DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   FELIETONY

Andrzej Pilipiuk

O konstytucję moralną


Problemem Polski, który szczególnie boleśnie dotyka nas w ostatnich latach, jest zanik kindersztuby i podstawowych norm etycznych – czego efektem są rozplenione w mediach oraz życiu publicznym cynizm, chamstwo i kłamstwo. Zalewa nas jak potok błota, co gorsza, zabija wrażliwość. Nie mam w domu telewizora. Ilekroć zdarzy mi się oglądać u kogoś, mam głębokie poczucie niesmaku i zażenowania.

 

 Nisko upadł zawód dziennikarza. W innych mediach nie jest lepiej. Od lat obserwuję nieustanny korowód gniewnych starców, cynicznych facetów w sile wieku i cwaniakowatych młodzieńców. Obok nich kroczą też żeńskie odmiany… Mamy wśród nich zarówno ludzi z tytułami naukowymi, jak i takich, których wykształcenie owiewa mgła tajemnicy. To trzy pokolenia połączone wspólną nienawiścią i pogardą dla Polski. Błędem byłoby zagadnienie uprościć – uznać, że nie podoba im się Polska pod rządami PiS – gdyż większość z nich swojego focha wobec polskiej tradycji, języka, religii i zwyczajów prezentuje od lat, niezależnie kto rządzi. W tym momencie nie jest ważne, skąd biorą się ci ludzie. Czy ich dziadkowie faktycznie przyjechali tu na sowieckich czołgach? Czy może są oni produktem demoralizacji zupełnie współczesnej? Nie jest istotne, czy pochodzą ze starych, niegdyś zasłużonych rodów, czy piszą swoją genealogię od zera, wstydliwie porzucając nazwiska ojców i dziadków. Nie jest też szczególnie ważne, czy działają na polecenie Berlina, Moskwy bądź Brukseli, czy też są niezależnymi i autonomicznymi ujadaczami. Są tuż obok i uważam, że należy coś z tym zrobić.

Nasz kraj jest chory. Widać to gołym okiem, i to niestety na każdym kroku. Wystarczy przejrzeć pobieżnie nagłówki z ostatnich kilku lat. Urzędnicy kradną. Sędziowie wypuszczają bandziorów lub przyznają im odszkodowania za wydumane krzywdy. Notariusze fałszują dokumenty. Syn premiera pracował dla wielokrotnie skazanego oszusta. Wysocy urzędnicy państwowi nie umieją wyjaśnić pochodzenia swoich majątków. Dziennikarze świadomie kłamią, powielają wzajemnie swoje kłamstwa, wymyślają „fakty prasowe”. Zamiast obiektywnie relacjonować wydarzenia, manipulują lub dopuszczają się prowokacji. Profilują społeczeństwo, przemilczając istotne fakty. Margines przedstawiają jako normę – normę piętnują jako anachronizm. Powszechne stało się fałszowanie statystyk i sondaży, byle tylko „dowalić” przeciwnikom politycznym.

Nasz kraj jest chory podwójnie, bo ujadaczom nie przeszkadza tocząca państwo gangrena – całkowicie bezkarnie atakują to, co jeszcze jest zdrowe. Szydzą z zespołu tradycji i wartości, który dla wielu trybików machiny państwowej stanowi skuteczną szczepionkę przed pokusą szybkiego napełnienia kieszeni… Piętnują domniemane wady przeciwników, przymykając oko na przestępstwa i zbrodnie „swojaków”.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Jeden z siedemnastu posłów zawieszonych w prawach członków PiS zamieścił w sieci nagranie, w którym wyjaśnia swoją postawę w trakcie głosowania nad „Piątką dla zwierząt”. „Przed prawami zwierząt stawiam prawa ludzi” – powiedział między innymi Piotr Uściński, wymieniając między innymi prawo do życia od poczęcia.

 
 

Komisja przymierza się do stworzenia jakichś instrumentów prawnych i politycznych, żeby walczyć z „nienawiścią”, wpływać na edukację. Co Komisja ma do tego? To jest gwałt na traktatach. KE nie ma żadnych kompetencji, aby wpływać na treść przekazu edukacyjnego – powiedział europoseł Ryszard Legutko o zapowiedzi stworzenia przez unijny „rząd” strategii równościowej dotyczącej tak zwanych mniejszości seksualnych.

 

Rodzina powinna uosabiać to, co dla nas najdroższe. Dzisiaj nie dość, że deprecjonuje się jej wartość, to jeszcze poddaje nieustannymu atakom. Dlatego czas pokazać, że takich wartości jak życie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz tradycyjnej rodziny bronić będziemy do końca.

 

– W tej chwili, wskutek decyzji podjętych przez naszych, dzisiaj można powiedzieć byłych koalicjantów, tej koalicji już nie ma – powiedział w radiowym wywiadzie Joachim Brudziński, obecnie europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

W wieku 73 lat w Stanach Zjednoczonych zmarł profesor Andrzej Pityński, artysta rzeźbiarz, twórca m.in. Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego w 2017 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.