DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

„O co chodzi”: Niemiecka rewolucja w Kościele

„O co chodzi”: Niemiecka rewolucja w Kościele
Fot. TVP Info

To co się dzieje w Niemczech od 1968 roku, jest tak naprawdę zerwaniem z depozytem wiary, odrzuceniem wielu praw katolickiego nauczania. Zaczęło się przed 50 laty od odrzucenia papieskiego nauczania o antykoncepcji. Niemcy chcą przeprowadzić w Kościele pewną reformę, pewien plan, który jest tak naprawdę wzorowany na tym, co zrobili już protestanci – powiedział publicysta PCh24.pl Paweł Chmielewski w programie TVP Info „O co chodzi”.

 

Głównym tematem audycji były konsekwencje niedawnych wydarzeń w Watykanie. – Skutki tego synodu będą dotyczyły katolików także w Polsce, Europie i na całym świecie – podkreślił ksiądz profesor Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

- Synod Amazoński był de facto operacją zorganizowaną przez niemieckojęzycznych zwłaszcza progresistów z Europy, ale także teologów, misjonarzy pracujących w Ameryce Łacińskiej. Synod służył tak naprawdę przygotowaniu gruntu dla późniejszych reform w Europie – przede wszystkim Niemczech, Szwajcarii, Austrii, ale także innych regionach, krajach o progresywnym nastawieniu – przypomniał Paweł Chmielewski.

 

– Na synodzie rzeczą najbardziej poruszającą myśl katolików była sprawa celibatu. Biskupi na Synodzie Amazońskim poprosili Ojca Świętego o to by dopuścił możliwość udzielania święceń prezbiteriatu żonatym mężczyznom, tak zwanym viri probati – opowiadał publicysta PCh24.pl. – To miałoby teoretycznie dotyczyć Indian w Amazonii, może diakonów stałych obecnych w Europie, ale tak naprawdę, już na wiele miesięcy przed synodem słychać było głosy w Austrii, Niemczech i Szwajcarii właśnie, że jeżeli tylko papież zgodzi się na wyświęcanie żonatych mężczyzn w Amazonii, to żonaci księża będą także tutaj, w Europie.

 

Prowadzący program redaktor Bronisław Wildstein zwrócił uwagę na poruszaną podczas synodu kwestię diakonatu kobiet, będącego przecież w Kościele krokiem do święceń kapłańskich. Przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że Kościół nie dysponuje władzą decydowania w tej sprawie. – Czy wszystko w religii chrześcijaństwa będzie kwestią dyskusji i głosowania? Ostatecznie będziemy dyskutowali i głosowali istnienie Boga. To jest taki punkt dojścia, oczywiście mówię groteskowo w tej chwili – dopytywał Wildstein.

 

- Rzeczywiście, mamy do czynienia w tej chwili z ruchem progresywnym, który dąży do dostosowania Kościoła katolickiego do współczesnego świata. Rezygnuje się z uznawanych do tej pory za niewzruszalne prawd wiary. To jest fakt, tak się już dzieje – przyznał Paweł Chmielewski. –  Przypominam że w wielu krajach świata, za zgodą papieża Franciszka rozwodnicy w nowych związkach od 2017 roku przystępują do Komunii świętej, co również jest niezgodne z nauczaniem świętego Jana Pawła II. Również od 2017 roku w Niemczech do Komunii świętej przystępują protestanci, co w ogóle jest już jawnym zerwaniem z tradycją Kościoła, z nauczaniem nie tylko Jana Pawła II, ale i wielu poprzednich papieży. Na to też papież Franciszek się zgodził – podkreślił.

 

Według zaprezentowanego w programie opisu księdza profesora Kobylińskiego, w Kościele katolickim obecne są silne skrzydła: konserwatywne i liberalne. Pierwsze chce zachować tradycyjne rozumienie prawd wiary i moralności, „żeby nie zmieniać zbyt wielu rzeczy, tylko to, co konieczne”.

 

Natomiast skrzydło liberalne domaga się głębokiej, rewolucyjnej zmiany Kościoła katolickiego celem dopasowania go do czasów współczesnych. Duchowny dodał, że frakcja liberalna w wielu krajach stanowi większość. Potwierdzeniem jej siły stanie się z pewnością rozpoczynający się już w grudniu dwuletni synod Kościoła niemieckiego, dla którego ten niedawno zakończony był zaledwie przygrywką. – To będzie dopiero wielkie wydarzenie w sensie konsekwencji. To co dokonało się w Rzymie gdy chodzi o synod amazoński był taki aperitiff, natomiast potężna, zorganizowana, niemiecka dywizja pancerna wjedzie niebawem. Główne dania są dopiero przed nami – mówił teolog.

 

- To co się dzieje w Niemczech od 1968 roku to jest tak naprawdę zerwanie z depozytem wiary, odrzucenie wielu praw katolickiego nauczania. To przed 50 laty zaczęło się od odrzucenia papieskiego nauczania o antykoncepcji. Paweł VI opublikował Humanae Vitae a biskupi niemieccy, austriaccy, szwajcarscy, a potem także w innych krajach opublikowali tzw. deklarację z Koenigstein. Żadnemu z późniejszych papieży nie udało się później Niemców od tego odwieść. Niemcy chcą przeprowadzić w Kościele pewną reformę, pewien plan, który jest tak naprawdę wzorowany na tym, co zrobili już protestanci – podsumował Paweł Chmielewski.

 

Tematami rozpoczynającej się w grudniu niemieckiej „Drogi Synodalnej” są: władza w Kościele, celibat, rola kobiet oraz ponowne odczytanie Objawienia w świetle ideologii gender.

- Czy Kościół katolicki ma stać się kościołem protestanckim? – pytał swych gości Bronisław Wildstein.

- Niestety, wielu uważa, że tak – odpowiedział ksiądz profesor Kobyliński.

 

 

Źródło: TVP Info

RoM

 

Obejrzyj cały odcinek programu „O co chodzi”

 

 


DATA: 2019-11-08 11:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

mar219, szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem co ma do rzeczy warunek czystości? Nowy związek zawarty po rozwodzie NIE JEST sakramentalnym małżeństwem, na pewno jest zaprzeczeniem nauczania o nierozerwalności małżeństwa. Nie słyszałam że by "od zawsze" tak było w kościele, czy masz na myśli że P.Jezus tak nauczał?
3 miesiące temu / Ada
 
@Ada Rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do komunii od zawsze pod warunkiem, że zachowują czystość. Znaczy żyją jak brat z siostrą. pozdr
3 miesiące temu / mar219
 
Niedawno na deonie czytałam że rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do Komunii swiętej od czasów śwJana Pawła II, a w tekście podają, że dopiero od decyzji Franciszka. Ktoś tu ma braki w wiedzy.
3 miesiące temu / Ada
 
Niech idą Niemcy jak syn marnotrawny swoją drogą i niech nie zarażają reszty. Nie trzymać ich na siłę. Niech idą. Część się może wtedy opamięta. Uszanowiać ich wolę. Problem w tym, że sami nie chcą iść tylko chcą pociągnąć całą resztę w bagno z sobą. Wcześniej czy później trzeba będzie się opowiedzieć za kim kto jest.
3 miesiące temu / MJ
 
TVP-info OBUDZILI SIĘ ! "Dobry wieczór" ! A w szczególe nie wiadomo czy śmiać się czy płakać taka poważna dyskusja. Zaciekawiony red. Wildstein zapytał : Czy Kościół katolicki ma stać się kościołem protestanckim? ? Ks. Kobyliński odpowiedział >Niestety, wielu uważa, że tak ?:< - Co myślą OGÓLNIE LUDZIE jest mało ważne. Ważne jest to o czym Prof. Ks. Kobyliński już dawno poinformował , że NIE MA JUŻ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO takiego jaki znamy. Jak jest takie ZAMIESZANIE i NIEPEWNOŚĆ to warto dopytać a jaki staus jest lub będzie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Czy zmodyfikują nazwy lub dodadzą słowo ekumeniczny, międzyreligijny, lub POWSZECHNY NA ZNAK POWSZECHNEGO POMIESZANIA .
3 miesiące temu / iskierka
 
Będę tu powtarzał bo to fakt - nie celibat a raczej jego brak jest problemem. Mamy w łonie kościoła grekokatolików bez celibatu. Problemem są sodomici w hierarchii! To jest prawdziwy problem. No i chcą jeszcze kapłanek - nie przypominam sobie ani jednej apostołki. Chrystus gdyby chciał powołać to by powołał bo nie miał problemów z kwestionowaniem różnych żydowskich wymysłów. Ale jakoś nie powołał ani jednej apostołki - tego się zatem trzymajmy.
3 miesiące temu / Jot
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.