DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2018 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

O co chodzi w rekonstrukcji? Komentują Witold Gadowski, Grzegorz Kucharczyk i Tomasz Panfil

O co chodzi w rekonstrukcji? Komentują Witold Gadowski, Grzegorz Kucharczyk i Tomasz Panfil
Antoni Macierewicz. FOT.Krystian Maj/FORUM

Wykluczenie z rządu Antoniego Macierewicza i Jana Szyszki to działanie obliczone na przesunięcie rządu w stronę centrum – uważa Witold Gadowski dodając, że jedna z nominacji dowodzi istniejącej wciąż siły dawnej Unii Demokratycznej. Prof. Grzegorz Kucharczyk zwraca uwagę na objęcie władzy w resortach siłowych przez najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego, z kolei prof. Tomasz Panfil przypomina, że premier działa w imieniu partii rządzącej.

 

Rekonstrukcja to świadomy manewr polegający przede wszystkim na otwarciu czy też przesunięciu rządu w stronę centrum. Jak bowiem inaczej skomentować obcięcie skrzydła katolicko-narodowego, które reprezentowali odwołani dziś ministrowie Antoni Macierewicz i Jan Szyszko? – mówi w rozmowie z PCh24.pl Witold Gadowski, dziennikarz i publicysta.

 

Cała ta sprawa potwierdziła moje wcześniejsze obawy. Objęcie przez pana Czaputowicza – przedstawiciela środowiska myślącego, mówiąc kolokwialnie, jak Bronisław Geremek – funkcji ministra spraw zagranicznych, to w rzeczywistości pokaz siły, jaką w dalszym ciągu posiada w Polsce środowisko Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Już teraz można powiedzieć, że w polityce zagranicznej większych zmian nie będzie, a nawet jeśli będą to wyjdą nam na gorsze – dodaje komentując rekonstrukcję rządu.

 

Rekonstrukcja pokazuje, kto rządzi w wewnątrzpartyjnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ taki wniosek nasuwa się po odwołaniu ministra Antoniego Macierewicza. Trzeba zwrócić uwagę, że kluczowe resorty, tzw. siłowe przejmuje „zakon PC”, czyli najbardziej zaufani ludzie Jarosława Kaczyńskiego – Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński. Patrząc na nowy skład rządu widać, że jest on szykowany pod nowe otwarcie związane z objęciem funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego – zauważa z kolei prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN).

 

Jak ktoś zaczyna pracę, to dostaje pewien kredyt zaufania i nie powinno się komentować jego poczynań zwłaszcza w momencie, gdy wręczyło mu się akt nominacyjny. Pismo Święte mówi o poznawaniu po owocach i zawsze należy tak podchodzić. Jeśli zastosujemy tę zasadę i ocenimy dorobek np. ministra Macierewicza, to dojdziemy do wniosku, że zasługuje on na awans i najprawdopodobniej tak się stanie, skoro ma on zostać Marszałkiem Sejmu, czyli drugą osobą w państwie – mówi w rozmowie z Tomaszem Kolankiem prof. Tomasz Panfil (KUL).

 

Rekonstrukcja nie była jednoosobową decyzją premiera, chociaż oczywistym jest, że każdy szef ma podstawowe i niezbywalne prawo dobierania sobie współpracowników. Szef rządu nie działa jednak w próżni, ponieważ nie jest właścicielem firmy rodzinnej. Działa on w imieniu partii, która uzyskała większość i sprawuje rządy w państwie. Wiemy, że wszystkie ogłoszone dziś zmiany zostały wcześniej zaaprobowane przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości – dodaje naukowiec.

 

 

PCh24.pl

TK/MWł

 

 


DATA: 2018-01-09 19:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie można liczyć na innych, trzeba liczyć na siebie, jeśli chce się coś osiągnąć w zakresie głoszonych przez siebie wartości, w tym wypadku dobra interesu narodowego i publicznego. Narodowcy zawsze ( od 1989 r. ) wiszą u klamki innych,licząc, że ten czy ta, to już na pewno będzie tym wyczekiwanym i wyglądanym sprawiedliwym, mającym na względzie dobro Polski i Polaków, a jeśli tak, to również Kościoła katolickiego jako "instytucji" stojącej zawsze u boku Narodu i na jego usługach, więc uznawane jako wyznanie wiodące tym samym będące "primus inter pares". Ale nie można - w tych zamierzeniach - oglądać się na Kościół katolicki, bo on jako instytucja "nie z tego świata" nie przyłoży do tego ręki, trzeba samemu ponieść trud budowy wszystkiego od początku i nie liczyć na kogoś innego. Jeśli się będzie patrzyć na tych, co mają pieniądze i wpływy i dostęp do mediów, to zawsze to będzie transakcja : coś za coś, a efekt będzie taki jak z Telewizją Niepokalanów.
6 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
Bóg pysznym się sprzeciwia a pokornym daje Łaskę... Modlę się, aby ministrowie A.Maciarewicz i J. Szyszko przyjęli z wiarą to upokorzenie i otworzyli się na Łaskę szukając woli Bożej jak dalej mogą służyć....Duch Święty jest bardzo kreatywny i może zaskoczyć .... obu ministrów i nas. Jeszcze jedna myśl: Jezus najwięcej zrobił, gdy już nic nie robił...Życzę obu Panom głębokiego spotkania z Panem i wolności, która jest owocem relacji z Nim.
6 miesięcy temu / Elżbieta z Gdańska
 
Przypomnę że zupełnie niedawno (słabe) zarzuty korupcyjne usłyszał i został odsunięty od partyjnych łask, znany z pobożności, senator Kogut. Nie jest tajemnicą że były to rozgrywki wewnątrzpartyjne. Szyszko i Macierewicz to kolejny krok, ocalał Ziobro, ale on jest z innej partii, więc chwilowo nietykalny. Marginalizowanie 'katoli' w toku. Całkowicie przypadkowa zbieżność w czasie z amerykańską ustawą o odzyskiwaniu mienia pożydowskiego przez organizacje międzynarodowe i z kolejną próbą wprowadzenia zakazu aborcji...
6 miesięcy temu / Wojtek
 
Umacniają się prawa zwierząt (futrzaków-to z czułości Prezesa do kotów) a szacunek dla nienaruszalności życia już się nie przebije. Starzy mogą zamarzać bo czerwony smok wyżera ludziom rozsądek z głów -Łekologia będzie obowiazujacym dogmatem a przeciwnicy utylizowani ,jak w kazdej antyludzkiej ideologii,gdzie niedouczeni szaleńcy (ekolodzy) kroczą przed naukowcami. Po co leczyć gruzlicę skoro natura sama dokona selekcji????itd ,itp
6 miesięcy temu / Pozdrawia Rudy Kornik z Brukseli
 
Wielce Szanowany Panie Ministrze, dziękuję za to co dotychczas zrobił Pan dla Polski. Dziękuję również za kompanię honorową na pogrzebie naszego wspólnego przyjaciela. Wierzę głęboko, że Pana czas jeszcze powróci, a miernoty w stylu dudów i wałęsów nie będą miały się gdzie ukryć przed sprawiedliwością. Parafrazując "jeszcze nie zrobił nikt z tak niewiela tak wiele dla tak wielu". To Panu zawdzięczamy ponowną dumę z naszej armii, którą te rusofile i germanofile chciały całkiem zlikwidować. To Pan przerwał okres rozkładania majątku Polskiego w ustawianych przetargach w których wygrywali ci co najwięcej pod stołem złodzieją dali. Panie Antoni niech Panu Bóg Wszechmogący Błogosławi i Strzeże Pana w dalszym działaniu dla Polski i Polaków. Z całego serca życzę Panu mocy i wytrwałość w zwalczaniu komuny. Jeszcze Polska nie zginęła póki takich jak Pan synów ma.
6 miesięcy temu / Nico
 
"Szef rządu nie działa jednak w próżni... Działa on w imieniu partii, która uzyskała większość i sprawuje rządy w państwie" I nie szokuje was ta szczerość! Bardzo mi jest przykro, że spełniają się moje obawy, że w rządzie "dobrej zmiany" nie chodzi o Polskę, tylko o władzę i partie. Będzie kolejny test dla nowego rozdania, czy przeglosuja ustawę zatrzymaj aborcję.
6 miesięcy temu / BONITAS
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.