DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

O doskonałości dusz

O doskonałości dusz
Św. Teresa z Avila

Gdy spotkam duszę wyżej stojącą w doskonałości, mocną w takich, jak mówiłam postanowieniach, oderwaną od rzeczy ziemskich, odważną i mężną, bardzo mnie taka chwyta za serce, pragnęłabym z nią obcować, pewna że miałabym z niej pomoc i pożytek.

Dusze bojaźliwe przeciwnie, gdy widzę je ostrożnie słaniające się po takich tylko rzeczach, które ziemski rozsądek uznaje za możliwe, przykre mi sprawują uczucie, i mimowolnie przeciw nim odwołuję się do Boga i do Świętych, którzy właśnie takie rzeczy, wydające się nam dzisiaj tak straszne i niepodobne, czynili. Nie iżbym sama poczytywała siebie za zdolną do czego, ale mam to przekonanie, że tych, którzy dla miłości Boga zdobywają się na wielkie rzeczy, Bóg łaską swoją wspomaga, i nigdy nie zawiedzie tego, kto w Nim samym ufność swą położy; zaczym też rada bym znaleźć jak najwięcej takich, którym bym mogła udzielić tego przekonania mego, którzy by nie troszczyli się o to, co będą jeść i czym się przyodziewać, ale wszystką troskę swoją zdali na Boga.

Nie znaczy to, bym w taki sposób zdawała na Boga troskę o rzeczy potrzebne, iżbym sama nie starała się o nie; staram się o nie, ale bez troski, takiej troski, mówię, która by mi swobodę wewnętrzną zakłócała. I od czasu jak mi Pan użyczył tej swobody, dobrze mi jest z tern, i staram się ile mogę za­pomnieć o sobie; niema jeszcze roku, zdaje mi się, jak mi Pan dał tę łaskę.

Św. Teresa z Avila, Pisma św. Teresy, Księga sprawozdań duchowych, T. II, Warszawa 1899, s. 11-12.

(Pisownia uwspółcześniona)


DATA: 2020-10-15 06:12
AUTOR: ŚW. TERESA Z AVILA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.