DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2019 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   FELIETONY

Andrzej Pilipiuk

O konstytucję moralną


Problemem Polski, który szczególnie boleśnie dotyka nas w ostatnich latach, jest zanik kindersztuby i podstawowych norm etycznych – czego efektem są rozplenione w mediach oraz życiu publicznym cynizm, chamstwo i kłamstwo. Zalewa nas jak potok błota, co gorsza, zabija wrażliwość. Nie mam w domu telewizora. Ilekroć zdarzy mi się oglądać u kogoś, mam głębokie poczucie niesmaku i zażenowania.

 

 Nisko upadł zawód dziennikarza. W innych mediach nie jest lepiej. Od lat obserwuję nieustanny korowód gniewnych starców, cynicznych facetów w sile wieku i cwaniakowatych młodzieńców. Obok nich kroczą też żeńskie odmiany… Mamy wśród nich zarówno ludzi z tytułami naukowymi, jak i takich, których wykształcenie owiewa mgła tajemnicy. To trzy pokolenia połączone wspólną nienawiścią i pogardą dla Polski. Błędem byłoby zagadnienie uprościć – uznać, że nie podoba im się Polska pod rządami PiS – gdyż większość z nich swojego focha wobec polskiej tradycji, języka, religii i zwyczajów prezentuje od lat, niezależnie kto rządzi. W tym momencie nie jest ważne, skąd biorą się ci ludzie. Czy ich dziadkowie faktycznie przyjechali tu na sowieckich czołgach? Czy może są oni produktem demoralizacji zupełnie współczesnej? Nie jest istotne, czy pochodzą ze starych, niegdyś zasłużonych rodów, czy piszą swoją genealogię od zera, wstydliwie porzucając nazwiska ojców i dziadków. Nie jest też szczególnie ważne, czy działają na polecenie Berlina, Moskwy bądź Brukseli, czy też są niezależnymi i autonomicznymi ujadaczami. Są tuż obok i uważam, że należy coś z tym zrobić.

Nasz kraj jest chory. Widać to gołym okiem, i to niestety na każdym kroku. Wystarczy przejrzeć pobieżnie nagłówki z ostatnich kilku lat. Urzędnicy kradną. Sędziowie wypuszczają bandziorów lub przyznają im odszkodowania za wydumane krzywdy. Notariusze fałszują dokumenty. Syn premiera pracował dla wielokrotnie skazanego oszusta. Wysocy urzędnicy państwowi nie umieją wyjaśnić pochodzenia swoich majątków. Dziennikarze świadomie kłamią, powielają wzajemnie swoje kłamstwa, wymyślają „fakty prasowe”. Zamiast obiektywnie relacjonować wydarzenia, manipulują lub dopuszczają się prowokacji. Profilują społeczeństwo, przemilczając istotne fakty. Margines przedstawiają jako normę – normę piętnują jako anachronizm. Powszechne stało się fałszowanie statystyk i sondaży, byle tylko „dowalić” przeciwnikom politycznym.

Nasz kraj jest chory podwójnie, bo ujadaczom nie przeszkadza tocząca państwo gangrena – całkowicie bezkarnie atakują to, co jeszcze jest zdrowe. Szydzą z zespołu tradycji i wartości, który dla wielu trybików machiny państwowej stanowi skuteczną szczepionkę przed pokusą szybkiego napełnienia kieszeni… Piętnują domniemane wady przeciwników, przymykając oko na przestępstwa i zbrodnie „swojaków”.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Nagły chłód zagraża ciepłym stosunkom między dwiema największymi gospodarkami w Ameryce Południowej. Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro, sojusznik Trumpa i Netanjahu ostrzegł ostatnio przed „strasznymi konsekwencjami” w przypadku zwycięstwa w październikowych wyborach w Argentynie lewicowego populistycznego  kandydata, który nie zamierza spłacać potężnego zadłużenia kraju.

 
 

Prof. Magdalena Środa na łamach wtorkowej Gazety Wyborczej w prymitywny sposób zaatakowała Kościół Katolicki, duchownych i wiernych wyzywając ich od „ignorantów” i „hipokrytów”, którzy są w dodatku „spaczeni żądzami”.

 

„Musimy sprawić, by produkcja wyrobów odzwierzęcych była trudniejsza i droższa” – stwierdziła na Twitterze europoseł Wiosny Sylwia Spurek, cytując autora książki „Jak stworzyć wegański świat”.

 

„Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2019 r. wyniosło ok. 973,3 mld zł, co oznacza spadek o 1,8 mld zł wobec czerwca br. i wzrost o 19 mld zł wobec końca 2018 roku” – poinformował we wtorek resort finansów.

 

„Wbrew deklaracjom prezydenta USA Donalda Trumpa o ostatecznym zwycięstwie nad Państwem Islamskim (IS) ta dżihadystyczna organizacja znów rośnie w siłę i nic nie wskazuje na to, by miała przestać stanowić zagrożenie”, informuje „New York Times”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.