DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

O heroizmie tragicznie bezsensownym. Na marginesie dyskusji o Żołnierzach Wyklętych

O heroizmie tragicznie bezsensownym. Na marginesie dyskusji o Żołnierzach Wyklętych
Źródło: Wyklęty - oficjalny zwiastun filmu (kadr), za YouTube.com

Polska w roku 1939 i w latach kolejnych została zmiażdżona. Starta w proch. Zniknęła i nie podniosła się do dzisiaj. Co do tego doprowadziło? Dziś mówi się coraz powszechniej, że do zagłady II RP doprowadziły fatalne błędy jej politycznych elit. Piłsudski nie znał się na nowoczesnej armii. Sanacyjna soldateska doprowadziła gospodarkę do ruiny. Niezorientowany Beck, niekompetentny Rydz-Śmigły, zdziadziały Mościcki, mówiąc najdelikatniej, nie byli ludźmi na miarę swoich czasów.


Twierdzi się więc, a twierdzi tak przede wszystkim skrzydło „pragmatyczne” polskiej prawicy, pogrobowcy przedwojennej endecji, że to złe wybory przedwojennych elit doprowadziły Polskę do zagłady. Należy zatem dokładnie zanalizować błędy, a winnych postawić pośmiertnie przed pręgierzem historii. To ma nam zapewnić, że, jako naród, zmądrzejemy, a podobna sytuacja się nie powtórzy.


Zaleca się nam więc pragmatyzm. Jakiż to pragmatyzm? Pewien publicysta mówi o potrzebie paktowania z nazistowskimi Niemcami czy bolszewicką Rosją, stawiając za wzór do naśladowania postawę marszałka Pétain. Inny pisze o „pięknym samobójstwie” polskiej przedwojennej klasy politycznej. Z kolei pewien profesor filozofii na prowadzonym przez siebie kanale Youtube mówi w kontekście walki Żołnierzy Wyklętych o „heroizmie tragicznie bezsensownym”.


Znamy z historii drugiej wojny światowej kilka przykładów postaw pragmatycznych. Francja in gremio poszła na kolaborację. Uniknęła losu Polski, a Paryż losu Warszawy. Po wojnie zaś nigdy odium kolaboracji z siebie nie zrzuciła. Efektem przetrącony do reszty kręgosłup francuskich elit. Bardzo „pragmatycznie” przed i w trakcie wojny postępowały Węgry. Nie pomogło to węgierskim Żydom, a węgierska stolica mimo wszystko podzieliła los Warszawy. Kolaboranci-zwycięzcy i kolaboranci-przegrani do dziś słono płacą za pragmatyczną kolaborację.


Polska w roku 1939 postąpiła, jak postąpiła, skutkiem czego została pobita i zgwałcona, niczym młoda dziewczyna, która miała pecha o złej porze pojawić się nie tam, gdzie trzeba. Zgwałcona została nie dlatego, że miała na sobie nieskromną spódniczkę, czy, że samotnie wracała do domu parkową aleją. Zgwałcona została dlatego, że w okolicy kręciło się dwóch bandziorów, pijanych chorą ideologią. Owa ideologia to wyrosła z heglowskiej dialektyki idea walki ras Hitlera i walki klas Marksa/Lenina, zaprzęgnięte na potrzeby narodowego i międzynarodowego socjalizmu niemieckiego i sowieckiego.


Nie warto brać udziału w dyskusji nad tym, czy nie doszłoby do gwałtu, gdyby dziewczyna feralnego wieczoru ubrała się była, czy uczesała się była inaczej. Tego typu dyskusja jest żenująca i uwłacza naszej godności. Logika podpowiada, by osądowi wpierw poddać bandytów, którzy przestępstwa się dopuścili, a następnie tak surowo ich ukarać, by prędko nie przyszła im do głowy myśl o recydywie. Tymczasem w głównym nurcie naszej patriotycznej dyskusji dominować zaczyna dywagowanie o ubiorze naszej alegorycznej dziewczyny.  


W naszym rozumowaniu dochodzimy do absurdu. Zapominamy o oczywistej i wyłącznej winie oprawców, a pod pręgierzem stawiamy ofiarę. Po cóż dziewczyna wzywała pomocy? Po cóż zdzierała paznokcie na ciele bandytów? Po cóż biła i gryzła, skoro jej opór, „tragicznie bezsensowny”, musiał być skazany na niepowodzenie? Wreszcie, czemuż się dziwić? Wszak postępując lekkomyślnie, sama prosiła się o swoją tragedię.


Jaka stąd płynie lekcja dla naszej dziewczyny? Siedź w domu, smarkulo, gdy ciemno. Siedź cicho i nie zwracaj na siebie uwagi. W ten sposób, być może, unikniesz przykrości. A gdyby jednak przyszło do najgorszego, oddaj się bez „tragicznie bezsensownego heroizmu”. Znowu cię zgwałcą, ale tym razem może chociaż nie pobiją ani nie okaleczą.  

 


Ksawery Jankowski
  


DATA: 2017-03-06 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przerażająco prawdziwe.
ponad 1 rok temu / JanekDzbanek
 
Gdybyśmy więcej zaufali Bogu, a nie zdrajcom to losy naszej Ojczyzny byłyby inne
ponad 1 rok temu / helena
 
@Krzych: Robisz dokładnie to o co im chodzi, na Polaków to JEDYNA metoda. Mamy unieść się honorem i iść na śmierć. Może ten jeden jedyny raz w drodze wyjątku i z pełną tego świadomością należy odpuścić?
ponad 1 rok temu / rem
 
@seb: "My dziś wiemy, że gdy podejmiemy walkę to i tak czeka nas zagłada..."- czy z takim podejściem nakopalibyśmy Ruskim w 1920r.? Czy z takim podejściem nakopalibyśmy Szwedom w XVIIw.? Tak jest, oszczędzajmy młodzież, nie idzie w niewolnictwo ze spuszczoną głową i bez pomrukiwania. A może weźmy się do roboty panie kolego? Może zacznijmy chodzić na wybory, patrzeć na ręce rządzącym, angażować się w życie społeczne i publiczne, każdy na swoim osiedlu, co? A Ty, jak chcesz sobie żyć z nadstawionym tyłkiem to żyj, tylko nie trąb o tym wszem i wobec bo to nie powód do dumy...
ponad 1 rok temu / Krzych
 
Sąd wojewódzki w Warszawie, unieważniając wyroki śmierci płk.Hieronima Dekutowskiego w uzasadnieniu napisał m.in.: żołnierze AK działający później w organizacji WiNbyli zmuszeni do przeciwstawienia się zbrojnej masowej eksterminacji, poprzez walkę zarówno z oddziałami NKWD, jak i wspierającymi je formacjami polskimi, tj. milicją, UB i tzw. Wojskami Wewnętrznymi. Była to walka potrzebna i celowa, polegająca na odbijaniu jeńców lub zapobieganiu morderstwom i aresztowaniom. Sąd Najwyższy określa to obecnie w swoim orzecznictwie jako prawo do zbiorowej obrony koniecznej.
ponad 1 rok temu / ETam
 
@Filip: Żołnierze Wyklęci nie mieli świadomości zdrady elit i ogólnoświatowego spisku mocarstw. My dziś wiemy, że gdy podejmiemy walkę to i tak czeka nas zagłada, ponieważ spadkobiercy tamtych drani chcą zniszczyć Polskę. Czy nie lepiej oszczędzić młodzież i nie zrezygnować z wojny bezsensownej, skazanej z góry na niepowodzenie? Po tylu nauczkach, które otrzymaliśmy w historii powinniśmy zadbać o przetrwanie a nie rzucać się w przepaść.
ponad 1 rok temu / seb
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.