DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

O Mądrości Bożej świadczy przyroda

O Mądrości Bożej świadczy przyroda

Kto na ziemi posiada wielką potęgę, ten nie zawsze cieszy się dużym zaufaniem. Człowiek potrafi nadużyć władzy i potęgi; wielcy władcy nie zawsze kierowali się świętością i dobrocią w sprawowaniu władzy. Zupełnie inaczej jest z Wszechmocą Bożą. Wszechmocny Bóg jest Bogiem Najmądrzejszym, Najświętszym, Najlepszym.

 

Dowodem mądrości Bożej jest najpierw świat nad nami, miliony słońc, niezliczone ciała niebieskie, które z zawrotną szybkością i matematyczną dokładnością biegną po swych torach już miliony lat. Nie wiemy dokładnie, jakim bliższym celom służą ruchy tamtych odległych światów. Znamy trochę lepiej nasz system słoneczny. Oto ruch ziemi dokoła słońca i dokoła własnej osi sprawia, że mamy światło i ciepło w odpowiedniej ilości, mamy dzień i noc, cztery pory roku, różne warunki klimatyczne, co znów stwarza warunki dla rozwoju życia w jego najróżnorodniejszej postaci i bogactwie.

Najbardziej skomplikowane i najdokładniejsze mechanizmy stworzone przez człowieka, naj-rozleglejsze i najnowocześniejsze sieci komunikacyjne są zabawką w porównaniu z olbrzymim mechanizmem wszechświata. […]


O mądrości Bożej świadczy świat wokół nas, który jest również wielkim cudem mądrości i myśli. Weźmy taką zwykłą rzecz, jak śnieg. Śnieg spełnia wielką rolę w życiu natury. Pod wpływem słońca zewnętrzna warstwa śniegu w ciągu dnia trochę topnieje i na noc zamarzając, tworzy cienką skorupkę. Ta skorupka chroni dolną warstwę śniegu, która z kolei niby ciepła kołdra okrywa zasiewy; znajdujące się między płatkami śniegu powietrze wystarcza dla życia roślin. Na wiosnę, kiedy budzącej się przyrodzie potrzeba więcej wody, topniejący śnieg dostarcza wilgoci. Góry, w których gromadzi się więcej śniegu i w których wolniej on topnieje, stanowią niejako naturalny zbiornik wody.

To tylko jeden z niezliczonych przykładów. A jakim cudem mądrości jest życie, jego wzrost, owocowanie, rozmnażanie się? Najmniejszy organizm żywy to cudownie działająca fabryka chemiczna wyposażona w precyzyjne maszyny.


Najwspanialej jaśnieje jednak mądrość Boża w człowieku. Każdy członek ludzkiego ciała jest zdatnym i godnym narzędziem ducha, prawdziwym arcydziełem Stwórcy. Weźmy np. oko. Jest ono najsprawniej działającym i najprzemyślniej zbudowanym aparatem fotograficznym. Aparat ten nastawia się automatycznie, klisza się od razu wywołuje i mamy w jednej chwili kolorową fotografię. Aparat ten jest umieszczony w mocnej, ale miękko wysłanej obsadzie kostnej, chronionej jeszcze przez brwi i rzęsy. Powieki są z jednej strony twardą ochroną oka, a z drugiej dzięki temu, że się wiecznie poruszają, utrzymują soczewkę w czystości i sprawności. Jeśli jakieś obce ciało dostanie się do oka, specjalne gruczoły natychmiast wydzielają obfite łzy, z którymi to ciało albo samo wypływa albo łatwiej pozwala się usunąć. To wszystko dzieje się zupełnie niezależnie od woli.

Dotknęliśmy sprawy tylko przelotnie, a jednak i to przelotne spojrzenie każe nam wołać: „Wielki jest Pan i mądrości Jego nie masz końca”
(Ps 103, 24).


Bernardyn Goebel OFMCap, Przed Bogiem, t. II, Kraków 1965, s. 577-579.


DATA: 2020-08-17 07:40
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.