DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

O herezji braku formy i pięknaMartin Mosebach należy we współczesnych Niemczech do najbardziej poczytnych pisarzy. Stały współpracownik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” jest również laureatem licznych wyróżnień i nagród literackich przyznawanych nad Renem i Sprewą, między innymi najbardziej prestiżowej Nagrody im. Georga Buchnera, przyznawanej przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury. Ale Martin Mosebach to nie tylko jedna z wielkich postaci niemieckiej literatury przełomu XX i XXI wieku, lecz również jeden z nielicznych w tzw. mainstreamie surowych krytyków kiczu i brzydoty panoszących się we współczesnej kulturze.


W roku 2002 ukazała się w Niemczech książka autorstwa Martina Mosebacha zatytułowana Herezja braku formy. Rzymska liturgia i jej wróg (Häresie der Formlosigkeit: Die römische Liturgie und ihr Feind), która wkrótce doczekała się kolejnych, rozszerzonych wydań oraz przekładów (notabene wszystkie cytaty w niniejszym artykule pochodzą z wydania angielskiego: The Heresy of Formlessness. The Roman Liturgy and its Enemy, Ignatius Press, San Francisco 2006).

Przyznaję otwarcie, że należę do tych naiwniaków, którzy patrzą na powierzchnię, na zewnętrzne aspekty rzeczy, aby móc osądzić ich wewnętrzną naturę, ich prawdę lub ich zakłamanie. Wysoce podejrzaną jest dla mnie doktryna głosząca istnienie rzekomych „wartości wewnętrznych” ukrytych pod brudną i rozpadającą się skorupą. (…) Proszę uważać mnie za śródziemnomorskiego prymitywa, ale nie wierzę, by język nieprawdziwy, pełen zakłamania i pozbawiony uczucia, mógł zawierać w sobie jakieś wartościowe idee.

Tak pisze o sobie Mosebach – wychowany w rodzinie katolickiej, jednakże w latach młodości coraz bardziej...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego (45,57 proc.) – to wynik po podliczeniu ponad 90 proc. głosów.

 
 

Polscy prokuratorzy po raz kolejny badają szczątki samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Śledczy mają dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego – ku zaskoczeniu wszystkich– cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rekordowa była nie tylko frekwencja, ale też wyniki poszczególnych kandydatów. Na tle całego kraju najwyższy wynik uzyskała była premier Beata Szydło.

 

„Prawnicy Instytutu Ordo Iuris udzielą bezpłatnej pomocy prawnej naocznym świadkom gorszących scen oraz ataków na uczucia religijne podczas Marszu Równości w Gdańsku”, napisał na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris.

 

Co najmniej cztery osoby zginęły w dokonanym w trakcie Mszy św. napadzie na katolicki kościół pod wezwaniem Matki Bożej w wiosce Toulfe na północy Burkiny Faso – poinformowała diecezja Ouahigouya.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.