DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

O herezji braku formy i pięknaMartin Mosebach należy we współczesnych Niemczech do najbardziej poczytnych pisarzy. Stały współpracownik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” jest również laureatem licznych wyróżnień i nagród literackich przyznawanych nad Renem i Sprewą, między innymi najbardziej prestiżowej Nagrody im. Georga Buchnera, przyznawanej przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury. Ale Martin Mosebach to nie tylko jedna z wielkich postaci niemieckiej literatury przełomu XX i XXI wieku, lecz również jeden z nielicznych w tzw. mainstreamie surowych krytyków kiczu i brzydoty panoszących się we współczesnej kulturze.


W roku 2002 ukazała się w Niemczech książka autorstwa Martina Mosebacha zatytułowana Herezja braku formy. Rzymska liturgia i jej wróg (Häresie der Formlosigkeit: Die römische Liturgie und ihr Feind), która wkrótce doczekała się kolejnych, rozszerzonych wydań oraz przekładów (notabene wszystkie cytaty w niniejszym artykule pochodzą z wydania angielskiego: The Heresy of Formlessness. The Roman Liturgy and its Enemy, Ignatius Press, San Francisco 2006).

Przyznaję otwarcie, że należę do tych naiwniaków, którzy patrzą na powierzchnię, na zewnętrzne aspekty rzeczy, aby móc osądzić ich wewnętrzną naturę, ich prawdę lub ich zakłamanie. Wysoce podejrzaną jest dla mnie doktryna głosząca istnienie rzekomych „wartości wewnętrznych” ukrytych pod brudną i rozpadającą się skorupą. (…) Proszę uważać mnie za śródziemnomorskiego prymitywa, ale nie wierzę, by język nieprawdziwy, pełen zakłamania i pozbawiony uczucia, mógł zawierać w sobie jakieś wartościowe idee.

Tak pisze o sobie Mosebach – wychowany w rodzinie katolickiej, jednakże w latach młodości coraz bardziej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 
 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.

 

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.