DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   KOŚCIÓŁ

Krystian Kratiuk

O Kazachstanie sza!


Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem – powiedział Chrystus do Apostołów. Ich następcy w Kazachstanie pragną nadal wypełniać wolę Pana. Czyżby dlatego mało kto słyszał o ich niedawnym wystąpieniu?

 

 

W styczniu tego roku trzej biskupi z Kazachstanu wystosowali list do wiernych całego świata, w którym zachęcają do modlitwy za papieża. W wezwaniu takim nie byłoby oczywiście nic nadzwyczajnego (katoliccy kapłani wszak co dzień zachęcają katolików do modlitw za Ojca Świętego), gdyby nie skonkretyzowana intencja owej modlitwy. Biskupi Jan Paweł Lenga, Tomasz Peta i Athanasius Schneider proszą nas bowiem o modlitwę o to, by papież Franciszek – w obliczu wewnątrzkościelnego chaosu – potwierdził niezmienną praktykę Kościoła względem prawdy o nierozerwalności małżeństwa.

Czytelnikom magazynu „Polonia Christiana” nie trzeba oczywiście wyjaśniać powodów, dla których wymienieni wyżej hierarchowie wystosowali swój apel. Z każdą chwilą narasta zamieszanie targające Kościołem, czego najbardziej widomym znakiem staje się właśnie kryzys wokół instytucji małżeństwa. Dzielni biskupi ze Wschodu poczuli się więc w obowiązku przypomnieć, że pożycie z osobą, która nie jest prawowitym małżonkiem, staje się tym samym obrazą Przymierza zbawienia, którego znakiem jest sakramentalne małżeństwo. Nie ma więc mowy o możliwości przyjmowania Komunii Świętej przez rozwodników żyjących w nowych związkach! I pomyśleć, że taka deklaracja, oczywista dla niezliczonych pokoleń katolików, staje się dziś aktem cywilnej odwagi, na którą stać w Kościele niewielką liczbę hierarchów.

Wobec coraz powszechniej ogłaszanej przez ordynariuszy kolejnych diecezji woli udzielania Komunii Świętej rozwodnikom żyjącym w grzechu ciężkim biskupi Kazachstanu przypominają, że przestrzeganie Dziesięciu Przykazań Bożych, a w szczególności szóstego przykazania, obowiązuje każdą osobę ludzką, bez wyjątku, zawsze i w każdej sytuacji. W tej materii nie można dopuszczać przypadków indywidualnych bądź wyjątkowych, albo mówić o jakimś wyższym ideale. Bo przecież – o czym wielu dziś zapomina – wymagania moralne i praktyczne wypływające z przestrzegania Dziesięciu Przykazań Bożych, a w szczególności z nierozerwalności małżeństwa, nie są zwyczajnymi normami albo prawami pozytywnymi Kościoła, ale wyrazem świętej woli Boga!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

 
 

Studentka położnictwa grozi prolajferom! – alarmuje stronazycia.pl i publikuje skandaliczne wpisy osoby, która w przyszłości ma otrzymać prawo do kontaktu z pacjentami, także tymi najmłodszymi.

 

Na etapie prac w Senacie na „piątką dla zwierząt” PiS zamierza złożyć poprawkę, która ma utworzyć Państwową Inspekcję Ochrony Zwierząt. Miałaby ona m.in. weryfikować sytuację zwierząt – także w miejskich gospodarstwach domowych.

 

Sąd Najwyższy, powołując się na Trybunał Praw Człowieka, wypowiedział się, że jest zgodne z prawem wywieszanie takich treści w przestrzeni publicznej – przekonywał w poniedziałek w programie „Warto rozmawiać” dr Bawer Aondo-Akaa, który dyskutował z krakowskim radnym Łukaszem Wantuchem na temat zasłonięcia billboardów antyaborcyjnych w mieście polskich królów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.