywistym jest, że bez biskupa Wincentego nie byłoby polskiej historii lat najwcześniejszych. Nowak to wie, podkreśla i celebruje. Nazywa Polaków plemieniem Kadłubkowym, wołając, że my z niego wszyscy.


Prawdą jest, że my z niego wszyscy. Ale nie z samego Kadłubka. Wszyscy jesteśmy z Kościoła, z jego pracy ewangelizacyjnej, cywilizacyjnej, kulturotwórczej, narodotwórczej. Również historiograficznej pracy biskupów, w tym Kadłubka. Wspaniale, że autorytety naukowe ambitnie starają się o tym przypominać.


Gry o tron i demokratyzm św. Stanisława?

Andrzej Nowak nie stawia jednak Kościoła na pierwszym miejscu swej opowieści. Są to wszak „Dzieje Polski”, historyk robi więc wszystko, by opisać rodzącą się polskość. Odmienia to słowo przez wszystkie przypadki, wgłębia się w jego znaczenie i poszukuje rodowodu. Krakowski historyk zakochany jest w polskości. Mimo iż dostrzega polskotwórczą rolę Kościoła, większy nacisk kładzie na dostrzeganie korzeni polskości w innych sprawach - jak chociażby w piastowskich grach o tron.


Czytelnicy innych dzieł prof. Nowaka wiedzą, że utożsamia on polskość z wolnością rozumianą przez niego jako republikanizm - wczesna forma spaczonego systemu demokratycznego. Choć hołubionych przezeń powstań i republikańskich form ustrojowych do 1202 r. (na którym tom się kończy) jeszcze nie było, zalążki owej polskości-wolności autor już dostrzega, wyprowadzając je od… św. Stanisława.


Andrzej Nowak przedstawił Stanisława ze Szczepanowa jako antymonarchistę. Jako pierwszy symbol walk o inny ustrój, o Rzeczpospolitą. To interpretacja kontrowersyjna, nie do przyjęcia dla autora tej recenzji, monarchisty. Pyta bowiem przy okazji Nowak, „czy chcielibyśmy być własnością Bolesława Śmiałego(…), czyjąkolwiek własnością? Czy zgadzalibyśmy się chętnie na rolę strzyżonych do gołej skóry przez wyzysk ekonomiczny państwa owieczek?”. Stawia więc tezę, z której wynikać miałoby, że zły król powinien być powodem do zmiany ustroju. Zastanawia wiec, czy demokraci – w tym prof. Nowak – uznają, że należy obalić dzisiejszy ustrój, bo mamy okropnego premiera? Wątpię. To jednak temat na osobną dyskusję.


Bez wątpienia jednak pozostaje prof. Nowak człowiekiem kochającym Polskę, jej historię i narodową tożsamość. Dość powiedzieć, że zadaje pytania o tożsamość mieszkańców ziem piastowskich z XII i XIII wieku. Wprost pyta: „co trzyma polskość, co trzyma ją wobec podziałów, co trzymało ją wtedy i dziś?”. Pytania te wydrukowano  w książce Andrzeja Nowaka tuż obok kolejnej ilustracji. Obok fotografii kolejnego polskiego kościoła. Przed budynkiem stoi Krzyż Pański.


To on jest odpowiedzią na zadane przez historyka pytania.

 


Krystian Kratiuk


DATA: 2014-07-14 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wg mnie, to co się stało z Gibsonem jest ewidentną zemstą szatana za "Pasję"; zawsze tak jest, im większa sprawa, większe dzieło Boże, tym większa zemsta, a diabeł zna nas doskonale i uderza najpierw w nasze najsłabsze strony ( zmysłowość, alkohol ), jak nie może zaszkodzić danej osobie bezpośrednio przez jego słabości, wtedy uderza w otoczenie, rodzinę, środowisko pracy... to trzeba wiedzieć i z tym się liczyć, aby móc liczyć na Boga ( a nie na siebie )....teraz Gibson prawdziwie doświadcza swojego krzyża i jeśli go przyjmie i ofiaruje ( swój ból upadku i walkę aby powstać ), będzie miał udział w cierpieniach Chrystusa i jeszcze większą zasługę w dziele Zbawienia świata... módlmy się za Mela, aby podjął kolejne wyzwanie szatana, nie dał się zastraszyć, ani złamać, ale zaufał Bogu i podjął zwycięską walkę! Całe Niebo jest z nim, bo któż jak Bóg!
ponad 4 lata temu / mw
 
viohu, czy Ty wiesz co piszesz?.......
ponad 4 lata temu / oświecony
 
Należy również pamiętać że Państwo Polskie nie spadło nagle z nieba w kwietniu 966 r. Przed chrztem na jej terenie od wieków żyli Słowianie, którzy swoim zasięgiem sięgali aż do Łaby i Hamburg, a Berlin do XIII w. nazywał się Bralin. Poza tym wedle najnowszych badań archeologicznych i genetycznych, Słowianie licznie występowali w Skandynawii. Nawet niektórzy badacze szwedzcy przyznają, iż Słowianie w tamtych czasach wytworzyli kulturę na wyższym poziomie niż Skandynawowie. Szkoda tylko że w ogóle nie uczy się o tym w szkole, a przecież to nasza historia. http://ariets.wordpress.com/category/indo-europeans/
ponad 4 lata temu / Syriusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.